Alkohol a naše pleť – část II.

Vztah alkoholu a zdraví naší pleti je téma tak hojně a tak zaníceně diskutované, že by bylo vhodné ujasnit si fakta a podívat se na tento problém trochu střízlivě (dvojsmysl zamýšlen). V té nebo oné podobě je totiž alkohol součástí skoro všech kosmetických produktů a ještě v dalších podobách je u nás společenskou normou alkohol konzumovat. Dá se tudíž říct, že se téma týká všech, kdo: a) se občas napijí b) používají kosmetiku c) mají kůži.

V prvním díle článku jsme si ukázali, jaký vliv má na pokožku alkohol, který si aplikujeme coby součást kosmetických přípravků. Nyní si povíme něco o tom, jaký dopad na zdraví naší kůže má konzumace alkoholu v nápojích a který z nápojů je vůči pokožce nejšetrnější. Ano, i popíjení ethanolu v nápojích se odráží na zdraví naší pokožky. Kdekdo již zažil dny následující po prohýřeném večeru – pokud dokážete zostřit zrak a prohlédnout skrze kocovinu, zděsíte se i stavu vlastní pokožky. Možná nám dodává povznesenou náladu, ale alkohol je hepatotoxin, což znamená, že ničí především játra – a je toxický pro buňky, které mají na starost právě detoxikaci našeho těla. A pokud si chceme v extrému ilustrovat následky působení alkoholu na naši pleť, můžeme se podívat na pleť pacientů se selháním jater. Uvidíme zažloutlou, studenou a kašovitou pleť s velkými póry.

Všechen alkohol dehydratuje pokožku. Ten v kosmetice to dělá přímo, ten v nápojích na to jde trochu oklikou. Při jeho konzumaci dochází k inhibici vylučování antidiuretického hormonu, což má za následek zvýšenou tvorbu moči a časté chození na toaletu. V důsledku toho dochází k výrazné dehydrataci organismu – s tím se pojí například bolest hlavy a svalů, únava a sucho v ústech. Alkohol navíc obsahuje chemické látky (hlavním podezřelým je metabolit oxidace alkoholu acetaldehyd) vzniklé při procesu fermentace, a právě tyto látky a jejich podíl v nápoji jsou zodpovědné za chuť a vůni, ale také za následnou kocovinu. Takže ačkoliv alkohol škodí kůži, ne všechny nápoje jsou stejně zlé. Pojďme se blíže podívat na ty nejběžnější:

Pivo

Tradiční a oblíbený nápoj našich končin. Obsahuje sůl – a když vypijete a zkonzumujete hodně soli, vaše tělo bude volat po nějaké čisté vodě, aby sůl vyplavilo. Proto se rozhodně hodí pivní maraton prokládat nealkoholickými nápoji, nejlépe čistou vodou. Na druhou stranu obsahuje pivo i antioxidanty a jiné látky proti stárnutí, navíc obsah alkoholu je v pivu tradičně menší než v ostatních alkoholových nápojích.

Bílé víno

Tak jako pivo a míchané nápoje, obsahuje bílé víno cukr a k tomu i sůl, proto může vést k opuchání. Bílé víno navíc neobsahuje tytéž zdraví prospěšné látky, jako jeho červený sourozenec.

Červené víno

Stalo se obecnou mantrou, že sklenka červeného vína je zdraví prospěšná. Obsahuje více antioxidantů a jako takové je asi nejzdravějším alkoholickým nápojem co se týče stárnutí pokožky. Nicméně pokud máte kožní problémy, jako například rosaceu (růžovku), červenému se vyhněte. Pozitivní účinky sklenky červeného navíc skutečně platí pro onu jednu sklenku, jakákoliv excesivní konzumace přináší více škody než užitku.

Světlé panáky

Jak jsme již naznačili, k účinku alkoholu do značné míry přispívá i to, co je v nápoji kromě alkoholu ještě navíc. Panáky jsou v tomto ohledu dobrá volba, protože neobsahují přidaný cukr či sůl, takže pokud do sebe kopnete jednu vodku či tequilu, na vaší kůži to následující ráno patrně nebude poznat. Ještě lepší volbou je gin nebo rum. Opět se však nejedná o excesivní konzumaci, ke které je právě v případě panáků velmi snadné sklouznout.

Tmavé panáky

Tak jako v případě světlých panáků, rum či whisky se obejdou bez přidaných látek, ačkoliv tmavý alkohol tradičně obsahuje více vedlejších produktů alkoholové fermentace, které znamenají i větší kocovinu.

Koktejly a míchané nápoje

S mojitem, sex on the beach a podobnými oblíbenými koktejly je ta potíž, že obsahují dost cukru, a dost cukru vede ke kvasinkám a zánětům (a stárnutí kůže či projevům akné). Čím méně cukru vám bude u alkoholu asistovat, tím méně vrásek si z toho odnesete. Sladké koktejly, hlavně ty míchané s kolou, džusy nebo redbullem jsou cukrem doslova narvané.

 


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor