Jak zajistit, aby vaše vlasy bezpečně přežily zimu – část II.

Kromě silničářů jsou to i naše vlasy, které zima každoročně překvapí. Poslední roky totiž přichází zpravidla prudce a nečekaně a kombinace silných větrů a mrznutí může i ty nejstabilnější skalpy lehce rozhodit. Vlasy pak většinou vypadají zbídačené a bez života. Naštěstí však těmto trablím můžeme předcházet. Pokud budeme dodržovat určité užitečné tipy a postupy, nezanechá zima na kráse našich kštic žádné viditelné stopy. V první části jsme si ujasnili, jak užitečné je využití kondicionéru, čepice a pravidelného zastřihování.

Zde je druhá část tipů pro vlasy zdravé i v zimě:

  1. Jiný režim mytí

Umývejte své vlasy nepříliš často, za normálních podmínek by mělo stačit dvakrát, třikrát do týdne. Tak zamezíte přílišnému vysoušení vlasů, kdyby používání kondicionéru nebo arganového oleje nestačilo (dozajista neuškodí ani používání přírodního šampónu, který pro absenci dráždivých látek nebude kůži a vlasy tolik vysušovat). Určitě pak nechoďte ven s ještě neusušenou kšticí. Hrozí vám tak nejen rýma, ale i poškození vlasů. Zajímavým funkčním tipem je opláchnutí hlavy studenou vodou. Začněte běžným umytím (s aplikací šamponu a kondicionéru) vodou o normální teplotě a poslední opláchnutí proveďte vodou nejstudenější, jakou zvládnete. Uzavřete tak svrchní vrstvu vlasů, což je zbaví roztřepení a přidá jim na lesku.

  1. Uvažujte o hřebenech: výměna, nebo údržba?

Záleží, jak moc je váš civilizovaný vzhled závislý na česání, ale nebylo by od věci dopřát hřebenu zimní spánek, pokud můžete (místo toho se můžete spolehnout na vlastní prsty a vlhké vlasy s nimi po umývání pěkně prohrábnout). Pokud patříte mezi ty, kteří se bez česání neobejdou, zvažte, jestli vaše hřebeny nebo kartáče nejsou zralé na údržbu nebo rovnou výměnu. Pokud se češete denně a máte svůj hřeben či vlasový kartáč již déle než rok, je možné, že už nebude v nejlepším stavu. Většina lidí s výměnou kartáče otálí, ale může tak svým vlasům docela nehezky uškodit. První známkou toho, že budete potřebovat nový hřeben je, když se štětiny začnou oddělovat. Tento proces se dá oddálit tím, že svůj kartáč lehce „promažete“ argánovým olejem. Dalším zjevným znamením jsou chybějící štětiny nebo praskání štětinového lůžka. Je možné, že vaše česací náčiní ještě není zralé na vyhození, jen potřebuje vyčistit. Pokud se vám v hřebenu nahromadily vypadané vlasy, nemůžete s ním dobře pročesat svou hřívu a česání se tak stává zbytečným. V horším případě pak vlasy vyloženě poškozujete: mohou se zachytit o nějaký zalepený pozůstatek a lámat se. Nečisté kartáče dělají nečistě a mastně vypadající vlasy. Pozůstatky gelů, lesků a tužidel dráždí pokožku hlavy, což vede k zarudnutí a svědění. Kromě zbytků stylingových výrobků se v průběhu času hřebeny také stávají živnou půdou pro prach, roztoče, bakterie a kvasinky. Takto si člověk může přenášet nahromaděné nečistoty zpátky na pokožku hlavy při každém česání. Udržujte své hřebeny správně funkční a odstraňujte z nich vlasy po každém použití. Pokud jim chcete dopřát pořádnou údržbu, zkuste je vyfénovat a ocasem hřebenu vylovit zašmodrchané vlasy z kartáčového lůžka. Pokud chcete být ještě důkladnější, můžete na to použít menší kartáček na zuby – s pomocí vody a jedlé sody umyjete lůžko od spečenin, aniž byste ho poškodili. Poté celý proces zopakujte ještě jednou, tentokrát s šamponem. Potom omyjte kartáč v umyvadle s teplou vodou a nechejte přes noc oschnout.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor