Rychlá pomoc od suchých rtů

Mít suché rty jsou jedna z nejčastějších kosmetických svízelí. Obzvláště ve dnech, které se vyznačují sníženou vlhkostí vzduchu. Vysušené rty jsou neobyčejně otravné hlavně pro dámy - i proto, že komplikují nanášení rtěnky nebo lesku a barva má tendenci se usazovat na suchých místech. V krajních případech může docházet dokonce i k infekcím. Udržovat svoje rty zdravé a správně vyživované je otázka dlouhodobé péče, ale nejpalčivější projevy suchých rtů je možné omezit za jediný den.

S určitým zjednodušením můžeme říci, že za suchými rty stojí suché počasí a povětrnostní podmínky. Olizování suchých rtů je intuitivní reakce, ale proti intuici jde fakt, že sliny vlastně problém vysušených rtů pouze zhoršují. Sloupávání rozpraskané kůže není ani šetrná ani trvale udržitelná varianta boje se suchými rty. Sáhněte raději po ochranném a hydratujícím lip balmu. Produkty s vazelínou mají tu výhodu, že udrží vlhkost uvnitř, avšak podobného účinku lze dosáhnout i skrze přírodní složky jako sójový olej nebo včelí vosk. Obzvláště účinné jsou při aplikaci přes noc, kdy nedochází k stírání a látky mají možnost dostat se hluboko do kůže. Balzámy s ochranným UV faktorem jsou zase vhodnější pro denní užití. Hydratační balzámy poskytují zpravidla okamžitou úlevu, ale některé z nich obsahují složky, které mohou stav zhoršovat – jedná se především o syntetika. Určité přidané chemické chutě a vůně či obsah alkoholu suchou pokožku spíše podráždí. Takovým výrobkům je proto vhodnější se vyvarovat.

Běžné příznaky suchých a rozpraskaných rtů lze vyřešit v relativně krátké době a dostatečná vyživující a zvlhčující péče v podobě správných balzámů na rty vám poskytne preventivní ochranu. Pokud se však problémy nezlepšují, je na čase kontaktovat dermatologa. Problémů se sliznicí nebo kůží rtů je celá řádka (obecně spadají pod odborný termín cheilitida) a některé z nich mohou být i symptomem vážnější infekce.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor