Džusový detox – a co na něj zuby?

Džusy zažívají boom. Odšťavňovače se svezly na vlně přirozeného léčitelství a zaplavily domácnosti. A je to logické – zdravotní hlediska mluví za vše: redukce váhy, zvýšení energie, posílená imunita, zdravý vzhled. Je však nutné se ptát, jestli tenhle boj za zdraví nepáchá nějaké vedlejší škody. Populární zubní lékař, dr. Uchenna Okoye, odpovídá kladně: „v posledních letech vidím docela zásadní dopady pití džusů a šťáv na zdraví zubů, obzvláště u žen do třiceti let“.

http://redwoodpd.com/wp-content/uploads/2015/12/Fruit-juice-can-damage-your-teeth.jpg

Orálních specialistů, kteří sdílejí Okoyeho obavy, je více. Kyseliny v džusech obsažené jsou patrně zodpovědné za 20% nárůst eroze zubní skloviny. A protože sklovina je tu od toho, aby zuby chránila, její poškození sebou nutně nese komplikace ve formě zubních kazů, rozpadajících se stoliček atd.

Je dobře, pokud jsme upustili od pití coly a přeslazených sodovek. Ovšem pokud jde o dopad na zuby, jsou na tom stejně jako ovocné džusy. Dr. Okoye tvrdí, že jedna sklenice džusu není problém, ale měly by to být džusy čerstvé, bez přidaného cukru, nejlépe s přidáním nějaké vhodné zeleniny, která sníží celkovou sladkost i aciditu nápoje. A pak je tu ještě pár tipů, jak se vyvarovat poškozování zubů při popíjení džusů:

  • Pijte brčkem. Tím zabráníte leptavým kyselinám z ovoce, aby přišly do kontaktu s vašimi zuby.
  • Po pití ovocných džusů si vypláchněte pusu vodou, což zredukuje kyselost, která ve vašich ústech zbyla.
  • Nečistěte si zuby hned po pití džusu. Je známo, že zubní pasta a džus k sobě chuťově ladí asi jako kakao a čerstvá ryba, ale jejich kombinace navíc leptá kyselinu přímo do zubní skloviny.

Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor