Bambucké máslo a tajemství jeho univerzálního účinku

Na žádnou věc neexistuje univerzální recept, říká se. Pokud však tou věcí není kosmetika a tím univerzálním receptem není bambucké máslo. Když se lidé poprve setkají s bambuckým máslem, mají tendenci si jej mazat na chleba. Pak se dozví, že bambucké máslo (Shea butter nebo taky Karité) je kosmetickým požehnáním z Afriky, že ho tamní ženy používají takřka na vše a že jeho mnohostranné pozitivní účinky jsou vědecky prokázány – a co víc, existuje dokonce institut zabývající se výhradně jeho vlastnostmi. Vyrábí se přírodně a přirozeně na afrických vesnicích a je důvodem, proč si tamní dámy přes extrémní podmínky udržují tak zářivou a viditelně zdravou pleť. V tomto článku nám poodhalení složení bambuckého másla napoví, proč je tak účinné (a navrch přidáme několik tipů na jeho využití v každodenním životě).

Pokud se něco bambuckému máslu nedá upřít, pak je to šíře škály kožních neduhů, na které jej jeho uživatelé běžně a úspěšně aplikují. Od hojení drobnějších záděrů, jizviček, popraskané kůže na kloubech či na namožené klouby (neboť máslo má protizánětlivé a protirevmatické účinky). Úspěchy byly zaznamenány i se zmírňováním projevů lupénky. Excelentní a hojně využívané je i po opalování, na kůži podrážděnou od Slunce či od čehokoliv jiného. Obsahuje totiž přirozené UV filtry (jmenovitě kyselinu skořicovou), které zároveň kůži před škodlivými paprsky chrání. Stejně tak dobře je ale aplikovatelné i proti omrzlinkám. Používá se hojně na jizvičky a hlavně strie (po porodu je vlastnictví bambuckého másla pro každou ženu vysloveně nutností!). Certifikované 100% přírodní bambucké máslo Sportique má bílou barvu a jemnou hrudkovitou texturu. Máslo se tělesným teplem v dlaních rozpouští a zároveň uvolňuje vůni. Na pokožce se velmi snadno roztírá, nechává ji promazanou, vyživenou a voňavou. K dispozici je v kovových krabičkách v čisté, přírodní formě nebo v některé z pěti vůní.

A jak bambucké máslo využijete v běžném životě coby kosmetický přípravek?

 1. Jako odstraňovač vrásek pod očima a napuchlých očních pytlíků
 2. Jako základ pro přírodní deodorant do podpaží
 3. Jako masážní přípravek
 4. Na popraskané rty
 5. Jako olej na holení nohou
 6. K vmasírování a vyživení vlasového skalpu
 7. Stylingový přípravek na zkrocení neposedných vlasů a pro zvýšení jejich lesku
 8. Jako základ pod makeup (obzvláště na oční víčka), který pak vydrží déle
 9. Na podrážděný nos při chřipce či rýmě
 10. Jako pěstící krém na tělo i obličej (navíc s ochranným faktorem 6)
 11. Jako pěstící krém i pro vaše děťátko (díky přírodnímu složení zcela nezávadný)
 12. Jako přípravek proti celulitidě, striím, jizvičkám, popraskané kůži na kloubech, lupénce, popáleninám či omrzlinám

Pokud hodláte používat bambucké máslo primárně na řešení výše zmiňovaných neduhů, je jistě nejvhodnější jeho přírodní varianta bez parfemace (s přirozenou, lehce oříškovou vůní). Sportique však nabízí másla i v několika vůních, které poskytují další specifické přednosti:

100% Levandulový esenciální olej v levandulovém bambuckém másle se užívá coby uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Je proto výborné jej pro relaxaci namazat např. na spánky. Natírání bolavých míst levandulovým olejem překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů. Citrusový olej obsažený v másle citrus se v kosmetice používá pro své stahující a vypínací účinky, zlepšuje celkový tonus pleti, je vhodný na pleť mastnou, nečistou, ochablou, s rozšířenými póry, na mastné vlasy a při lupovitosti, či k posílení nehtového lůžka. Kromě toho, že urychluje hojení jizviček po říznutí (proto je ideální např. při holení nohou), pomáhá zesvětlovat tmavé pigmentové skvrny. K tomu všemu navíc disponuje krásnou, svěží vůní. Ani další varianty másla však v tomto ohledu nezaostávají. Královské vůně divoké růže či medu harmonizují psychiku, jasmínová vůně (v Orientu nazývaná královnou noci) má na mysl zklidňující účinky, používá se však také jako afrodiziakum.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor