Minerální olej zdravé pleti nesvědčí !

Minerální olej je běžnou součástí přípravků osobní hygieny – od hydratačních krémů a balzámů na rty až po vlasovou kosmetiku. Jak už to tak bývá, používání tohoto ropného produktu v obrovském množství přípravků je spíš než jeho kvalitami dáno jeho nízkou cenou. Ve skutečnosti minerální olej negativně ovlivňuje přirozené funkce pokožky a urychluje její stárnutí.

 

Před vynálezem syntetických olejů byl minerální olej používán jako mazivo ve strojírenství. K promazávání se používá dodnes, je uváděn pod rozličnými názvy jako Petrolatum nebo Parafinum.   Vzniká při frakční destilaci ropy a podle Environmental Working Group může být kontaminován i rakovinotvornými polycyklickými uhlovodíky.

Dlouho přetrvávala představa minerálního oleje jako léku i jako kosmetického prostředku. Tento mýtus byl moderními vědeckými poznatky vyvrácen, avšak jako zvlhčující činidlo je olej užíván dodnes. Přitom narozdíl od hydratačních přípravků neobsahuje důležité živiny, které pleť podporují a předcházejí jejímu stárnutí – naopak kůži ucpává a znemožňuje jí dýchat. Ano, i kůže, největší orgán lidského těla, potřebuje dýchat. To proto, aby mohla ve spolupráci s ledvinami zbavovat tělo toxinů. Podle zdravotníka Kima Andersona minerální olej působí na kůži jako plastová folie – porušuje její vlastní ochrannou vrstvu, brání jí v dýchání i přirozené hydrataci. Proto je pak potřebná vlhkost brána z buněk hluboko v kůži, čímž se zpomaluje obnova buněk a ničí se pojivová tkáň. Normální vývoj buněk je značně zpomalen a dochází ke stárnutí kůže. Existují však ještě další negativní účinky používání minerálního oleje: Opakovaná aplikace na kůži může vyvolávat různé negativní hormonální účinky, od ovariální dysfunkce přes endometriózu až k trvalému poškození imunitního systému.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor