Hlíník z deodorantů ve Vašem těle!

Pocení jako takové je jedním z přirozených očistných mechanismů lidského těla, mechanismů, kterými se zbavujeme odpadních látek. Pocení navíc ochlazuje organismus a reguluje teplotu, zvlhčuje kůži a udržuje ji zdravou a hydratovanou. A co víc, vylučovaný pot obsahuje protein dermicidin, který funguje jako antibiotikum bojující proti bakteriím na kožním povrchu. Samotný pot není cítit, cítit bývají bakterie, které působí při jeho rozkládání v podpaží. Z estetického hlediska je však pocení (či spíše zápach provázející pocení) velkým tabu. Moderní kosmetický průmysl proto hledal všemožné prostředky, jak pocení a jeho průvodní jevy zastavit či alespoň omezit.

V prostředcích osobní hygieny se k tomuto účelu často používají směsi hliníku. V deodorantech slouží k neutralizaci pachů podpaží a v antiperspirantech k dočasnému uzavření potních pórů. Chlorid a hydroxychlorid hlinitý jsou soli hliníku, jejichž hromadění pod kůží může vést k infekci folikul podpažních chloupků, doprovázené nepříjemným svěděním. Křemičitan hlinitý či aluminium zirconium jsou taktéž hojně užívanými sloučeninami hliníku – kvůli zvláštní interakci s potem často špiní oblečení (žluté skvrny v podpaží). To jsou však ještě relativně neškodné nepříjemnosti ve srovnání se závažnými dopady na zdraví, které naznačují novější studie.

Deodoranty obsahující sloučeniny hliníku a parabeny jsou podezřívány ze zvyšování rizika rakoviny. Spolehlivě prokázáno je jejich ukládání v těle, například v ženských prsních žlázách. Akademické žurnály (European Journal of Cancer Prevention, The journal of Breast Cancer Research) naznačují souvislost s rakovinami horní poloviny těla, především prsu. Diskutuje se i o vlivu hliníkových solí na vznik Alzheimerovy choroby, neboť u pacientů s touto nemocí byly doloženy stopy hliníku v mozku. Lidé, kteří mají problémy s ledvinami, by se měli přípravkům s hliníkem vyhnout jednoznačně. Americká komise pro potraviny a léčiva (FDA) vydala varování i proti vdechování hliníkových prvků v aerosolu, neboť tak může docházet k poškození plic.

 


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor