Vzhůru k větší produktivitě – část I.

Den má jen omezený počet hodin... a život má jen omezený počet dní. Tohle poznání je s rozvojem konceptu individualismu a volného času čím dál častěji i zdrojem frustrace. Povaha práce se mění a člověk je více vystaven svodům i možnostem prokrastinace. Klasický den nemalé skupiny lidí dnes vypadá tak, že přeskakují mezi jednáními, telefonními hovory, spravováním internetu a prací na PC, nejlépe na několika úkolech zaráz. Tato roztěkanost často ústí do pocitu, že jsme toho nakonec dokončili jen málo. Řešením je buď pracovat déle, nebo lépe. Nevíme jak vy, ale my rozhodně preferujeme druhou možnost. Zvýšení vlastní produktivity je velmi žádoucí hlavně tehdy, pokud člověk takzvaně dělá na sebe, či je odměňován podle vykonané práce. Nejde o žádnou velkou vědu, prvním předpokladem je uvědomění si problému a rozhodnutí ho skutečně systematicky řešit. Zbytek už spočívá v rutině – v rutině, kterou se musíte naučit a vytrvale dodržovat. Její součástí je i první část následujících tipů, které vás posunou o kus blíž k zvýšené produktivitě:  

  1. Vzdejte se perfekcionismu.

Perfekcionismus je do jisté míry velmi užitečný a častý jev, obzvláště pokud jste podnikatelé, umělci nebo v jiném smyslu pracujete na sebe. Nicméně z určité perspektivy je perfekcionismus zabijákem progresu, protože se může stát i chorobným a neproduktivním. V realitě není dokonalé nic, s výjimkou mrkvového koláče a úsměvu Matthew McConaughyho. Pokud to není opravdu nutné, vzdejte se honby za chimérou dokonalosti – rutinní mail, který píšete, nebo seminárka, kterou stejně vyučující nebude číst, nepotřebují být tím nejlepším, co ze sebe dokážete vydat. Úplně postačí, když postačí. Šikovnější strategie je udělat všechny povinnosti alespoň nějak – poté je vždycky čas na jejich případné vylepšení.

  1. Ulehat a vstávat ve stejný čas.

Nebudeme vás přesvědčovat, že ranní ptáče dál doskáče. Možná jednoduše ranní ptáče nejste. Nutit se vstávat nepřirozeně brzy a pak se celé dopoledne s šálkem kávy marně snažit zmobilizovat jediné dvě aktivní mozkové buňky je k ničemu. Noční ptáci jednoduše zvládají větší penzum úkolů v pozdější části dne. Uvědomte si, kdy jste během dne nejvíce produktivní, a postavte svou denní rutinu s ohledem na tento fakt. Je nicméně dobré vstávat a chodit na kutě v pevně stanovený čas – vaše vnitřní hodiny se naladí na určitou dobu, kdy začnete pociťovat únavu nebo naopak příval energie. Podle několika výzkumů je vhodné dát tělu a hlavně mozku 7 až 9 hodin nepřerušovaného, kvalitního spánku. Nastavte si proto čas na spaní i čas na vstávání optimálně podle svých potřeb a dodržujte jej.

  1. Aplikujte taktiky k posílení efektivity.

Například stopováním času, který vám zabere nějaký úkol. Možná se podivíte, jak moc času věnujete některým věcem a jak málo zase jiným. Proto si postavte vlastní deadliny. Stres je sice potvora, ale zdravý „sebestres“ v malém množství nám může být nápomocný – hlavně proto, že nám pomůže soustředit se a dotahovat věci do konce. Je zcela zásadní „zavřít“ všechna „otevřená okna“ – nedořešené úlohy, dlouhodobější úkoly... Když říkáme zavřít, myslíme hlavně psychicky. Pokud věc nemá stanovený deadline, do kdy má být hotova, stanovte jej. Tím na vás přinejmenším přestane působit nevolnost z oné mlhavé řady věcí, které potřebují udělat, a kterým se nevěnujete, protože jiné věci jsou přednější. Obecně platí, že pokud obrazně, ale i doslovně řečeno „sledujete hodinky“, pracujete efektivněji. Podnikatel Steve Olenski vymyslel skvělé, funkční „dvouminutové pravidlo“ – pokud narazíte na drobnější úkol, který lze vyřešit během dvou minut, udělejte jej okamžitě. Bude vás to stát méně času a úsilí, než když se k němu budete později vracet. Stejně tak je podle výzkumníků z Floridské Univerzity ideální pracovat v devadesátiminutových intervalech. Při pozorování šachistů, hudebníků, sportovců a jiných elitních profesí zjistili, že ti, kteří se vlezou do intervalu hodiny a půl jsou produktivnější než ti, kterým to trvá déle. Je to o kvalitě, ne o kvantitě!

V druhé části se podíváme na další konkrétní tipy, jejichž aplikace do vaší každodenní rutiny zajistí větší efektivitu toho, co děláte.

 

 


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor