Balzámy na rty a jejich nečekané možnosti využití – část I.

Balzámy na rty jsou malým zázrakem. Sice jejich hlavní zatěžkávací období pomalu končí, nicméně balzám nemusí být používán pouze na rty. Ve skutečnosti jde totiž o vychytávku tak univerzální, že se s lipbalmem v kapse každý může proměnit v malého McGuyvera. Obecně platí, že nejlepší pro vaše rty jsou lipbalmy přírodní a bez syntetiky, chemických konzervantů a parafínu. Lipbalm si dokonce můžete vyrobit i sami doma, ale budete k tomu potřebovat například bambucké máslo a vzácnější oleje, kupříkladu kokosový. Správný balzám by vám měl zajistit zdravé, nepoškozené a chráněné rty... ale zároveň toho může nabídnout mnohem, mnohem víc.

V prvním díle článku si ukážeme další kosmetické možnosti využití balzámu na rty (v druhém díle pak dojde i na jeho vpravdě nekosmetická využití):

  1. Úprava obočí

Balzámem nebo jelením lojem krásně upravíte neposedné obočí, aby drželo na svém místě. Dá se použít i jako vosk na vousy.

  1. Rozmazaný makeup

Dámám se osvědčí mít lipbalm vždycky při sobě, hlavně když míří například na párty a neberou si sebou celou kosmetickou výbavu. Trocha balzámu na rty na tyčince do uší upraví a zaonačí škody na bezchybném vzezření.

  1. Místo krému na oči

Vypadáte žalostně a k politování kvůli pověstným kruhům? Naneste balzám na čisté prsty a rozetřete na pytlíky pod očima. Dodáte jim tak hydrataci a malinké vrásky taky dostanou co proto.

  1. Vlasový styling

Jste mimo domov, odstávají vám vlasy a vás nenapadlo pro všechny případy vláčet plechovku s lakem? Balzám na prsty a lehce prohrábnout, dokud nebude vlasový neposeda zpátky na místě.

  1. Poranění daleko od civilizace

Pokud se poraníte při turistice nebo jinde v přírodě, je dobré aplikovat balzám na postižené místo, pokud to samozřejmě není zející otevřená rána. Vosky, oleje a bambucké máslo napomáhají hojení a vyhnete se i infekcím. Stejně tak dobře lze použít lipbalm na svědící hmyzí kousnutí a bodnutí.

  1. Puchýře na nohou

Dlouhá túra nebo nové boty se často ohlásí dost nepříjemnými puchýři na nohou. Můžete zmírnit jejich průběh aplikací lipbalmu na postižené místo – obsažené suroviny napomohou rychlejšímu hojení a nebudou tak bolestivé. Dobrý nápad je i prevence – pokud vám ne zcela padnoucí boty dřou o kůži, aplikujte v místě balzám, čímž zmírníte tření a předejdete puchýři.

  1. Místo krému na ruce a na suchá místa na kůži

Pokud vás od vašeho krému na ruce dělí desítky kilometrů, jeho funkci zastane i balzám na rty, bude-li potřeba. Třením o sebe ruce rozehřejete a roztíratelnost bude lepší. Platí nejen pro ruce, ale i pro lokty a jakákoliv suchá místa na kůži.

  1. Pořezání při holení

Ať už holíte bradu nebo nohy, pokud se říznete až do krve, zdá se vám, že se to snad neexistuje síla ve vesmíru, která by dokázala krvácení zastavit. Takovou silou však je lipbalm. Totéž platí v případě, že se říznete o papír.

  1. Záděry

Vmasírujte balzám kolem nehtového lůžka, nejlépe přes noc. Ochráníte tím poškozenou oblast a uzamknete v ní potřebnou vlhkost.

  1. Podrážděný nos při rýmě

Z častého smrkání v obdobích chřipkové epidemie je kůže pod nosem podrážděná. Zkuste nanést lipbalm na umyté prsty a namazat tuto těžce zkoušenou oblast (nejen v tomto případě se ukazuje, že lipbalmy v kalíšku mohou být hygieničtější než klasické vysunovací). Pokud se vám to podaří po každém smrkání, mělo by podráždění být znatelně menší.

Pokud nehodláte vařit svůj vlastní balzám, pak balzámy od SPORTIQUE dlouho vydrží a jsou napěchované přísadami, které výše popsané efekty často znásobují: Bambucké máslo, vitamín E, kokosový olej, slunečnicový olej, olej z hroznových jader, olivový olej, ricinový olej, jojobový olej, olej ze šípků plané růže atd. Kromě veganské varianty (limetka) v nich nechybí ani včelí vosk. Pro účely zmíněné v tomto článku je vhodné použít nejlépe bezbarvé varianty balzámů, tj. všechny prodávané druhy mimo růžové perleti a višně.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor