Všechno co jste chtěli vědět o vláknině...

Když přijde řeč na stravovací návyky, všichni tak nějak tušíme, že vláknina je pro nás dobrá a důležitá. Udržovat svůj trávící trakt v pořádku je podstatné pro dlouhodobé zdraví. Nejen, že náš trávicí systém rozkládá jídlo, aby nám dodal energii a živiny, ale výzkumy potvrzují i silnou vazbu mezi složením naší střevní mikroflóry a fungováním nervového, hormonálního a imunitního systému. Imunitu totiž z velké části zajišťují prospěšné bakterie v našich střevech. Posílení imunity pak lze docílit zapojením správného typu vlákniny do stravy.

Vláknina je nestravitelná část rostlin, která prochází žaludkem a střevy relativně nezměněna. Je tvořena polysacharidy a přestože nemá takřka žádnou výživovou hodnotu, je velmi důležitá. Existují dva typy vlákniny – rozpustná (měkká) a nerozpustná (hrubá). Rozpustná vláknina (podporuje peristaltiku střev) bobtná, proto je při její konzumaci potřebný dostatek tekutin. Nerozpustná vláknina navozuje sytý pocit a brání zácpě. Kvalitní zdroje rozpustné najdete v ječmeni, ovoci, ovesných otrubách, fazolích, čočce, hrachu a v sójových produktech. Tu nerozpustnou pak v pšenici, kukuřici a rýži, oříšcích, semínkách a v celozrnných potravinách.

Mnohočetné výzkumy prokázaly, že stravování s dostatkem vlákniny snižuje cholesterol a brání i dalším civilizačním chorobám: cukrovce, obezitě, rakovině trávícího ústrojí. Dále pomáhá od zácpy, průjmů či hemeroidů. Odplavuje toxiny vznikající trávením. Bojuje tak proti zánětům a skrze pocit nasycenosti pomáhá i redukovat hmotnost. Většina lidí nezkonzumuje dostatek vlákniny jednoduše proto, že jejich stravování sestává hlavně z průmyslově zpracovávaných potravin. Když dochází k průmyslovému zpracovávání zrn (například mletím) jsou z nich odstraněny otruby i klíčky, což je zbavuje slupky bohaté na vlákninu. Proto je vhodné jíst celozrnné obiloviny, ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy a semena, či ve vhodných případech vlákninu doplňovat uměle - lněným semínkem či jitrocelem blešníkovým (psyllium).

Obecně se doporučuje zkonzumovat 30 gramů vlákniny na dospělého člověka. Všeho moc škodí a i vlákniny byste mohli brát moc, ale to byste museli zkonzumovat asi 60 gramů denně. Jak lze našemu zdraví pomoct a stravu si o vlákninu jednoduše obohatit? Volte celozrnné varianty pečiva. Kromě vyššího podílu vlákniny jsou i zdravější a vhodnější dietně. Přidejte luštěniny do svých jídel a polévek. Pokud nemusíte, u ovoce a zeleniny slupku neloupejte – ochuzujete je tak o značnou část obsahu vlákniny. Pokud jste zvyklí dávat si ovocné či zeleninové džusy, zkuste je vyměnit přímo za ovoce či zeleninu. Dužina, kterou vyhazujete, je vlákniny plná. A kdykoli budete stát před volbou potravin, volte méně průmyslově zpracovanou variantu.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor