Co se stane, když přestanete cvičit - část II.

Zima je typicky obdobím, kdy spousta lidí odklání své sportovní aktivity na druhou kolej. Buď vypršela sezóna oblíbeného blbnutí venku, nebo sport ustoupil důležitějším povinnostem například v práci. Někteří se pak snaží napáchané škody spravit lednovou návštěvou fitka, ti ostatní to pro jistotu nechají až na jaro. Jedni i druzí se nestačí divit, kam se poděla loňská fyzička a červnové svaly. Než se nadějeme, jsme s výkonností skoro na začátku. V angličtině pro to existuje termín – decondition, tedy zhoršení kondice. Jak rychlý je tento výkonnostní sešup závisí na mnoha faktorech (například věk, zdravotní stav, úroveň zdatnosti), které jsme si popsali v minulém díle tohoto článku. V druhé části se podíváme detailněji na to, jak dochází k úbytkům konkrétních složek výkonnosti (síly, kondičky, pohyblivosti atd.).

 

  1. Ztráta ohebnosti přichází rychle

Delší doba bez strečinku znamená ztrátu pružnosti a všech výhod s ní spojených. Svaly a šlachy se stahují do své „odpočinkové“ délky, obzvláště pokud máte sedavé zaměstnání. První známky ztráty ohebnosti zaznamenáte už po třech dnech, nejhorší sešup pak zhruba po dvou týdnech. Proto je strečink po aktivitě nebo i mimo aktivitu rozhodně vhodná praxe, nejlépe alespoň třikrát týdně, ne-li denně.

  1. Kardio fyzička se hroutí po týdnu

Aerobní kapacita organismu se používá jako ukazatel vytrvalostní zdatnosti. Označuje se VO2 max. a ukazuje maximální spotřebu kyslíku organismem při svalové práci (protože více kyslíku spotřebovaného ve svalech znamená více energie vytvářené efektivním způsobem, méně odpadních látek, vyšší výkon a pozdější únavu). VO2 max. upadá po týdnu až dvou týdnech neaktivity. Funkční kapacita srdce se snižuje jakbysmet.

  1. Po dvou týdnech ztráta síly

Skončíte-li se silovým tréninkem, vaše svaly se začnou měnit už po pár dnech. Pokud nedostávají svou pravidelnou porci zátěže, ztrácí i bílkovinu – ta se pak rozpouští v oběhu a je vylučována močí. Ty nejmenší ztráty bílkoviny ve svalech začínají již po třech dnech. Změny, které zpozorujete i sami, přichází po dvou až třech týdnech – zejména pokud jde o zvedání vah, na které jste zvyklí. Výbušnou sílu (power) pak ztrácíme ještě rychleji. Jak již bylo zmíněno v první části článku, v rychlosti ztráty kondice a síly jsou mezi dlouhodobými cvičenci a nováčky znatelné rozdíly.

  1. Údržba není tak těžká

Abychom tragický výčet uzavřeli trochu nadějně, hodí se říci, že udržovat si úroveň kondice není až tak složité. Zůstat fit není cíl typu „všechno nebo nic“. Ve skutečnosti, pokud jste spokojeni se svou úrovní kondičky i síly, udržovat ji je záležitost dvou 20-ti minutových cvičení týdně (pokud se jedná o cvičení s vysokou intenzitou). A to je přeci jen schůdná varianta pro všechny, kdo zvažovali, jestli to vůbec má cenu, jestli se na cvičení nevykašlat úplně. Snad to nebude znít jako klišé, ale vždycky, když to budete chtít vzdát, vzpomeňte si, proč jste začali. A poté jak rychle byste ztratili, co již máte, a jak snadné přitom je si to udržet.

 


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor