Jednoduché nutriční změny k zdravějšímu já – co dělat a čemu se vyvarovat - část 3

Když se řekne zdravá strava, lidem to většinou evokuje snahu zhubnout. Ale udržování optimální váhy není jediným ani hlavním důvodem, proč se pokusit stravovat lépe a zdravěji. Pokud navíc spojíte drobné změny toho co a jak jíte s tím, jak se o tělo staráte v dalších ohledech, můžete výrazně zlepšit kvalitu svého života. V první části jste se dozvěděli, proč má smysl stravovat se zdravěji, v druhé části pak, jaké konkrétní drobné změny a návyky ve stravování můžete okamžitě začít aplikovat. V třetí části si povíme, jakými zlozvyky a špatnými návyky většina z nás trpí a jak se jim vyhnout.

Pospícháte

V cílové rovince prázdného talíře na vás nečeká žádná medaile. Pokud nesoutěžíte v pojídání koláčů, není důvod s jídlem spěchat. Uspěchaná doba nám velí jídlo do sebe naházet, ale pro naše zdraví i požitek z jídla bychom se měli naučit si jídlo vychutnat, dát si s ním čas... a pořádně žvýkat. Ještě větší chybou je vyloženě jídlo přeskočit. Obecně rozšířená a mylná představa je, že přeskočením jídla šetříte kalorie. Pravdou je, že lidé, kteří jedí málo nakonec do sebe ironicky dostanou víc kalorií v průběhu dne.

Po páté už nejíte

Poučka stará jako hubnutí samo. Vynechat sacharidy po páté večer vás dost možná akorát zanechá ve stavu nezasycenosti, dokud nepodniknete útok na ledničku. A pokud nepodniknete, další den vám svaly jednoduše mohou vypovědět službu. Nikdo neříká, že se musíte ládovat medovníkem. Ale menší porce sacharidů s nízkým glykemickým indexem - batáty, hnědá rýže... vám může rozhodně pomoci.

 Velké porce

Restaurace v nás zanechaly dojem, že co tam dostanete na talíř je co by se slušelo sníst na posezení. Není to tak.

Nezkoumáte dost svoje jídlo

Ve světě, kde je všechno třeba prodat, není jednoduché nepodléhat klamu. Většinou nakupujeme narychlo, takže nás může zmást velký nápis, který z krabice křičí "zdravý", "přírodní", "bez cukru" nebo "antioxidanty". Doma se pak podíváte na nutriční tabulku, a ta už vypráví úplně jiný příběh. Doporučujeme potraviny s tímto profilem celkově na 100 g: tuk - méně než 10g, cukry - méně než 15g, sodium (sůl) - méně než 400mg.

Zcela vypouštíte lepek, laktózu apod.

Pokud vás netrápí kolika nebo nemáte diagnostikovanou intoleranci, vašmu zdraví nijak zázračně neprospěje, pokud je úplně vynecháte. Spousta bezlepkových a bezlaktozových jídel má totiž vysoký glykemický index a málo vitamínu B, železa a vlákniny - ve srovnání například s celozrnnými potravinami. Ty vás zasytí na delší dobu a váš glykemický index a pocit zasycení nebude jako na houpačce. Obecně platí, že čím méně je jídlo zpracovávané, tím menší většinou bude jeho GI.

Těkuté kalorie

Alkohol, slazené džusy a limonády, smoothies, káva se smetanou a cukrem... dělají v obvodu pasu vážně docela dost. Jedna studie dokonce ukázala, že přes 20% zkonzumovaných kalorií vypijeme. To je zrádné, protože většinou neuvažujeme o kompenzaci - hlad je hlad a žízeň je žízeň. Vynechávat kvůli večírku večeři se ale taky nevyplácí. Pít na prázdný žaludek ještě více zadržuje vypité kilojouly v těle.  


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor