Vzhůru k větší produktivitě – část II.

Den má jen omezený počet hodin... a život má jen omezený počet dní. Tohle poznání je s rozvojem konceptu individualismu a volného času čím dál častěji i zdrojem frustrace. Povaha práce se mění a člověk je více vystaven svodům i možnostem prokrastinace. Zvýšení vlastní produktivity je velmi žádoucí hlavně tehdy, pokud člověk takzvaně dělá na sebe, či je odměňován podle vykonané práce. Klíč spočívá ve vybudování rutiny, kterou se musíte naučit a dodržovat. Její součástí jsou i následující tipy, které vás všechny posunou o kus blíž k zvýšené produktivitě. První část naleznete zde.

  1. Uvažujte dopředu

Znáte to? Vstanete o pět minut později a v průběhu celého dne to pětiminutové manko stále ne a ne dohnat. Vychytáte každou červenou na semaforech do práce, oblečení vám ještě nestihlo doschnout, výtah nefunguje a další prekérky. Připravte se na další den předchozí večer – sbalte si oběd, přichystejte oblečení, vše si připravte. Následující den budete mít pocit, že máte stále dvacet minut k dobru. Pište si seznam toho, co máte udělat. Je mnohem lepší mít to na papíře než navolno poletující v hlavě. Navíc máte pocit satisfakce, jak si odškrtáváte splněné úkoly. Silný ranní rituál udává tón po zbytek dne. Když si z rána pročtete své cíle, můžete prioritizovat ty skutečně zásadní od těch spíše triviálních a lépe tak usměrnit svoje snažení.

  1. Přestávky

Zní to kontraintuitivně, doporučovat v článku o produktivitě přestávky. Ovšem pravidelné přestávky ve skutečnosti zlepšují vaši koncentraci. Jak již bylo zmíněno, krátké přestávky během dlouhých úkolů vám pomohou udržet konstantní úroveň výkonu; práce na totožném úkolu bez přestávek vede k trvalému poklesu výkonnosti. Ideální jsou pauzy obědové, procházky, je-li možnost v přírodě či parku – ideálně však pryč od vašeho pracovního místa/stolu. Máte-li možnost vzít si přestávku i na cvičení, využijte ji. Rozproudění krve v žilách je dobré nejen pro vaše tělo, ale i pro vaši koncentraci.

  1. Vymezte si čas offline a bez techniky

Nové technologie nám velmi usnadňují práci, ovšem v době digitální rutiny mohou být i obrovskou překážkou. Zkuste v konkrétních momentech během dne, nejlépe když na něčem pracujete, dát telefon na tichý režim – a nechte jej tak, dokud nebudete mít hotovo. Stanovte si denní dobu, kdy budete kontrolovat maily a odpovídat na ně. Nebudete tak celý den mentálně plavat a vaše pozornost nebude odváděna od práce, kterou máte před sebou. A vůbec nejlepší je zcela odstranit technologie ze své večerní rutiny. Nejen proto, že je to nezdravé. Moderní doba a permanentní mobilní dostupnost rozmělnily chápání toho, kdy jsou lidé v práci a kdy ne. Obecně minimalizujte možnosti vyrušování. A nejen ty technické. Internet je velké lákadlo, ale i pokec s kolegou může způsobit změnu pracovního rytmu a odpovídající pokles produktivity.

  1. Stop multitaskingu. Nedělejte více věcí zaráz

Ukazuje se, že nejsme všichni takoví mistři multitaskingu, jak jsme si mysleli. Další a další výzkumy potvrzují, že náš mozek nemůže zvládat přetížení informacemi – tím spíš, pokud jde o učení se něčemu novému. Abyste byli efektivnější, soustřeďte se na specifické úkoly – ty, které budou vyžadovat ponejvíce pozornosti.

  1. Začínejte den když ne zvesela, pak alespoň ne naštvaní

Vstát z postele špatnou nohou, to vám může zkazit celý zbytek dne. Spousta produktivních lidí ráno medituje či provozuje jógu. Pokud věnujete minutku i správnému nastavení své mysli, pokud vyjdete do světa s dobrým úmyslem a pozitivitou, váš den se citelně změní k lepšímu.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor