Aniž byste to tušili, možná si v kartáči pěstujete překladiště bakterií

Možná jste zpozorovali, že se váš oblíbený kartáč nebo hřeben proměnil v něco nehezkého – ať už kvůli pozůstatkům vlasových produktů, nebo jednoduše kvůli dlouhodobému užívání. Ať tak či onak, je to už dlouho, co jste svůj věrný nástroj čistili a říkáte si – bude důkladné umytí stačit, nebo je na čase investovat do nového? 

Účelem česání je upravený vzhled a rozčesání zamotaných vlasů. Pokud se vám v hřebenu nahromadily vypadané vlasy, nemůžete s ním dobře pročesat svou hřívu a celé česání se tak stává poněkud zbytečným. I vlasy samotné jsou v nebezpečí: při takovém česání se mohou zachytit o nějaký zalepený pozůstatek a lámat se. Nečisté kartáče dělají nečistě a mastně vypadající vlasy. Pozůstatky gelů, lesků a tužidel dráždí pokožku hlavy, což vede k zarudnutí a svědění. Kromě zbytků stylingových výrobků se v průběhu času hřebeny také stávají živnou půdou pro prach, roztoče, bakterie a kvasinky. Pokud máte lupy, zhoršujete si je. Pokud jste tedy dosud o čištění hřebenů a kartáčů vůbec neuvažovali, patříte patrně mezi ty, kdo přenáší nahromaděné nečistoty zpátky na pokožku hlavy při každém česání.

Známý kadeřník a profesionál ve vlasové péči Marc Anthony tvrdí, že nejlepším způsobem jak udržovat svoje hřebeny správně funkční je odstraňovat z nich vlasy po každém použití a jednou týdně jim věnovat důkladný „úklid“. Vyfénovat a ocasem hřebenu vylovit zašmodrchané vlasy z kartáčového lůžka. Pokud chcete být ještě důkladnější, můžete na to použít menší kartáček na zuby – s pomocí vody a jedlé sody umyjete lůžko od spečenin, aniž byste ho poškodili. Poté celý proces zopakujte ještě jednou, tentokrát s šamponem. Poté omyjte kartáč v umyvadle s teplou vodou a necháte přes noc oschnout.

Pokud jde o to, jak často byste měli měnit kartáč, záleží na řadě faktorů – jeho kvalitě, míře používání a produktům, které užíváte. Obecné pravidlo je podle Anthonyho půl roku až jeden rok. "První známkou, toho, že budete potřebovat nový kartáč je, když se štětiny začnou oddělovat," říká. Tento proces se dá oddálit tím, že svůj kartáč lehce „promažete“ argánovým olejem. Dalším zjevným znamením jsou chybějící štětiny nebo praskání štětinového lůžka. Většina lidí s výměnou kartáče otálí, ale může tak svým vlasům docela nehezky uškodit.

 


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor