Jak posílit imunitní systém? – část I.

Jak jenom zůstat zdravý? Globální změny klimatu nám ukazují stinnou tvář – velké výkyvy teplot i počasí se u nás stávají evergreenem. Lidé v tramvaji kýchají, kolegové v práci posmrkávají, hosté v kavárně či restauraci kašlou a děti nosí domů nemoci každou chvíli. Mohlo by se zdát, že sezónní onemocnění jsou mimo naši kontrolu. Prostě se nám stanou, ať chceme nebo ne. Ne? Ne tak docela.

Do značné míry se totiž můžete rýmám a chřipkám vyvarovat silnou imunitou, která jim nedá prostor k rozvoji. Ano, občas se stane, že onemocníte, ale se silnou imunitou to může být s o dost menší pravidelností, s hladším průběhem... a kromě toho budete mít i energie na rozdávání. Klíčem jsou mimo jiné správné potraviny, které vás ubrání před nákazou a pomohou vám k rychlému zotavení. Imunitní systém je neuvěřitelná věc. Bakterie ve střevech jsou jako mocná armáda ochotná bojovat za vás, jen ji musíte správně krmit. To, co jíte dnes určuje, zda budete nemocní zítra.

Bitva o imunitu začíná v ústech. Určitě jste netušili, že vaše sliny obsahují antimikrobiální látky (lysozym, alfa-amyláza a laktoferin). Pokud se kolem nich bakterie dokáží proplížit, budou čelit kyselině chlorovodíkové v našem žaludku. Pokud by přežily i to, půjdou na zteč proti proteinům v našem trávicím systému, které rozkládají špatné bakterie. A nakonec je tu ještě linie obrany našich střev – správné bakterie, tzv. probiotika. To je ta armáda, která zabraňuje bakteriím ve stupu do našeho krevního řečiště. Krmte toto své vojsko dobře a ono vám bude dobře sloužit. A konečně tedy – jak na to?

Probiotika milují potraviny bohaté na živiny a vlákninu. Už ne tolik tuky, cukry a průmyslově zpracovávané potraviny. Prebiotika (výživa pro dobrá bakterie) jsou polostravitelnou formou vlákniny – jídel na prebiotika bohatých byste do sebe měli dostat alespoň tři porce denně. Jejich nejlepšími zdroji jsou: * sacharidy: fazole, ječmen, žito, oves, quinoa, pšenice, brambory a batáty. * Tuky: lněné semínko a Chia semena. * Zelenina: chřest, česnek, pórek a cibule. * Ovoce: jablka, banány, jahody, citrusové plody, kiwi. Můžete také vyzkoušet prebiotické doplňky stravy – ale nezapomeňte, že jsou to doplňky.

Samotné bakterie (probiotika) nám pomáhají zůstat zdraví, potažmo se z nemoci rychleji zotavit. Ve stavu dobrého zdraví byste měli usilovat o jednu až dvě porce probioticky bohatých potravin na každý den (pokud už předcházíte nebo bojujete se zdravotním problémem, pak více). Některé z nejlepších zdrojů potravinových probiotik jsou: * mléčné výrobky: jogurt, sýr a kefír s živými a aktivními kulturami. * Kvašená zelenina: nakládané okurky, zelí, kimchi (V Asii velmi populární a rozšířená obměna našeho kvašeného zelí). * Různé: polévka miso, tempeh, víno, kombucha. I probiotické doplňky stravy se dají sehnat ve vhodné lékárně. Ale i nejzdravější strava vás nemůže ochránit od každého vetřelce – někdy se přeci jen stane, že prostě onemocníte. A jak se z toho pomocí posílení imunity co nejlépe vylízat vám poradíme příště v druhé části článku.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor