Jak se v sedle nezadrhnout – cyklistický krém část I.

Sezona cyklistky je zpátky. To to trvalo! Pokud nejste pouze rekreační cyklisté, patrně už jste zaznamenali existenci krému, který se natírá na nezvyklé partie. Pořád se jedná tak trochu o tabu, mluví se o něm spíše polohlasem. Věci nepomáhá ani název, pod kterým u nás vešel ve známost – nicneříkající „krém pro cyklisty“, ochranný krém nebo krém proti opruzeninám. V angličtině stačí mezi zasvěcenci pronést chamois a všichni hned vědí, která bije. Pokud šlapete do pedálů čím dál více, budete se s ním však setkávat čím dál častěji, proto není od věci si o tomto fenoménu něco povědět.

Trocha cyklistické historie: Specificky cyklistický chamois krém byl vyvinut v době, kdy cyklo kraťasy měly koženou vycpávku pro zpříjemnění dlouhých hodin v sedle. A tato vycpávka se vyráběla z kůže kamzíka horského (chamois). Pokud nebyla správně udržována, měla tato měkká kůže tendenci vysychat a tvrdnout, a to už pak nebylo moc příjemné poježděníčko. No a zde se poprvé přistoupilo k užívání zvlhčovacího krému. Zajímavou historickou perličkou je, že kdysi jezdili cyklisté s neuvařeným hovězím stejkem mezi nohama, aby se o sedlo příliš neotlačili... A po skončení závodu měli i večeři, kterou hodili na oheň.

Naštěstí dnes už nemusíme sedat na kusy mrtvých zvířat – vycpávky cyklošortek jsou ze syntetiky. Krém však zůstal - už se s ním nevyspravují vycpávky, ale kůže jezdce samotného. Jedná se ve zkratce hlavně o ochranu před odřeninami, mnohem spíše než o lék jde o potřebnou prevenci. Cyklistické krémy jsou svého druhu lubrikanty – jejich primárním úkolem je snižovat tření. Pokud se vydáváte na delší jízdu, může troška krému znamenat podstatný rozdíl. Šlapání do pedálů je opakovaný pohyb a opakovaný pohyb může na citlivých místech způsobovat podráždění, vyrážky, opruzeniny a odřeniny... A v opravdu nepříjemných případech i absces. Řada cyklistů používá to, co dům dá, aby si od problému pomohla: vazelínu, koňskou mast, dětský pudr. Může vám zafungovat, většina se ale shoduje, že tyto alternativy nejsou vždy stoprocentní, nadto je třeba je aplikovat velmi často, navíc mívají nepříjemné vedlejší efekty (zahřívání, což v horkých dnech opravdu není žádoucí), zápach, nebo mastnota (v případě vazelíny). Specializované krémy, jako je například Century Riding Cream od Sportique, jsou navrženy speciálně pro tuto okolnost. Opět, jedná se především o prevenci – protože jakmile už se vám tato sedlová nepříjemnost stane, nezbývá moc možností než si dát od kola nějakou dobu pauzu. Dodatečná aplikace krému sice podráždění pomůže zmírnit, ale proč mu rovnou nepředejít.

Sportique Century Riding Cream je určený hlavně pro cyklisty, ale chrání před jakýmkoli třením způsobeným sportovní aktivitou, ať už vás dře bota, batoh, popruh či cokoli jiného – osvědčil se mimo cyklistiky i pro běžce, jezdce na koni či motorce, stejně tak dobře chrání namáhaná místa při potápění, jízdě na kajaku či surfování. Emulze je na základě bambuckého másla a přírodních olejů, což rozhodně potěší každého milovníka přírodních produktů. Century Riding Cream také pro zvýšení ochrany pokožky vystavené tření používá vysoce účinné přírodní látky s antimikrobiálním, antivirálním a fungicidním účinkem. To je pojištění v případě, že by k nějaké té odřenince nakonec došlo: hojení bude rychlejší a případná infekce se jen tak nerozjede. Z nashromážděné zpětné vazby pak vyplývá, že krém omezuje i zarůstání chloupků a při pravidelné aplikaci na nohy má kůže menší tendenci rohovatět v místech, kde dochází k přirozenému sešlapávání. Minimální obsah silikonů v krému zase zaručí dokonalou kluznost. Po natření daných partií vzniká ochranný film, který je velmi hladký a jemný - můžete jej proto nanést pod jakýkoli typ ponožek nebo sportovního oblečení, včetně speciálního vybavení. Nenarušuje neoprenové oděvy ani přírodní a polypropylenová vlákna sportovních oděvů.

Krém patří mezi osvědčené stálice sortimentu firmy Sportique, protože nabízí revoluční funkční složení za použití přírodních surovin netestovaných na zvířatech. Krém si oblíbilo a pravidelně používá mnoho cyklistických týmů v České Republice i po celém světě, například Americký olympijský výbor, United States Cycling Federation nebo profesionální tým Lappier Gravity Republic. Vyskytla se však i další nepravděpodobná skupina, která si nemůže Century Riding vynachválit: běžci. Obzvláště delší tratě o sobě mohou dát vědět na všech místech, kde dochází ke kontaktu látky s kůží. Běžci navíc specificky používají krém i po doběhnutí.

V současnosti je na trhu k dostání Century Riding Cream buď ve velké tubě (180 ml) nebo ve speciální limitované edici – designové plechovce o 75 ml. Specificky pro ženy navržená dámská varianta Century Riding Femme (napomáhá prevenci mykózám) je k dostání ve formě červené 100 ml tuby. Podrobněji si o složení cyklistického krému či rozdílech mezi dámskou a unisexovou variantou povíme v příštím díle tohoto článku, a navrch se můžete těšit i na pár užitečných tipů.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor