Jakou masáž si dopřát a kdy?

Masáž je skvělá věc. Vyrovnává krevní oběh, snižuje napětí, zmenšuje otoky, zmírňuje zjizvení, zlepšuje hojení, celkové zdraví a pohodu. Kdy je ten správný čas na masáž? Mám masáží svalové únavě předcházet, nebo se jí zbavovat? Masírovat před cvičením, nebo po něm? Odpověď je: Obojí. Na čem totiž záleží hlavně je typ masáže.

Masáž před aktivitou by měla být pokud možno jemná, cílená na produkci endorfinu (který se vyplavuje následkem doteků). Zjednodušeně řečeno, měli bychom se po ni cítit dobře a sebevědomě. Je důležité, aby masáž netrvala moc dlouho (ne déle než 30 minut) a byla lehká. Lehká znamená jemné protahovací doteky, protože důkladnější masírování hlubších tkání před aktivitou způsobí bolestivost svalů a zvýšení svalového napětí. To má za následek snížení výkonu. Totéž mimochodem platí i pro statický strečink před sportovním výkonem – odborníci ji nedoporučují. Mezi masáže tohoto druhu patří: relaxační, terapeutická, aromaterapeutická, švédská, ajurvédská.

Masáž po výkonu by měla snižovat svalovou únavu a případné záněty a co nejdříve uvést tělo do stavu normální pohyblivosti. Takováto masáž by měla trvat déle, klidně hodinu. Měla by být silná a hloubková, ne však vyloženě bolestivá, a měla by z těla odplavovat toxiny vzniklé extrémní námahou. Specifické sporty pak vyžadují i specifické svaly k důslednému promasírování. Mezi tyto masáže řadíme: hloubkovou masáž (tzv. deep-tissue), thajskou, čínskou, Shiatsu, ART.

Ať už stimulujete tělo k optimálnímu výkonu před aktivitou nebo redukujete napětí a svalovou únavu po ní, je vhodné sáhnout po produktech k masírování určených. Nejvhodnější jsou ty přírodní - dráždivé syntetické složky jsou nejen nezdravé, ale mohou negativně ovlivnit i cvičení samotné. Ideálně sáhněte po kombinaci přírodních rostlinných a esenciálních olejů – nejlépe pokud produkt obsahuje jojobový, olivový, pupalkový olej či bambucké máslo.

V nabídce SPORTIQUE naleznete tělový pěstící a masážní olej, hřejivý masážní olej, masážní olej s jojobou.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor