Alkohol a naše pleť – část I.

Vztah alkoholu a zdraví naší pleti je téma tak hojně a tak zaníceně diskutované, že by bylo vhodné ujasnit si fakta a podívat se na tento problém trochu střízlivě (dvojsmysl zamýšlen). V té nebo oné podobě je totiž alkohol součástí skoro všech kosmetických produktů, a ještě v dalších podobách je u nás společenskou normou alkohol konzumovat. Dá se tudíž říct, že se téma týká všech, kdo: a) se občas napijí b) používají kosmetiku c) mají kůži.

V druhém díle článku si popíšeme, jaký vliv na zdraví naší kůže má konzumace alkoholu v nápojích a který z nich je vůči pokožce nejšetrnější. Teď se však zaměříme na to, jak působí alkohol, který si aplikujeme přímo na pokožku jako součást kosmetických přípravků. Ano, pro některé je to možná s podivem, ale alkohol není pouze magická přísada na co nejrychlejší odbourání zábran či instantní řešení problémů soukromého života. Alkohol je široký zastřešující termín pro skupinu chemických látek, které mají stejnou část ve své chemické stavbě. Tato stejná část vypadá jako balón, zbytek jako řetěz. A je to právě ten řetěz, který u různých alkoholů různě vypadá – krátký, dlouhý, jednoduchý nebo rozvětvený – což má vliv na to, jak onen alkohol vypadá a hlavně co způsobuje. Mimo jiné i s vaší kůží.

Budeme-li nadále v článku hrozit účinky alkoholu na vaši kůži (a to budeme), máme na mysli především jednoduché alkoholy (s nízkou molekulární hmotností). Mezi nimi vévodí ethanol, denaturovaný ethanol (Denaturated (Det.) Alcohol nebo Alcohol Denat.), metanol, etylalkohol, isopropylalkohol či sd alkohol. Pak ale existují vysokomolekulární alkoholy, známé jako mastné alkoholy (např. Diol, Cetylalkohol apod.), které nemají zdaleka tak negativní vliv. Používají se jako zahušťovadla, zvláčňující a uklidňující prostředky. I tak ale mohou kůži dráždit či ucpávat póry a obecně je vhodné jejich vlastnosti zajišťovat spíše přírodními, nealkoholovými látkami. Jednoduché alkoholy z první skupiny (jimž vévodí ethanol), se v kosmetice používají především coby ředidla, astringenty (stahují póry), konzervanty, látky na zvyšování absorpce či kvůli svému rychlému odpařování.

Když je tedy alkohol obsahem skoro každého kosmetického přípravku, nemůže být pro naši kůži tak špatný, ne? Ale ano. Podívejme se na negativní dopady, které alkohol v kosmetice vykazuje:

  • Vysušování pleti. Alkohol připravuje pleť o přirozené antibakteriální ochranné vrstvy. Ohrožuje tak celkové zdraví kůže – ve vysušené a popraskané pokožce se objevují vrásky a může se na ní dařit infekcím, mikrobům, plísním apod., neboť kůže je zbavena možnosti účinně se bránit. Tento vliv alkoholu na porušování ochranné vrstvy pokožky spolu s ničením přirozených antibakteriálních látek se podařilo experimentálně prokázat i v nemocnicích (u doktorů používajících pěnivá alkoholová mýdla k desinfekci). Po výměně mýdel klesly problémy s infekcemi rukou.
  • Devastace kožních buněk. Laboratorní testy s kožními buňkami prokázaly toxicitu etanolu. Při aplikaci alkoholového roztoku se zvýšila úmrtnost buněk. Byly zničeny substance, které redukují zánětlivé procesy. Alkohol navíc u buněk spouští sebedestrukční mechanismy a způsob poškození kožních buněk je velmi podobný tomu, které na kůži páchají volné radikály.
  • Zhoršování akné. Řada přípravků proti akné obsahuje alkohol, protože dobře zabíjí bacily zodpovědné za akné a pleť odmastí. Ve výsledku však problém pouze zhoršuje. Přípravky s alkoholem pleť vysušují a dráždí. A pokud je kůže náchylná k akné vysušená, zareaguje na to zvýšenou produkcí mazu. Bez přirozené kožní ochranné bariéry navíc opět dojde k přemnožení bakterií a zánětlivým procesům. Vysáváním hydratace hluboko z pokožky kůže vysychá zevnitř a výrazně se tak urychluje její stárnutí.

Pečujte o svoji pleť příroním pleťovým tonikem a dejte jí to nejlepší.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor