Péče o kůži při cvičení pro muže i pro ženy - část 2

Péče o kůži a fyzická aktivita nejsou věci, které si k sobě člověk mimoděk spojí, avšak skutečně spolu souvisí. Správné a pravidelné cvičení a trénink v sobě skýtají plejádu pozitiv pro zdraví vašeho těla i vaší pokožky. Ať už jde o zlepšený krevní oběh (tím pádem i větší okysličení a větší objem živin pro pokožku), pocení (vyplavování toxinů) nebo uvolnění stresového napětí (které je častým spouštěčem vyrážek kůže). Hodně záleží na typu fyzické aktivity, které se věnujete, ale existuje několik všeobecně platných pouček pro co nejlepší zdraví pokožky. Hlavně doba po skončení fyzické aktivity je v tomto ohledu zásadní. V prvním díle jsme si řekli, jaká opatření je vhodné aplikovat před sportem a při něm, v druhé části si povíme, jaké jsou vhodné postupy pro zdravou kůži po sportovní aktivitě:

  • Pokud jde o kardio aktivity, snažte se vypít dostatek vody nebo jiného, nepříliš slazeného nápoje. Dojde tak k nahrazení ztracené tekutiny v těle a pokožka bude dostatečně hydratovaná.

  • Umýt. Hned po skončení fyzické aktivity by mělo být jednou z prvních starostí jak dostat z tváře pot. A sice je značně nepraktické tahat sebou celou toaletní tašku, rozhodně byste se měli umývat něčím šetrnějším, než co je ve sprchách běžně k dostání. Přírodní mýdla prostá dráždivých detergentů jsou pro tvář po cvičení to pravé – nezbaví kůži její přirozené hydratace a zabrání tak spuštění vyrážky. Ideálním detoxem pro kůži je teplá voda, ale pokud má vaše pokožka tendenci po cvičení rudnout, dejte si chladnější sprchu pro uvolnění tepla a použijte hydrataci nejlépe s protizánětlivou přísadou jako je např. okurka.
  • Pokud máte přístup k parní sauně, neváhejte se jít napařovat. Jedná se o skvělý způsob, jak pokožku zbavit nečistot a uvolnit póry. Udržuje kůži i vlasy zdravé a co po cvičení doceníte asi nejvíce – relaxuje a uvolňuje namožené svaly.
  • Rehydratujte pokožku. To neplatí jen pro dámy – je skutečně vhodné po umytí vlhkost v kůži uzamknout za pomoci čistícího či tónovacího hydratačního prostředku. Aplikace by měla být provedena dřív, než kůže úplně vyschne. Posiluje se tak obrana kůže proti nečistotám. Vybírejte astringent pokud možno bez alkoholu – ten vaši kůži na obličeji připraví o nezbytné oleje. Taková investice se opravdu vyplatí, protože kosmetika k zbavení se vyrážek a pupínků by vás vyšla dráž.

Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor