Jak prozářit svou tvář: 3. díl seriálu každodenních návyků pro zdravější a krásnější pleť

Série článků o tom, jak chránit svoji pokožku před stárnutím. Věci, které ani nevíte, že děláte... A takové, které byste rozhodně měli začít dělat. První porci rad naleznete zde a druhou zde a nyní představujeme poslední část tipů o každodenních návycích pro zdravější kůži:

13. Choďte spát brzy

Má to svoje opodstatnění. Spánková deprivace snižuje krevní oběh - proto vypadáme pobledle, když spíme jen pár hodin. Spánek je taky nejlepší doba pro omlazování pleti – buněčná obnova těla má noční směnu, takže byste měli kůži na spánek vybavit pokud možno co nejvíce nutrienty a hydratačními složkami.

14. Peelingem k menším pórům

Je fascinující, že něco tak malého může způsobovat tak velké problémy. Zvětšené póry jsou jednou z nejčastějších kosmetických svízelí. Póry vypadají větší když jsou plné nečistot, olejů, odumřelých kožních buněk a keratinu (proteinu, který je na povrchu kůže). Pokud odstraníte tyhle ucpávky, póry se alespoň opticky zmenší. Dejte se do čištění. Nejlépe začít odličovacím mlékem nebo nedráždivým mýdlem na obličej a pokračovat tonikem bez obsahu alkoholu – pokožka pak bude měkká a hebká, mrtvé buňky vyčištěné. Pokud chcete předcházet zvětšování pórů do budoucna, dávejte pozor při slunění. Sluneční paprsky rozkládají kolagen, což má mimo jiné za následek i zvětšení pórů.

15. Nezanedbávejte krk a hrudník

Většina z nás končí péči o pleť tam, kde končí brada. Zanedbané části se nám ale pomstí – vráskami, povisnutím, tmavými skvrnami. A rolák se přeci nedá nosit pořád. Kůže v oblastech krku a hrudníku je tenčí, nemá pořádný přísun krve, takže se nehojí příliš dobře. Navíc se jedná o část těla, kterou ne vždy a ne zcela dobře chráníme před slunečním zářením. Začněte tedy zlehka (aby nedošlo k podráždění z nezvyku) opečovávat i krajinu hrudníku a krku produkty, které používáte na tvář.

16. Pozor na horkou vodu

Ačkoliv horká sprcha vypadá lákavě, je to jedna z nejhorších věcí, které můžete své kůži udělat. Nejen, že vás horko zbavuje esenciálních olejů, ale vytváří i mírné spálení. Cévy na to ve snaze o ochlazení reagují dilatací - což má za následek, že zrudnete jako rak. Ve svých dvaceti letech se klidně můžete ve sprše spařit a za hodinu se kůže navrátí do normálního stavu. Jenže ve třiceti už to bude trvat hodiny dvě. No a v pozdějších letech už prostě kůže nemá na to pracně se dostávat do původního stavu.

17. Neotálejte s hydratací

Většina krémů a pleťových vod obsahuje složky, které vytvářejí ochrannou bariéru na povrchu kůže k uzamčení vlhkosti uvnitř. Protože se však kůže odpařováním vody ochlazuje, máte za několik málo chvil po hydrataci. Používejte raději hydratační krémy s přírodními látkami nebo přírodním silikonem a nanášejte je na stále ještě vlhkou tvář. Tak můžete na pokožce uzamknout vlhkost po dobu až 24 hodin, pomůžete tak kůži s jemnými vráskami (protože mezi hydratovanou a nehydratovanou kůží je rozdíl asi jako mezi rozinkou a hroznem).

18. Mějte se svými produkty trpělivost

Všichni chceme přirozeně vidět výsledky co nejdřív. Ale pouze trpělivost nám zaručí výsledky pozitivní. Pokud užíváte nový produkt, začněte s ním obden, a nezkoušejte více nových produktů zaráz, protože pak nebudete mít jistotu, který z nich vám skutečně zafungoval. I celý systém péče by měl vypadat tak, že zapojujete produkty jeden po druhém, s minimálně třídenním odstupem. Může se totiž stát, že se objeví vysychání nebo podráždění kůže - v tom případě budete ihned vědět, kdo je na vině. Dejte produktu alespoň dva tři měsíce, než jej odpískáte, abyste si mohli být skutečně jisti tím, zda vám pomáhá nebo ne.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor