25 květen, 2017


Proč masírovat a čím masírovat – díl I.

Masáž je jedna z nejlepších věcí, co vás na tomto světě mohou potkat – takže vyjmenovávat důvody proč si ji dopřávat se zdá bezpředmětné. Nicméně lidé obecně ještě stále nemají úplné povědomí o tom, kolik požehnání se v této odvěké činnosti skrývá. V dnešním článku si povíme, k čemu je masáž dobrá a užitečná a jaké výhody mají masážní oleje. Tomuto tématu se pak do detailu budeme věnovat v příštím díle (kde si povíme i něco o typech masáží a jejich vhodnosti např. ke sportovní aktivitě). A jako obvykle přidáme pár užitečných tipů.

Kromě relaxačního efektu (jak na mysl, tak na tělo) má masáž skvělé účinky i na naše zdraví. Už Julius Caesar se nechával masírovat k předcházení svých epileptických záchvatů. Masážní terapie se datuje už k čínskému medicínskému textu z třetího tisíciletí před naším letopočtem. A jaké pozitivní účinky pro nás masáž ukrývá?

 • Zlepšení imunity. Podle studie Losangelské univerzity pravidelné masírování zvyšuje podíl bílých krvinek, čímž se ve výsledku zlepšuje krev i její schopnost bránit se proti nezvaným návštěvníkům.
 • Zbavení stresu. Masáž významně snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, a naopak zvyšuje podíl „šťastných“ hormonů dopaminu a serotoninu. Tím může pomáhat i se symptomy deprese a úzkosti.
 • Úleva od chronických bolestí. Studie naznačují, že masáž může aktivovat stejnou část mozku jako léky tišící bolest. Bolesti hlavy dostávají prostřednictvím masáže také pěkně na frak, protože jsou často způsobeny napětím v krku, které omezuje přísun krve do mozku. Správná masáž dvakrát do týdne si s touhle patálií může dobře poradit.
 • Pomoc fyzickým výkonům před aktivitou i po ní. Masáž před výkonem může znít protiintuitivně, ale zahřívá svaly a pomáhá jim v uvolnění, aby nedošlo k poškození měkkých tkání. Masáž po výkonu je všeobecně hojně využívaná, ale skrývá se za ní víc než jen úleva od bolesti – snižuje produkci cytokinů (tím i riziko zánětů) a napomáhá svalové přestavbě.
 • Pomáhá zmírňovat projevy sedavého způsobu života (tlumí totiž takzvaný posturální stres, projevující se bolestmi krku a zad).
 • Ulevuje od menstruačních bolestí (a dalších nepříjemných projevů spojených s periodou).
 • Přispívá ke zkvalitnění spánku (produkcí delta mozkových vln).
 • Má skvělé účinky na zdraví a krásu pleti. Celotělová masáž odstraňuje odumřelé kožní buňky. Masáž podporuje regeneraci tkáně a pomáhá mizíkovat jizvičky a strie. Podpora krevního oběhu má příznivý vliv i na vzhled pleti, obzvláště v kombinaci s vhodným olejem – tomuto fenoménu se budeme detailněji věnovat v příštím díle.

Ať už hodláte využít masáže (profesionální či automasáže) k jakémukoliv z výše zmíněných účelů, je bez debat, že k tomu budete potřebovat vhodné mazání. To nejlepší poskytují přímo pro masážní účely vytvářené oleje. Nejvhodnější z nich jsou pochopitelně ty přírodní - dráždivé syntetické složky jsou nejen nezdravé, ale mohou způsobit i alergii a nebudou patrně disponovat stejně vhodnými účinky jako látky, které jsou svým přírodním původem blízké naší pokožce. Ideálně sáhněte po kombinaci přírodních rostlinných a esenciálních olejů – nejlépe pokud produkt obsahuje jojobový, olivový, pupalkový olej či bambucké máslo. Masážní oleje SPORTIQUE se vyznačují vysoce kvalitním složením, díky kterému jsou oleje vhodné jak k masáži, tak k pěstění. Proto je naším prvním tipem k použití rozehřát malé množství oleje v dlaních a aplikovat na pokožku libovolného místa na těle: lze jej totiž využít jak k masírování unavených či ztuhlých svalů, tak k pravidelné péči o kůži namísto drahých krémů! Masážní oleje SPORTIQUE pokožku vyživují a zároveň přinášejí uvolnění. Kombinace pečujících olejů a antibakteriálních esenciálních olejů i rostlinných výtažků pleť zjemňuje, posiluje a chrání před vznikem zánětu. Pokud vás detailněji zajímá téma vhodnosti konkrétních masážních praktik, vlastnosti a složení masážních olejů a tipy jak z nich dostat co nejvíce, nenechte si ujít další část tohoto článku.

17 květen, 2017


Za šetrnost ke kůži i lepší pocit z holení

Holení je pro muže činností tak rutinní, že se nad ní příliš nepozastavuje. A to často bývá ke škodě: ranky, suchá kůže, mapy špatných tahů na tváři. Čekali bychom, že s dalšími a dalšími reklamami na vylepšené žiletky už bude dokonalé oholení naprosto bezproblémovou záležitostí. Žiletkám s postupujícím časem naskakují další a další břity... Deset břitů, jeden protibřit, dva rezervní a jeden, který na ostatní břity pouze dohlíží? Jenže je to do značné míry pouze šikovný marketingový trik – větší počet břitů ve skutečnosti neznamená lepší oholení – to závisí především na holícím přípravku. Pro ty, kdo ještě nevyzkoušeli - doporučujeme zbavit se gelů a pěn na a nahradit je oleji na holení – celý proces se vám tím zjednoduší, zpříjemní a hlavně se stane zdravějším a šetrnějším.

Potud k samotnému procesu (chcete-li jej výrazně zpříjemnit a zefektivnit). Neméně důležité však je i to, co s čerstvě oholenou tváří uděláte po holení. Tradiční vody po holení toho totiž kromě vůní vaší kůži nemají moc co nabídnout. Stále je zde zažita řada mýtů, například: a) „Bez alkoholu není desinfekce“, respektive „pokud voda po holení neštípe, pak nefunguje“. Neplatí! Ve složení tradičních vod po holení naprosto dominuje jednoduchý alkohol, který je v takto vysoké koncentraci potenciálně dráždivý a navíc pokožku vysušuje. Proto je nevhodné používat kosmetiku s dominujícím složením alkoholu v případě, kdy máte suchou, podrážděnou, přecitlivělou nebo jen dehydratovanou pleť. V přírodních kosmetických přípravcích bývá jeho koncentrace mnohem menší, navíc se zde často vyskytuje ve variantě tzv. mastného alkoholu. Ten bývá vyráběn například z olejů a na rozdíl od obyčejného alkoholu má výrazné pečující vlastnosti, pomáhá pokožku hydratovat a vyživovat. Dalším rozšířeným nešvarem je chtít od přípravku po holení, aby byl zároveň kolínskou a parfémem. Jejich vůně na vás však stejně nevydrží. A konečně: že prý se přípravek po holení aplikuje pouze po holení. Nikoli, správný přípravek po holení by měl být natolik vyživující a šetrný, že jej můžete použít kdykoli k hydrataci pleti nebo její desinfekci.

Balzám po holení od Sportique toto kritérium splňuje. Má mléčnou texturu, která se lehce aplikuje. Obzvláště jej doceníte, pokud máte pokožku, která je alergická, suchá nebo přecitlivělá. Emulze balzámu je schopna uklidnit, zregenerovat i zhydratovat kůži po holení – a to bez výjimky a stejně vhodně všude po těle. Zbaví vás nepříjemných pocitů suché, napnuté, či podrážděné kůže. Na pokožce zůstává zcela nenápadný, chladivý a na omak jakoby sametový film. K použití jej stačí docela málo – balení proto vydrží vážně dlouho. Balzám po holení Sportique má složení velmi bohaté na vzácné a osvědčené bylinky a oleje. Za zmínku například stojí:

 • Kostival – hojí kožní poranění a podporuje regeneraci tkáně.
 • Mořská řasa – působí na pokožku příznivě vysokým obsahem minerálů, aminokyselin a mnohých vitamínů. Uzavírá otevřené póry a přispívá k hydrataci pokožky, která je díky jejímu účinku hladká, jemná, pružná.
 • Měsíček – přírodní antibiotikum. Je tradičně ceněn pro své dezinfekční a antiseptické účinky – léčí plísňová či kvasinková onemocnění kůže, používal a používá se na kožní záněty, jizvy, opruzeniny, akné či ekzémy. Podporuje i tvorbu nových tkání.
 • Heřmánek – odnepaměti užíván k léčení ran, působí  protizánětlivě a dezinfikuje. Výtečně se osvědčil proti kožním vyrážkám.
 • Tocopherol – neboli Vitamin E, přirozeně se vyskytující antioxidant. Pro lidské tělo nepostradatelný. Kůže jej dobře vstřebává. Zpomaluje šupinatění pokožky a zabraňuje jejímu předčasnému stárnutí.
 • Extrakt z graperuitových semínek je vonnou látkou a účinným konzervantem. Kromě toho, že přírodním a šetrným způsobem prodlužuje životnost produktu, napomáhá i lepšímu prokrvení pokožky. Zasahuje tam, kde se na pleti tvoří vřídky, neboť má antiseptické, antivirové a antimykotické účinky.

 

 

 

09 květen, 2017


Krém jako součást péče o krásné a zdravé nohy

Nohy nesou celé vaše tělo. Ať už vážíte, kolik chcete, znamená to, že se hodně nadřou. Zanedbávání chodidel podle předních pediatrů vede k zbytečným bolestem a potížím s dolními končetinami. Proto se vyplatí dát na své nohy pozor a trochu se jim věnovat. Je to přeci jen důmyslná konstrukce: Třináct svalů a dvacet šest kostí!

Obzvláště pro sportovce jsou chodidla zcela zásadní – stačí, když uvážíme, že každý uběhnutý kilometr se rovná zhruba 1000 došlápnutím. A s každým došlápnutím vaše noha absorbuje sílu několikanásobku váhy vašeho těla. I v běžném životě však dostávají nohy značně zabrat – občas nelibě neseme ne zrovna rozzářený výraz prodavačky či servírky, aniž bychom si uvědomili, že ty dámy musí stát a pobíhat na nohou mnohdy i přes deset hodin. Pravděpodobnost je značná, že žena, která je vám nejblíže, má nějaký problém s nohou – puchýř, vybočený palec či nějakou jinou nepříjemnost, která ji může brzdit. Navíc jde i o záležitost estetickou. Nejen tělo do plavek, ale i nohy do sandálů musí vypadat. Nejde však ani tak o vzhled, jako o zdravý vzhled, a ideálně zdraví samotné. V tomto článku si proto představíme krém na nohy a přidáme tipy, jak se o ně nejlépe postaráte.

Chodit do kosmetických salonů, abyste dopřáli svým nohám kůru, není od věci – ale není to jediná cesta, jak si vydržovat pěkné a zdravé nohy. Ve skutečnosti máte spoustu možností, jak o svá chodidla pečovat, ulevit jim od bolesti, ochránit je před bakteriálními infekcemi a plísněmi. Jednou z těchto možností je pořízení krému na nohy. Foot Cream Sportique regeneruje chodidla i bolavé končetiny, osvěžuje je, mírní bolestivost i otoky a přináší úlevu. Krém má navíc díky obsahu bylinných extraktů antibakteriální a antimykotické účinky, chrání pokožku před vznikem mykóz i jiných kožních problémů a zároveň eliminuje nadměrné pocení chodidel. Krém na nohy a chodila má skvělé dezodorační a revitalizační účinky. Obsažené bylinné extrakty a esenciální oleje pokožku osvěžují a zlepšují její prokrvení. Neemový olej působí přirozeně antibakteriálně, antimykoticky i antisepticky, chodidla tak mají svého spolehlivého ochránce. Pokožka se s ním snadněji regeneruje, je méně náchylná k mykózám, plísňovým onemocněním a také se méně potí. Složení krému je navíc obohaceno o bambucké máslo a rostlinné oleje, které suchou pokožku nohou vyživují a zvláčňují, uzamykají potřebnou hydrataci a zanechávají ji příjemně vláčnou. Krém na nohy dokáže vaše chodidla příjemně osvěžit po dlouhém a namáhavém dni, a k tomu i zmírní jejich bolestivost a odstraní otoky. Stačí malé množství krému aplikovat na suchou čistou pokožku nohou a lehce vmasírovat. Foot cream používají profesionální i poloprofesionální sportovci - výtečně pomáhá s úlevou nohou například tanečníkům a baletkám – avšak stejně dobře funguje i lidem, kteří (nejčastěji v práci) permanentně stojí na nohách.

Co ještě můžete pro své nohy udělat, aby byly krásné a zdravé?

 1. Správné boty. Boty, které jsou na trhu k dostání, často zdraví chodidel zrovna neprospívají. Nejhorší jsou vysoké podpatky, (těžiště se z paty posouvá neúměrně na přední část nohy). Určitou kompenzací při nesprávném tvaru podrážky boty jsou ortopedické vložky. Boty navíc musí dobře sedět. Většina lidí ve sportu i v běžném životě nosí boty příliš malé! Do nazutých bot byste měli být schopni vsunout palec ruky. Vnitřek boty je taky důležitý, pokud trpíte na mozoly a puchýře. Nošení nevhodné obuvi může vést ke zraněním.
 2. Občas chodit naboso. Když už se budete zbavovat nesprávných bot, zkuste to, co se přirozeně nabízí: na boty se vykašlat a trávit čas i naboso. Chůze naboso (ideálně v přírodě, všude tam, kde nehrozí příliš ostré a nebezpečné předměty) je totiž jedno z nejlepších opatření pro stimulaci nožní klenby, svalů a vazů chodidel. Novým trendem je navíc bosky i cvičit.
 3. Nohy pravidelně umývejte. Udržujte je čisté každodenním umýváním, ale nepromáčejte je natolik, abyste na nich měli varhánky – to vaši kůži připravuje o přirozenou mastnotu. Po umytí nohu pečlivě osušte, zvláště mezi prsty, kde se často rozvíjejí mykózy. Lázeň v teplé (ne horké!) vodě s trochou soli nebo ještě lépe olejů je také chválihodná – navíc usnadní pedikůru a ošetření ztvrdlé kůže na patách.
 4. ... a také hydratujte. Účinky Krému na nohy (na přírodním základě) zde již byly popsány, i pro hydrataci kůže na nohou se hodí náramně. Obzvláště pokud je kůže na vašich chodidlech vysušená. Ovšem vyhněte se oblasti mezi prsty, kde by se krém hromadil. Vydrhněte nohu pomocí pemzy, ale moc to nepřehánějte, nebo se zhrovatělá kůže vrátí ještě tvrdší. Ideální je dopřát si často i masáž (nejlépe přírodním masážním olejem), doslova ucítíte, jak vám chodidla děkují.
 5. Tam, kde nepomohl kartáček a pemza by mohl uspět peeling – poradí si se suchou a ztvrdlou pokožkou, vyhladí a zjemní paty i šlapky, pomůže vám s pedikúrou a starostí o nehtovou kůžičku a lůžka.
 6. Střídejte ponožky, ale i boty. Nejlépe pořídíte s kvalitními bavlněnými ponožkami, které dobře sedí – těsné ponožky jsou stejná hrůza jako těsné boty. Je však dobré mít rezervní pár bot, nenosit jedny boty stále a dokola. Tak jako zbytek těla se nohy potí a pot se tak vsakuje do ponožek a bot. Než vyschne, trvá to většinou déle než jen přes noc.
03 květen, 2017


Bambucké máslo a tajemství jeho univerzálního účinku

Na žádnou věc neexistuje univerzální recept, říká se. Pokud však tou věcí není kosmetika a tím univerzálním receptem není bambucké máslo. Když se lidé poprve setkají s bambuckým máslem, mají tendenci si jej mazat na chleba. Pak se dozví, že bambucké máslo (Shea butter nebo taky Karité) je kosmetickým požehnáním z Afriky, že ho tamní ženy používají takřka na vše a že jeho mnohostranné pozitivní účinky jsou vědecky prokázány – a co víc, existuje dokonce institut zabývající se výhradně jeho vlastnostmi. Vyrábí se přírodně a přirozeně na afrických vesnicích a je důvodem, proč si tamní dámy přes extrémní podmínky udržují tak zářivou a viditelně zdravou pleť. V tomto článku nám poodhalení složení bambuckého másla napoví, proč je tak účinné (a navrch přidáme několik tipů na jeho využití v každodenním životě).

Pokud se něco bambuckému máslu nedá upřít, pak je to šíře škály kožních neduhů, na které jej jeho uživatelé běžně a úspěšně aplikují. Od hojení drobnějších záděrů, jizviček, popraskané kůže na kloubech či na namožené klouby (neboť máslo má protizánětlivé a protirevmatické účinky). Úspěchy byly zaznamenány i se zmírňováním projevů lupénky. Excelentní a hojně využívané je i po opalování, na kůži podrážděnou od Slunce či od čehokoliv jiného. Obsahuje totiž přirozené UV filtry (jmenovitě kyselinu skořicovou), které zároveň kůži před škodlivými paprsky chrání. Stejně tak dobře je ale aplikovatelné i proti omrzlinkám. Používá se hojně na jizvičky a hlavně strie (po porodu je vlastnictví bambuckého másla pro každou ženu vysloveně nutností!). Certifikované 100% přírodní bambucké máslo Sportique má bílou barvu a jemnou hrudkovitou texturu. Máslo se tělesným teplem v dlaních rozpouští a zároveň uvolňuje vůni. Na pokožce se velmi snadno roztírá, nechává ji promazanou, vyživenou a voňavou. K dispozici je v kovových krabičkách v čisté, přírodní formě nebo v některé z pěti vůní.

A jak bambucké máslo využijete v běžném životě coby kosmetický přípravek?

 1. Jako odstraňovač vrásek pod očima a napuchlých očních pytlíků
 2. Jako základ pro přírodní deodorant do podpaží
 3. Jako masážní přípravek
 4. Na popraskané rty
 5. Jako olej na holení nohou
 6. K vmasírování a vyživení vlasového skalpu
 7. Stylingový přípravek na zkrocení neposedných vlasů a pro zvýšení jejich lesku
 8. Jako základ pod makeup (obzvláště na oční víčka), který pak vydrží déle
 9. Na podrážděný nos při chřipce či rýmě
 10. Jako pěstící krém na tělo i obličej (navíc s ochranným faktorem 6)
 11. Jako pěstící krém i pro vaše děťátko (díky přírodnímu složení zcela nezávadný)
 12. Jako přípravek proti celulitidě, striím, jizvičkám, popraskané kůži na kloubech, lupénce, popáleninám či omrzlinám

Pokud hodláte používat bambucké máslo primárně na řešení výše zmiňovaných neduhů, je jistě nejvhodnější jeho přírodní varianta bez parfemace (s přirozenou, lehce oříškovou vůní). Sportique však nabízí másla i v několika vůních, které poskytují další specifické přednosti:

100% Levandulový esenciální olej v levandulovém bambuckém másle se užívá coby uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Je proto výborné jej pro relaxaci namazat např. na spánky. Natírání bolavých míst levandulovým olejem překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů. Citrusový olej obsažený v másle citrus se v kosmetice používá pro své stahující a vypínací účinky, zlepšuje celkový tonus pleti, je vhodný na pleť mastnou, nečistou, ochablou, s rozšířenými póry, na mastné vlasy a při lupovitosti, či k posílení nehtového lůžka. Kromě toho, že urychluje hojení jizviček po říznutí (proto je ideální např. při holení nohou), pomáhá zesvětlovat tmavé pigmentové skvrny. K tomu všemu navíc disponuje krásnou, svěží vůní. Ani další varianty másla však v tomto ohledu nezaostávají. Královské vůně divoké růže či medu harmonizují psychiku, jasmínová vůně (v Orientu nazývaná královnou noci) má na mysl zklidňující účinky, používá se však také jako afrodiziakum.

25 duben, 2017


Jak se v sedle nezadrhnout – cyklistický krém část II.

Sezona cyklistiky je tu. A vy možná budete poprvé nebo už poněkolikáté zvažovat pořízení „krému pro cyklisty“, totiž ochranného mazání pro citlivé partie. V dnešním článku si povíme o složení cyklistického krému, o jeho dámské i pánské variantě a navrch přidáme i pár tipů. V minulém díle jsme psali o historii „chamois“ krému (pod tímto názvem je znám v zahraničí), který byl vyvinut pro potřeby zvláčňování vycpávek z kamzičí kůže v cyklistických kraťasech. Dnes se používá na kůži jezdce samotného, coby prevence. Neboť šlapání do pedálů je opakovaný pohyb a opakovaný pohyb může na citlivých místech způsobovat podráždění, vyrážky, opruzeniny a odřeniny, v opravdu nepříjemných případech i absces. Řada cyklistů používá to, co dům dá, aby si od problému pomohla: vazelínu, koňskou mast, dětský pudr. Tyto alternativy však nejsou vždy stoprocentní, nadto je třeba je aplikovat velmi často, a počítat s možnými nepříjemnými vedlejšími efekty. Proto existují specializované cyklistické chamois krémy. Ty jsou navrženy speciálně pro tuto okolnost – protože jakmile už se vám tato sedlová nepříjemnost stane, nezbývá moc možností než si dát od kola nějakou dobu pauzu – pro cyklistického nadšence snad neexistuje horší vyhlídka.

Sportique Century Riding Cream má unikátní funkční složení. Je sice určen hlavně pro cyklisty, ale chrání před jakýmkoli třením způsobeným sportovní aktivitou – osvědčil se mimo cyklistů i běžcům, jezdcům na koni či motorce, stejně tak dobře chrání namáhaná místa při potápění, jízdě na kajaku či surfování. Century Riding Cream obsahuje esenciální oleje z rozmarýnu a citrusových plodů. Ty kromě krásné vůně mají ještě jednu osvědčenou vlastnost – brání pleť před záněty. Výtažky z arniky a měsíčku se tradičně používají ke zmírnění podráždění a aktivní podpoře regenerace pokožky. Bambucké máslo v recepturách Sportique nesmí chybět, aktivně kůži chrání a hydratuje, čímž ji chrání ještě víc. Tím pravým ternem pak je olej z indické byliny neem a především ozonizovaný olivový olej. Ozon je aktivní kyslík. Spolehlivě ničí téměř všechny bakterie, viry, plísně a jejich spory a funguje jako přírodní antibiotikum bez vedlejších účinků, využívá se k dezinfekci a hlubokému čistění pleti. Výjimečná je právě kombinace ozonu s olivovým olejem, který obsahuje velké množství koenzymů, bioaktivních látek, vitamínů a minerálů. Vysoká rozpustnost ozonu v tekutinách a krátký poločas rozpadu umožňují vysoké sycení pokožky kyslíkem, čímž zvyšují její vlastní obranyschopnost. Minimální obsah silikonů v krému zaručuje dokonalou kluznost. Po natření daných partií vzniká ochranný film, který je velmi hladký a jemný - můžete jej proto nanést pod jakýkoli typ ponožek nebo sportovního oblečení, včetně speciálního vybavení. Krém omezuje i zarůstání chloupků a při pravidelné aplikaci na nohy má kůže menší tendenci rohovatět v místech, kde dochází k přirozenému sešlapávání.

Dámská varianta krému Century Riding Femme má pro specifické potřeby žen poupravené složení – předchází problémům mykóz atp. Je například obohacena o kyselinu mléčnou, která udržuje v intimních oblastech optimální pH. Nebo účinnou látku pro hydrataci s názvem Ectoin, která dokáže silně vázat vodu a udržet ji uvnitř buněk. Chrání tak pleť před poškozením stresovými faktory jako jsou horko, chlad a škodlivé chemikálie – ne nadarmo se na trhu jeho cena pohybuje kolem 100 000 za kilogram. Dámská Century Femme je k dostání v červené tubě 100ml, unisexové varianty pak buď ve velké tubě (180 ml) nebo ve speciální limitované edici – designové plechovce o 75 ml. Aplikace je jednoduchá: vytlačte trochu krému na dlaň a rozetřete v místech, kde se kůže dotýká sedla. Hlavně si nespleťte tubu Century Riding krému se zahřívacím Warming Up, asi by se vám to úplně nelíbilo.

Tipy: pokud vás trápí otlačeniny, možná potřebujete vykalibrovat velikost kola a výšku sedla. Od věci nemusí být ani vyměnit staré cyklistické trenýrky za jiné, dobře vycpané. Co nejdříve po dokončení jízdy byste se měli z cyklošortek převléci do něčeho volnějšího. Na noc vůbec doporučujeme co nejvzdušnější oblečení – a tento efekt můžete posílit i přírodním pěstícím krémem s antiseptickým účinkem.

 

 

19 duben, 2017


Jak se v sedle nezadrhnout – cyklistický krém část I.

Sezona cyklistky je zpátky. To to trvalo! Pokud nejste pouze rekreační cyklisté, patrně už jste zaznamenali existenci krému, který se natírá na nezvyklé partie. Pořád se jedná tak trochu o tabu, mluví se o něm spíše polohlasem. Věci nepomáhá ani název, pod kterým u nás vešel ve známost – nicneříkající „krém pro cyklisty“, ochranný krém nebo krém proti opruzeninám. V angličtině stačí mezi zasvěcenci pronést chamois a všichni hned vědí, která bije. Pokud šlapete do pedálů čím dál více, budete se s ním však setkávat čím dál častěji, proto není od věci si o tomto fenoménu něco povědět.

Trocha cyklistické historie: Specificky cyklistický chamois krém byl vyvinut v době, kdy cyklo kraťasy měly koženou vycpávku pro zpříjemnění dlouhých hodin v sedle. A tato vycpávka se vyráběla z kůže kamzíka horského (chamois). Pokud nebyla správně udržována, měla tato měkká kůže tendenci vysychat a tvrdnout, a to už pak nebylo moc příjemné poježděníčko. No a zde se poprvé přistoupilo k užívání zvlhčovacího krému. Zajímavou historickou perličkou je, že kdysi jezdili cyklisté s neuvařeným hovězím stejkem mezi nohama, aby se o sedlo příliš neotlačili... A po skončení závodu měli i večeři, kterou hodili na oheň.

Naštěstí dnes už nemusíme sedat na kusy mrtvých zvířat – vycpávky cyklošortek jsou ze syntetiky. Krém však zůstal - už se s ním nevyspravují vycpávky, ale kůže jezdce samotného. Jedná se ve zkratce hlavně o ochranu před odřeninami, mnohem spíše než o lék jde o potřebnou prevenci. Cyklistické krémy jsou svého druhu lubrikanty – jejich primárním úkolem je snižovat tření. Pokud se vydáváte na delší jízdu, může troška krému znamenat podstatný rozdíl. Šlapání do pedálů je opakovaný pohyb a opakovaný pohyb může na citlivých místech způsobovat podráždění, vyrážky, opruzeniny a odřeniny... A v opravdu nepříjemných případech i absces. Řada cyklistů používá to, co dům dá, aby si od problému pomohla: vazelínu, koňskou mast, dětský pudr. Může vám zafungovat, většina se ale shoduje, že tyto alternativy nejsou vždy stoprocentní, nadto je třeba je aplikovat velmi často, navíc mívají nepříjemné vedlejší efekty (zahřívání, což v horkých dnech opravdu není žádoucí), zápach, nebo mastnota (v případě vazelíny). Specializované krémy, jako je například Century Riding Cream od Sportique, jsou navrženy speciálně pro tuto okolnost. Opět, jedná se především o prevenci – protože jakmile už se vám tato sedlová nepříjemnost stane, nezbývá moc možností než si dát od kola nějakou dobu pauzu. Dodatečná aplikace krému sice podráždění pomůže zmírnit, ale proč mu rovnou nepředejít.

Sportique Century Riding Cream je určený hlavně pro cyklisty, ale chrání před jakýmkoli třením způsobeným sportovní aktivitou, ať už vás dře bota, batoh, popruh či cokoli jiného – osvědčil se mimo cyklistiky i pro běžce, jezdce na koni či motorce, stejně tak dobře chrání namáhaná místa při potápění, jízdě na kajaku či surfování. Emulze je na základě bambuckého másla a přírodních olejů, což rozhodně potěší každého milovníka přírodních produktů. Century Riding Cream také pro zvýšení ochrany pokožky vystavené tření používá vysoce účinné přírodní látky s antimikrobiálním, antivirálním a fungicidním účinkem. To je pojištění v případě, že by k nějaké té odřenince nakonec došlo: hojení bude rychlejší a případná infekce se jen tak nerozjede. Z nashromážděné zpětné vazby pak vyplývá, že krém omezuje i zarůstání chloupků a při pravidelné aplikaci na nohy má kůže menší tendenci rohovatět v místech, kde dochází k přirozenému sešlapávání. Minimální obsah silikonů v krému zase zaručí dokonalou kluznost. Po natření daných partií vzniká ochranný film, který je velmi hladký a jemný - můžete jej proto nanést pod jakýkoli typ ponožek nebo sportovního oblečení, včetně speciálního vybavení. Nenarušuje neoprenové oděvy ani přírodní a polypropylenová vlákna sportovních oděvů.

Krém patří mezi osvědčené stálice sortimentu firmy Sportique, protože nabízí revoluční funkční složení za použití přírodních surovin netestovaných na zvířatech. Krém si oblíbilo a pravidelně používá mnoho cyklistických týmů v České Republice i po celém světě, například Americký olympijský výbor, United States Cycling Federation nebo profesionální tým Lappier Gravity Republic. Vyskytla se však i další nepravděpodobná skupina, která si nemůže Century Riding vynachválit: běžci. Obzvláště delší tratě o sobě mohou dát vědět na všech místech, kde dochází ke kontaktu látky s kůží. Běžci navíc specificky používají krém i po doběhnutí.

V současnosti je na trhu k dostání Century Riding Cream buď ve velké tubě (180 ml) nebo ve speciální limitované edici – designové plechovce o 75 ml. Specificky pro ženy navržená dámská varianta Century Riding Femme (napomáhá prevenci mykózám) je k dostání ve formě červené 100 ml tuby. Podrobněji si o složení cyklistického krému či rozdílech mezi dámskou a unisexovou variantou povíme v příštím díle tohoto článku, a navrch se můžete těšit i na pár užitečných tipů.

11 duben, 2017


Balzámy na rty a jejich nečekané možnosti využití – část II.

Balzámy na rty jsou malým zázrakem. Sice jejich hlavní zatěžkávací období pomalu končí, nicméně balzám nemusí být používán pouze na rty. Ve skutečnosti jde totiž o vychytávku tak univerzální, že se s lipbalmem v kapse každý může proměnit v malého McGuyvera. Obecně platí, že nejlepší pro vaše rty jsou lipbalmy přírodní a bez syntetiky, chemických konzervantů a parafínu. Správný balzám by vám měl zajistit zdravé, nepoškozené a chráněné rty ... ale zároveň toho může nabídnout mnohem, mnohem víc.

V prvním díle článku jsme si ukázali další kosmetické možnosti využití balzámu na rty. V tomto díle dojde i na jeho vpravdě nekosmetická využití:

 1. Rozhýbání zaseklého zipu.

Neposlušný zip na oblečení dokáže pěkně potrápit. Zkuste na něj rozmazat trochu balzámu na rty a uvidíte, jak povolí.

 1. Poškrábané CD

Chcete si poslechnout staré CD, ale je poškrábané? Bez obav – aplikujte balzám na rýhy a velmi pravděpodobně přeskakovat přestane.

 1. Zabraňte čepelím v rezavění

Nože a další nářadí může časem rezivět, obzvláště když jej déle nepoužíváte. Vmažte lipbalm na čepele nožů, kleští či nůžek a ochráníte je tak lépe proti oxidaci.

 1. Odstranění nečistoty po cenovkách a samolepkách

Známe to všichni – chceme někoho podarovat, zbavíme dárek cenovky a on zůstane zohyzděný lepivou hmotou, která po nálepce s cenou zbyla. Prsty to dolů nikdy nedostanete. Místo toho namažte místo balzámem na rty. Po deseti minutách vrstvu balzámu setřete – a s ní i všechny nevzhledné pozůstatky po lepítku.

 1. Sundání zaseknutého prstýnku

Mýdlová voda nemusí být po ruce, pokud nejste doma – proto použijte balzám na prstýnek i prst a za chvíli jste volní.   

 1. Náhrada za lesk na boty

Opět pro situace, kdy nejste v okolí domova – a zjistíte, že vaše boty nejsou ve zrovna reprezentativním stavu. Jednoduše na ně naneste trochu lipbalmu, přepucujte suchým kapesníkem a voila.

 1. Delší působení parfému

Drobný a nepříliš známý trik, díky němuž vám parfém na těle déle vydrží. Taky vás mrzí, že z vás vůně vcelku rychle vyprchá? Tak si na místa, kam parfém nanášíte, aplikujte předem trochu balzámu na rty. To uzamkne vůni a zamezí tomu, aby příliš rychle vyprchala. Lipbalm vůni absorbuje a udržuje ji i v době, kdy už by se ze suché kůže dávno vypařila.

Jak vidno, balzám na rty má širokou škálu využití a proto se vyplatí mít jej stále při sobě. Pokud nehodláte vařit svůj vlastní balzám, pak balzámy od Sportique dlouho vydrží a jsou napěchované přísadami, které výše popsané efekty často znásobují: Bambucké máslo, vitamín E, kokosový olej, slunečnicový olej, olej z hroznových jader, olivový olej, ricinový olej, jojobový olej, olej ze šípků plané růže atd. Kromě veganské varianty (limetka) v nich nechybí ani včelí vosk. Pro účely zmíněné v tomto článku je vhodné použít nejlépe bezbarvé varianty balzámů, tj. všechny prodávané druhy mimo růžové perleti a višně.

04 duben, 2017


Balzámy na rty a jejich nečekané možnosti využití – část I.

Balzámy na rty jsou malým zázrakem. Sice jejich hlavní zatěžkávací období pomalu končí, nicméně balzám nemusí být používán pouze na rty. Ve skutečnosti jde totiž o vychytávku tak univerzální, že se s lipbalmem v kapse každý může proměnit v malého McGuyvera. Obecně platí, že nejlepší pro vaše rty jsou lipbalmy přírodní a bez syntetiky, chemických konzervantů a parafínu. Lipbalm si dokonce můžete vyrobit i sami doma, ale budete k tomu potřebovat například bambucké máslo a vzácnější oleje, kupříkladu kokosový. Správný balzám by vám měl zajistit zdravé, nepoškozené a chráněné rty... ale zároveň toho může nabídnout mnohem, mnohem víc.

V prvním díle článku si ukážeme další kosmetické možnosti využití balzámu na rty (v druhém díle pak dojde i na jeho vpravdě nekosmetická využití):

 1. Úprava obočí

Balzámem nebo jelením lojem krásně upravíte neposedné obočí, aby drželo na svém místě. Dá se použít i jako vosk na vousy.

 1. Rozmazaný makeup

Dámám se osvědčí mít lipbalm vždycky při sobě, hlavně když míří například na párty a neberou si sebou celou kosmetickou výbavu. Trocha balzámu na rty na tyčince do uší upraví a zaonačí škody na bezchybném vzezření.

 1. Místo krému na oči

Vypadáte žalostně a k politování kvůli pověstným kruhům? Naneste balzám na čisté prsty a rozetřete na pytlíky pod očima. Dodáte jim tak hydrataci a malinké vrásky taky dostanou co proto.

 1. Vlasový styling

Jste mimo domov, odstávají vám vlasy a vás nenapadlo pro všechny případy vláčet plechovku s lakem? Balzám na prsty a lehce prohrábnout, dokud nebude vlasový neposeda zpátky na místě.

 1. Poranění daleko od civilizace

Pokud se poraníte při turistice nebo jinde v přírodě, je dobré aplikovat balzám na postižené místo, pokud to samozřejmě není zející otevřená rána. Vosky, oleje a bambucké máslo napomáhají hojení a vyhnete se i infekcím. Stejně tak dobře lze použít lipbalm na svědící hmyzí kousnutí a bodnutí.

 1. Puchýře na nohou

Dlouhá túra nebo nové boty se často ohlásí dost nepříjemnými puchýři na nohou. Můžete zmírnit jejich průběh aplikací lipbalmu na postižené místo – obsažené suroviny napomohou rychlejšímu hojení a nebudou tak bolestivé. Dobrý nápad je i prevence – pokud vám ne zcela padnoucí boty dřou o kůži, aplikujte v místě balzám, čímž zmírníte tření a předejdete puchýři.

 1. Místo krému na ruce a na suchá místa na kůži

Pokud vás od vašeho krému na ruce dělí desítky kilometrů, jeho funkci zastane i balzám na rty, bude-li potřeba. Třením o sebe ruce rozehřejete a roztíratelnost bude lepší. Platí nejen pro ruce, ale i pro lokty a jakákoliv suchá místa na kůži.

 1. Pořezání při holení

Ať už holíte bradu nebo nohy, pokud se říznete až do krve, zdá se vám, že se to snad neexistuje síla ve vesmíru, která by dokázala krvácení zastavit. Takovou silou však je lipbalm. Totéž platí v případě, že se říznete o papír.

 1. Záděry

Vmasírujte balzám kolem nehtového lůžka, nejlépe přes noc. Ochráníte tím poškozenou oblast a uzamknete v ní potřebnou vlhkost.

 1. Podrážděný nos při rýmě

Z častého smrkání v obdobích chřipkové epidemie je kůže pod nosem podrážděná. Zkuste nanést lipbalm na umyté prsty a namazat tuto těžce zkoušenou oblast (nejen v tomto případě se ukazuje, že lipbalmy v kalíšku mohou být hygieničtější než klasické vysunovací). Pokud se vám to podaří po každém smrkání, mělo by podráždění být znatelně menší.

Pokud nehodláte vařit svůj vlastní balzám, pak balzámy od SPORTIQUE dlouho vydrží a jsou napěchované přísadami, které výše popsané efekty často znásobují: Bambucké máslo, vitamín E, kokosový olej, slunečnicový olej, olej z hroznových jader, olivový olej, ricinový olej, jojobový olej, olej ze šípků plané růže atd. Kromě veganské varianty (limetka) v nich nechybí ani včelí vosk. Pro účely zmíněné v tomto článku je vhodné použít nejlépe bezbarvé varianty balzámů, tj. všechny prodávané druhy mimo růžové perleti a višně.

28 březen, 2017


Jaro jako výzva – tentokrát pro halové sportovce

Přichází jaro. Je třeba probudit tělo – pokud ne po zimním spánku, pak alespoň po zimní přestávce. Aktivní jedinci se museli stáhnout do posiloven, kde pracovali na svalech. Přichází však období, kdy bude zimní příprava nebo naopak její absence podrobena těžké zkoušce. Halové sporty jako malá kopaná nebo florbal jsou dobrým prostředkem udržování fyzičky, ale i ty mohou pro nesportovce nebo pauzující sportovce představovat zátěž, na kterou nebudou ze začátku připraveni. Jak z tohoto souboje s vlastní fyzičkou vyjít vítězně a zároveň pokud možno funkční – jinými slovy jak udělat pro své tělo to nejlepší po stránce sportovní přípravy – si povíme v tomto článku.

V týmových sportech, jakými jsou florbal nebo malá kopaná nemůžete narozdíl od cvičení v posilovně jet pouze na půl plynu – tedy, můžete, pokud se všichni domluvíte na skutečně rekreačním tempu, ale i to je dost nešikovná varianta. Při individuálním cvičení si můžete klidně dát delší pauzu či zredukovat objem na polovinu. Pokud však budete poloviční na hřišti, vaši spoluhráči z toho nadšení nebudou. Proto je výraznější absence formy oproti ostatním hráčům problém. Pokud jste si dali větší pauzu od sportování nebo se považujete za nesportovce, mohou vás potrápit hlavně dva problémy, na které se zaměříme. Prvním z nich je možnost zranění. Druhou svalová námaha a regenerace.

Způsobů, jak se zranit máte bezpočet, ale kromě akutního zranění je ještě jiný typ neschopnosti, do kterého se můžete uvalit, který má původ v přetížení či podcenění následujících faktorů:

Postupná zátěž. Pokud se chystáte na delší zápas a vaše fyzička je pro dlouhodobější neaktivitu zanedbaná, mělo by zápasu předcházet alespoň pár běhů nebo jiných aerobních cvičení. Nadměrná intenzita cvičení není zdravá ani nepřináší trvalé výsledky.

Příjem živin a tekutin. Dehydratací, tedy nedostatečným příjmem tekutin, si můžete nehezky zadělat. Voda vyplavuje z těla toxiny a tím pádem přispívá ke svalovému zotavení. Stejně tak potřebujete svalům po zápřahu dodávat dostatečné množství bílkovin, jinak nedojde k jejich efektivní obnově. Draslík i bílkoviny jsou nezbytné pro svalovou energii.

Regenerace. Je vhodné cvičení nejen začínat, ale i končit pozvolna, nikoli naráz. Velmi podstatná je i regenerace v hodinách následujících po cvičení. Nezapomeňte na protahování. Nejlepším strečinkem je strečink dynamický a platí, že je možná ještě důležitější protahovat tělo po cvičení než před ním. Strečink skvěle započne proces zotavení – zlepšuje totiž kromě naší pružnosti i náš krevní oběh. Navíc redukuje i potenciální zatuhlost a bolest svalů, což nadále přispívá k omezení rizika možného zranění. Příliš časté cvičení (každý den) je u neprofesionálních cvičenců spíše na škodu, protože centrální nervová soustava dostává pořádný náklad a svaly nemají dostatek času na regeneraci, což často ústí v jejich přetrénování. Odpočinek je jedním z klíčových elementů. Lze jej podpořit i vhodnou aplikací regeneračních krémů a masážních olejů, které rekonvalescenci namožených partií urychlí. K takovému účelu se výborně hodí masážní olej, cooling cream a konečně muscle gel, o kterém si povíme víc.

Přípravek je totiž ideální po náročnější fyzické aktivitě, kdy je třeba uvolnit a regenerovat namožené svaly a klouby. Všichni by se rádi obešli bez bolesti z namoženého svalstva, tím spíš, čeká-li hned za rohem další zátěž v podobě dalšího sportovního výkonu či potřeby fungovat v běžném životě jinak než coby sotva pohyblivá zombie. Muscle gel obsahuje esenciální oleje a bylinné výtažky, které se tradičně používají k tlumení bolestivosti svalů a kloubů a zlepšování jejich hybnosti. Arnika je vzácná horská bylina, která pomáhá s uvolňováním krevních sraženin a je tedy vhodná na podlitiny, pohmožděniny a naraženiny. Zahřívá, a proto je vhodná k uvolnění svalů. Zázvor se tradičně užívá k podpoře imunitního systému, navíc disponuje protizánětlivými a analgetickými účinky – proto se hojně užívá k tišení svalových bolestí či bolestí při zánětech kloubů. Hřebíček byl odnepaměti ceněn jako zlato – mohou za to jeho vlastnosti antibakteriální (ničí bakterie a posiluje imunitu), analgetické (snižování a odbourávání bolesti), antiseptické (při vnějším i vnitřním použití působí dezinfekčně, proto jej řada lidí dává na dásně) či anestetické. Borovice je užívána v případě bolestí svalů a při jejich celkově únavě po silné fyzické zátěži. Látky v ní obsažené stimulují prokrvení tkání, uvolňují je a zlepšují jejich zásobení potřebnými látkami. Gel příjemně chladí a díky výtažku ze Scutellarie, která uvolňuje endorfiny na povrchu kůže a napomáhá tak rychlejšímu uvolnění a relaxaci. Gel je skvělým pomocníkem i na bolavá záda – problém, který trápí řadu florbalistů, neboť většinu herního času tráví v předklonu. Muscle gel se díky přírodnímu původu látek rychle vstřebává, což je velkou výhodou, protože na kůži nezůstávají žádné zbytky a vy se můžete záhy obléct a udržet svaly v teple. Optimální je v kombinaci s jemným protahováním (regenerace je pak ještě rychlejší). Osvědčeným tipem je i lehká a opakovaná masáž Muscle gelem na postižených místech, která si většinou poradí se zpožděným nástupem svalové bolestivosti. Bolestivost svalů často pochází ze svalových zatvrdlin, které je vhodné rozrušit. Díky většímu prokrvení se svaly po zátěži rychleji zotavují a zlepšuje se i jejich výkonnost.

 

 

21 březen, 2017


Jaro za oknem, zahradníci připravit!

Jaro je zase tady a svolává do práce všechny farmáře, zahradníky a zahrádkáře. Příroda se po dlouhé zimě začíná probouzet a spolu s ní i náš organismus. Zahradničení v nás zažehává pocit užitečnosti a aktivního života. Je vědecky prokázáno, že práce s hlínou a zelení má velmi pozitivní dopady na psychiku. Toto požehnání je nicméně vykoupeno únavou svalů a kůže. Po vleklé zimě se navíc pokožka nemá moc k světu – kombinace nedostatečné vlhkosti, nedostatku čerstvého vzduchu a umělého vytápění ji zanechává suchou, podrážděnou, zrohovatělou a náchylnou k poškození. A to není dobrá výchozí pozice do začátku zahrádkářské sezóny.

K prevenci i úlevě od všech lapálií přišel Sportique s krémem Farmer’s Hand Saver. Farmářův ochránce rukou je založený na tradiční indiánské výrobní receptuře. Původně byl navržen pro horolezce – ti potřebují regenerovat kůži i ulevit od mozolů, ran a namožených šlach či dodat pokožce vysušené magnéziem hydrataci. Zahrádkářům, lesařům a kutilům však poslouží stejně tak dobře. Má totiž opravdu nadupané složení.

Základ balzámu tvoří bambucké máslo, které je tradičně ceněno pro své protizánětlivé, zvlhčující a pěstící účinky. Ty jsou v krému posíleny i kombinací rostlinných olejů (mandlový olej, olej z hroznových jader) a navíc i esenciálním olejem z rozmarýnu. Rozmarýn je kromě razantní vůně užíván pro podporu krevního oběhu a snižování bolesti u revmatismu. Schválně vyzkoušejte, jestli vám po náročném dni na zahrádce dokáže ulevit. Esenciální oleje, silice a výtažky z bylin jsou v tradiční medicíně mnoha kultur hojně využívány. Nikoli k léčení těžkých nemocí, ale často a účinně ke zmírňování příznaků. Mezi takovéto látky v krému zastoupené patří i výtažek z břízy (bohatý na kyselinu salicylovou). Bříza je od nepaměti považována za posvátný strom, naši předkové ji užívali na problémy s klouby i proti kožním nemocem – vyrážce, akné, ekzémům, plísním nebo drobným poraněním. Tedy terno pro zahrádkáře, kteří nemají při plném sezónním vytížení čas ještě z břízových stromů odsávat mízu a míchat vlastní lektvary. Farmer’s Hand Saver obsahuje i vitamíny E a C, hojně užívané pro regenerační a antioxidační účinky. Jeho vůně je bylinkově kořeněná – díky obsahu rozmarýnu, arniky a kafru, které se mezi terapeuty často používají pro podporu regenerace namožených vazů.

Farmer’s Hand Saver lze samozřejmě se stejným efektem použít i na nohy či jakékoliv jiné místo na těle. Abyste z něj měli největší užitek, zde je pár tipů: Krém je mastnější a hutnější konzistence, takže při aplikaci na nohy (např. proti plísním, mozolům z bot) je ideální aplikovat jej především na noc – nohy pak schovejte do ponožek a nechejte působit. Podobně, pouze přes den, to platí i pro aplikaci na ruce, kde nerušené působení zajistíte nasazením rukavic. Jeho hlavní síla spočívá v aplikaci po práci. Krém se dobře se vstřebává a působí do hloubky. Dobrým způsobem použití je i masáž – vhodným vmasírováním totiž ještě zvyšujete účinnost obsažených látek. Kůže je pak jemnější a vláčnější, méně poškozená i méně náchylná k poškození.