Jak prozářit svou tvář: 1. díl seriálu každodenních návyků pro zdravější a krásnější pleť

Série článků o tom, jak chránit svoji pokožku před stárnutím. Věci, které ani nevíte, že děláte... A takové, které byste rozhodně měli začít dělat. Zde je první část tipů o každodenních návycích pro zdravější kůži:

1) Ochranný krém proti slunci. Ano, už jste to slyšeli nespočetněkrát. Jenže ono to UV záření je opravdu asi nejvýraznějším škůdcem mladé a zdravé pleti. Až devadesát procent vrásek má na svědomí právě sluneční záření. Chránit se proti němu je mnohem účinnější, než řešit problém s vráskami posléze pomocí plastické chirurgie. Ochranu nesmíte flákat ani v zimních měsících – paprsky jsou stejně silné a navíc se odráží i od sněhové pokrývky. Hledejte pokud možno co nejvíce přírodní produkty, které však pokrývají široké spektrum ochrany proti UVA (stárnutí kůže) i UVB (rakovina kůže) záření.

2) Pokud si potřebujete zdůvodnit nákup slušivých slunečních brýlí, tady jeden máte: poskytují citlivé kůži pod okem ještě větší ochranu než opalovací krém. Oblast kolem očí je tvořena nejtenčí kůží na těle, takže se na ní vrásky a ostatní příznaky stárnutí velmi snadno projeví. Pokaždé, když zamžouráte v důsledku ostrého světla, vytvoříte rýhy, které se opakováním budou jen prohlubovat. Pokud se jim chcete vyhnout, pořiďte si polarizační brýle, které dostatečně pokrývají oblast očí.

3) Čistěte své šminky. Štětce, kartáčky, houbičky a podobné příslušenství makeupu sbírá bakterie. Přitom přes 70% žen podle britské studie svoje líčící potřeby nikdy neumývá (což kromě zašpinění samotného má za následek i zhoršení funkčnosti). Dermatoložka Jessica Wu tvrdí, že štětce na sypké pudry by se měly omývat jednou za tři týdny, ty používané k nanášení základu i jednou týdně. Čistič štětců vytvoříte jednoduše: stačí smíchat trochu čistící vody na obličej či šampon s vlažnou vodou, štětce ve směsi vymáchat, opláchnout a nechat uschnout. U levnějších štětců dejte pozor, ať nenamáčíte část, která je slepená, jinak se vám mohou rozlepit.

4) Když už jsme u make-upu: nenechávejte jej nikdy přes noc, je potřeba zbavit se jej důkladně. Ideální jsou čistící tonika přírodní kosmetiky, neobsahující minerální olej a dráždivé sulfáty. Vaše pokožka tak bude dostatečně hydratovaná, vyživovaná a zklidněná. Zanechat na pleti make-up nebo nečistoty nejenže ucpává póry, ale vysušuje pleť až k loupání. Většina make-upů obsahuje cukry, které podporují růst kvasinek. Oči je také třeba důkladně zbavit očního make-upu – nejlépe skrze ne-olejové čističe.

5) Dezinfikujte svůj smartphone. Podle studie Stanfordské univerzity je možné, že váš iPhone pochytá víc infekcí než toaleta na veřejném WC. Ve skutečnosti jsou dotykové obrazovky mobilních telefonů tak „účinné“ v šíření virů, že sdílet mobil je jako kdybyste někomu kýchli přímo do tváře. Všechny ty nashromážděné bakterie z nemytých rukou přistávají přímo na vaší tváři při každém hovoru, což může způsobovat nezdravou či podrážděnou pleť. Pokud tomu chcete předcházet, dezinfikujte obrazovku telefonu hygienickými ubrousky několikrát denně.

6) Ruce pryč od tváře! Mačkání pórů a akné, i lehké, může vést k trvalému poškození kůže. Každé zmáčknutí pupínku způsobuje maličký zánět a bolest pokožky. Zároveň s tím jsou bakterie zatlačovány hlouběji do pórů a poškozují mazové žlázy, což problém jenom zhoršuje. Výsledkem pak je ještě více akné a zjizvená pleť. Vymačkávání se dokonce může stát i chorobnou kompulzí.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor