Jak se v sedle nezadrhnout – cyklistický krém část II.

Sezona cyklistiky je tu. A vy možná budete poprvé nebo už poněkolikáté zvažovat pořízení „krému pro cyklisty“, totiž ochranného mazání pro citlivé partie. V dnešním článku si povíme o složení cyklistického krému, o jeho dámské i pánské variantě a navrch přidáme i pár tipů. V minulém díle jsme psali o historii „chamois“ krému (pod tímto názvem je znám v zahraničí), který byl vyvinut pro potřeby zvláčňování vycpávek z kamzičí kůže v cyklistických kraťasech. Dnes se používá na kůži jezdce samotného, coby prevence. Neboť šlapání do pedálů je opakovaný pohyb a opakovaný pohyb může na citlivých místech způsobovat podráždění, vyrážky, opruzeniny a odřeniny, v opravdu nepříjemných případech i absces. Řada cyklistů používá to, co dům dá, aby si od problému pomohla: vazelínu, koňskou mast, dětský pudr. Tyto alternativy však nejsou vždy stoprocentní, nadto je třeba je aplikovat velmi často, a počítat s možnými nepříjemnými vedlejšími efekty. Proto existují specializované cyklistické chamois krémy. Ty jsou navrženy speciálně pro tuto okolnost – protože jakmile už se vám tato sedlová nepříjemnost stane, nezbývá moc možností než si dát od kola nějakou dobu pauzu – pro cyklistického nadšence snad neexistuje horší vyhlídka.

Sportique Century Riding Cream má unikátní funkční složení. Je sice určen hlavně pro cyklisty, ale chrání před jakýmkoli třením způsobeným sportovní aktivitou – osvědčil se mimo cyklistů i běžcům, jezdcům na koni či motorce, stejně tak dobře chrání namáhaná místa při potápění, jízdě na kajaku či surfování. Century Riding Cream obsahuje esenciální oleje z rozmarýnu a citrusových plodů. Ty kromě krásné vůně mají ještě jednu osvědčenou vlastnost – brání pleť před záněty. Výtažky z arniky a měsíčku se tradičně používají ke zmírnění podráždění a aktivní podpoře regenerace pokožky. Bambucké máslo v recepturách Sportique nesmí chybět, aktivně kůži chrání a hydratuje, čímž ji chrání ještě víc. Tím pravým ternem pak je olej z indické byliny neem a především ozonizovaný olivový olej. Ozon je aktivní kyslík. Spolehlivě ničí téměř všechny bakterie, viry, plísně a jejich spory a funguje jako přírodní antibiotikum bez vedlejších účinků, využívá se k dezinfekci a hlubokému čistění pleti. Výjimečná je právě kombinace ozonu s olivovým olejem, který obsahuje velké množství koenzymů, bioaktivních látek, vitamínů a minerálů. Vysoká rozpustnost ozonu v tekutinách a krátký poločas rozpadu umožňují vysoké sycení pokožky kyslíkem, čímž zvyšují její vlastní obranyschopnost. Minimální obsah silikonů v krému zaručuje dokonalou kluznost. Po natření daných partií vzniká ochranný film, který je velmi hladký a jemný - můžete jej proto nanést pod jakýkoli typ ponožek nebo sportovního oblečení, včetně speciálního vybavení. Krém omezuje i zarůstání chloupků a při pravidelné aplikaci na nohy má kůže menší tendenci rohovatět v místech, kde dochází k přirozenému sešlapávání.

Dámská varianta krému Century Riding Femme má pro specifické potřeby žen poupravené složení – předchází problémům mykóz atp. Je například obohacena o kyselinu mléčnou, která udržuje v intimních oblastech optimální pH. Nebo účinnou látku pro hydrataci s názvem Ectoin, která dokáže silně vázat vodu a udržet ji uvnitř buněk. Chrání tak pleť před poškozením stresovými faktory jako jsou horko, chlad a škodlivé chemikálie – ne nadarmo se na trhu jeho cena pohybuje kolem 100 000 za kilogram. Dámská Century Femme je k dostání v červené tubě 100ml, unisexové varianty pak buď ve velké tubě (180 ml) nebo ve speciální limitované edici – designové plechovce o 75 ml. Aplikace je jednoduchá: vytlačte trochu krému na dlaň a rozetřete v místech, kde se kůže dotýká sedla. Hlavně si nespleťte tubu Century Riding krému se zahřívacím Warming Up, asi by se vám to úplně nelíbilo.

Tipy: pokud vás trápí otlačeniny, možná potřebujete vykalibrovat velikost kola a výšku sedla. Od věci nemusí být ani vyměnit staré cyklistické trenýrky za jiné, dobře vycpané. Co nejdříve po dokončení jízdy byste se měli z cyklošortek převléci do něčeho volnějšího. Na noc vůbec doporučujeme co nejvzdušnější oblečení – a tento efekt můžete posílit i přírodním pěstícím krémem s antiseptickým účinkem.

 

 


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor