Emoční upíři - část II

Už jste někdy odcházeli z večeře u známého nebo pokecu s kolegou kompletně mentálně vyšťavení? Pokud ano, je pravděpodobné, že jde o osobu, která má neustále nějakou krizi a stále si má nač stěžovat. Nebo ráda kritizuje vše kolem sebe, a vy máte tu smůlu, že všechnu tu negativitu na sebe nachytáte jako bacily. Těmto lidem se říká emocionální upíři. A česnek vás před nimi nezachrání. Ceníte-li si vlastního rozumu, měli byste se naučit vytyčit těmto lidem jasné hranice – ať už se jedná o členy rodiny, přátele v nouzi, šéfy nebo spolupracovníky. Termín „emoční upíři“ poprvé použil psychiatr Albert Bernstein k popisu lidí, kteří vám sice nevysají krev, zato z vás vysají životní energii. Jedná se o typy lidí, klasicky velmi negativistické, kritické, narcisistní a manipulativní. Naučit se jim bránit si žádá vědomé a konstantní úsilí. Často může být těžké, obzvláště ve vypjatých životních situacích, nestát se sám emočním upírem. V první části jsme si popsali obecné nekonfrontační strategie vůči emočním upírům, v této části si řekneme, jaké jsou jejich nejčastější typy a jak se jim ubránit.

Následující myšlenky jsou většinou shodně platné pro všechny typy emočních upírů:

„Nikdy nic není moje chyba.“

„Moje potřeby jsou nejdůležitější“

„Pravidla jsou pro ostatní, ne pro mě“

„Chci – teď hned“sssssss

„Když není po mém, vztekám se – byť pro sebe“

Typ 1: Narcis

Grandiozní typ, který má o sobě přehnané mínění: bývá lačný pozornosti a uznání. Nezřídka bývá okouzlující a chytrý, dokud není jeho status ohrožen. Jak na něj: užívejte si co může nabídnout, ale nemějte příliš velká očekávání. Tento typ člověka totiž upřednostňuje sebe. Potřebujete-li spolupracovat, nebude mít cenu se čílit: raději mu ukažte, jak je vzájemná kooperace prospěšná jemu a jeho cíli.

Typ 2: Oběť

Má za to, že se proti němu svět spiknul, od ostatních žádá pomoc. Jak na něj: nestaňte se mu terapeutem, ani ho nezásobujte levnými klišé typu „vzchop se“ apod. Za žádnou cenu s ním nesestupujte do hlubin sebelítosti. Až zase příště bude vzlykat, jak je něco proti němu, naznačte: tohle znám, mnohem lepší a konstruktivnější bude, když se pobavíme o tom co s tím dělat.

Typ 3: Kontrolor

Na všechno má názor a zaručeně ví, co je pro každého nejlepší. Má velmi striktní smysl pro správné a nesprávné a potřebuje dominovat. Často u nich zpozorujete přístup „Víš co potřebuješ?“ následovaný sadou stoprocentních rad. Mnohdy to nabírá až úsměvné podoby: člověk, který pokazil všechny vztahy nebo nikdy žádný pořádně neměl rozdává rozumy o tom, jak by měli ostatní ve vztazích jednat. Jak na něj: Nebojte se vyslovovat své vlastní závěry, buďte zcela sebejistí. Nesnažte se zaujmout ještě dominantnější pozici. Asertivita je klíč. Konverzaci v případě vyhrocení směřujte na shodnutí se o vzájemné neshodě. Nenechte se zatáhnout do hašteření o prkotinách.

Typ 4: Mluvka

Tyhle lidi o vás moc nezajímá. Jsou soustředění sami na sebe a mluví, mluví a mluví. Čekáte na příležitost něco říct, ale nedostává se vám ani mezery na zakašlání. Jak na ně: Tihle lidé většinou nereagují na náznaky ani neverbální komunikaci. Jakkoli těžké to je, budete je muset přerušit, skočit jim do řeči. Po pár minutách poslouchání prostě zdvořile přerušte s tím, že máte něco domluveného, nebo musíte jít na záchod. Pokud se jedná o velmi blízkého člověka, stačí jednoduše zahlásit „k tomu bych se rád vyjádřil, jestli můžu“ co nejméně konfliktně to jde. 

Typ 5: Hraniční

Jeden den jste pro něj nejlepší kámoš, druhý den nejhorší z nepřátel. Extrémní výkyvy nálad, často podobné bipolární poruše. Když od vás ucítí zradu, budou se mstít. Často jim dělá dobře jitření emocí. Jak na ně: nenechat se rozhodit. Nebrát si od tohoto člověka nic osobně. Stanovte mantinely a nehrajte jejich hru, tomu tenhle typ upíra porozumí. Když se naštve, jednoduše mu řekněte, že odcházíte, dokud se neuklidní. Představte si kolem sebe ochranné pole, mnohem snáze to jde, když si uvědomíte, že dotyčný to nedělá protože by měl na výběr, ale jednoduše takový je. Hlavně se nenechat otrávit.

 


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor