Jak bojovat proti zimním depkám

Je po Vánocích, tma kulminuje, pravá mrazivá zima ještě přijde. To je sice dobrý důvod pro lenošení v posteli nebo naopak zimní radovánky, nicméně je zde i jedna velká nepříjemnost. Tou je sezónní afektivní porucha (SAP), kterou trpí čím dál tím více lidí. Únava, apatie, pocity méněcennosti, nabírání na váze a další vážné nepříjemnosti – kdo by byl řekl, že za ně může být zodpovědný pouhý nedostatek světla? Pokud jste i vy pojali podezření, že by se vás „zimní deprese“ mohly týkat, zkuste tyto osvědčené recepty:

Vyrazte za světlem. Zkuste trávit co nejvíce času venku a využít každé příležitosti načerpat mentální sílu z přirozeného světelného zdroje.

Venkovní procházky mají ještě jednu výhodu: vystavíte se tak působení záporných iontů, které mají podle vědců z Columbijské univerzity výborný vliv na psychiku při boji s SAP. Největší koncentraci záporných iontů najdeme v okolí lesů, vodopádů a jeskyní.

I uvnitř však udělejte vše pro to, abyste měli světla co nejvíc. Ideální je mít pracovní stůl v kanceláři u okna, osvětlení matně bílými zářivkami pak má příznivý vliv na hladinu serotoninu (žluté světlo žádný pozitivní efekt nevykazuje), což vaše vnitřní biologické hodiny posouvá na letní čas. Pro tyto potřeby dnes existuje i speciální forma světelné terapie, při které vás vystaví osvětlovacím tělesům o síle 10 000 luxů. Pokud znáte někoho, kdo používá LED osvětlení k focení či natáčení, pracuje s velmi podobnou technikou.

Strava taktéž dělá svoje. Lidé propadající sezónní afektivní poruše mají tendenci cpát se cukry (biologické podmíněné zásobení těla na přezimování), vy však zkuste karbohydrátům nepodléhat a naopak obohatit stravu o bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny. Nebudete pak podléhat výkyvům únavy podle hladiny krevního cukru. Dalším logickým a velmi praktickým krokem je suplementace vitamínem D.

Ať již trpíte SAD nebo jen máte podezření, že by si na vás „zimní depka“ mohla brousit zuby, výše uvedené kroky vám zafungují jako úleva i jako prevence.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor