Péče o kůži při cvičení pro muže i pro ženy - část 1

Péče o kůži a fyzická aktivita nejsou věci, které si k sobě člověk mimoděk spojí, avšak skutečně spolu souvisí. Správné a pravidelné cvičení a trénink v sobě skýtají plejádu pozitiv pro zdraví vašeho těla i vaší pokožky. Ať už jde o zlepšený krevní oběh (tím pádem i větší okysličení a větší objem živin pro pokožku), pocení (vyplavování toxinů) nebo uvolnění stresového napětí (které je častým spouštěčem vyrážek kůže). Hodně záleží na typu fyzické aktivity, které se věnujete, ale existuje několik všeobecně platných pouček pro co nejlepší zdraví kůže před, při a po cvičení. V prvním díle se dozvíte, jaká opatření před sportem a při něm.

 

 

V prvním díle se dozvíte, jaká opatření před sportem a při něm.

  • Před těžkým kardio zápřahem hodně pijte. Zabráníte tak tělu v dehydrataci a kůži jakbysmet.
  • Cvičíte či sportujete-li venku, aplikujte ochranný opalovák nebo outdoorový krém s UV ochranou – pokud možno pokrývající jak spektrum UVA (stárnutí pokožky) tak UVB (rakovina kůže). Vyberte si co nejméně chemický produkt kvůli dobré absorpci a pokud možno neobsahující žádný minerální olej a jiné ropné zlořády – pleťové póry se vám nesmí ucpat. Při venkovním sportování byste měli zvážit i sluneční brýle a pokrývky hlavy – méně mhouření znamená méně vrásek.
  • Pro dámy by mělo být samozřejmostí necvičit s make-upem! Platí totéž co u předchozího bodu - kůži musí být umožněno dýchat, jinak hrozí ucpání pórů, projevy vyrážky či akné a podobné nepříjemnosti.
  • Ne nutně pouze pro dámy platí – použijte prostředek hydratace, ideálně hydratační krémy nebo tonika (opět pokud možno bez těžké chemie a bez alkoholu). Při cvičení ztrácíte enormní množství vody skrze odpařování z kůže, takže pokožka je poté silně dehydrovaná. To má za následek rychlejší umírání kožních buněk a předčasné stárnutí (tyto mrtvé buňky se navíc hromadí a ucpávají póry). Aplikací lehkého hydratačního prostředku v pleti pomůžete udržení vody v pleti. Ač se to může zdát paradoxní, hydrataci zvažte i před vstupem do bazénu. Chlór si na vaší kůži jinak vybere svou daň.

Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor