Jakou si stanovit fitness metu?

Každý máme jen omezený čas. Nejen na tomto světě, ale i obecně - omezený čas věnovat se věcem, které nás baví. Sportování a fyzická aktivita jsou pro velkou spoustu lidí nedílnou součástí života, ale kromě udržování štíhlého pasu a dobré kondice málokdo zkouší dosáhnout nějaké hranice. A to je škoda, protože nastavit si nějaký cíl má různé výhody. Kromě samotného zlepšování vlastních schopností mezi ně patří i nová vlna entuziazmu do trénování, protože hrajete hru sami se sebou. S touto motivací souvisí i výsledky. Je prokázáno, že jakmile si stanovíte či sepíšete určitý cíl či cíle, je mnohem pravděpodobnější, že je nakonec skutečně zrealizujete. Ať už jde o zlezení hory či skočení s padákem. Ve sportu či fitness to funguje stejně tak. Vlijte do svého trénování novou dávku nadšení a nechte se inspirovat k jedné nebo i více metám, které vám v následujícím článku představíme. Pokaždé se jedná o nějaký fyzický výkon, který je sice náročný, ale zároveň pro každého dosažitelný (při dostatečné přípravě a tréninku).

  1. Plank na loktech po dobu tří minut

Tento cvik, který v překladu znamená „prkno“, je velmi populární pro svou jednoduchost a univerzálnost. Je velmi efektivní k posilování svalů celého těla, hlavně však jeho střední části. A přitom je až banální – jde o to zaujmout zpevněnou pozici (tělo je rovné jako deska) v kliku, akorát ruce jsou nikoli natažené, nýbrž na loktech (ideálně na neklouzající podložce, např. ručníku). Pokud si myslíte, že vydržet v této pozici je jednoduché, zkuste to po dobu tří minut. Pokud nejste cvičený člověk, velmi pravděpodobně se vám to nepovede – ale nezoufejte. Pravidelným praktikováním se k této metě dá dostat – a přitom posílit a vytvarovat záda, zadek, stehna i břicho.

  1. Shyb na hrazdě

Jeden z nejklasičtějších cviků horní poloviny těla je tradičně prověřeným způsobem budování svalů i síly a v mnoha hodinách tělesné výchovy se měří jako jeden z jejích ukazatelů. Shybem zapojujeme biceps, posilujete střed těla a především zádové svaly. Nejznámější kulturista Arnold Schwarzenegger na tuto klasiku nedal dopustit. Pokud tímto cvikem začínáte, soustřeďte se na úchop hrazdy – dlaně směřují od těla – a pokud se ani jednou nepřitáhnete bradou k hrazdě, zkoušejte se udržet co nejdéle ve statickém visu – svaly si na tuto zátěž postupně přivyknou. Od věci nejsou ani pomocné gumy nebo stroje v posilovnách s asistovanou vahou. Ženy by měly usilovat o čtyři až osm shybů a muži o šest až dvanáct.

  1. Cyklistický výlet

Proč nezkombinovat fit cíl s poznáváním kraje? Tato aktivita je populární právě proto, že spojuje zároveň výzvu pro tělo i potěchu pro duši (nemyslíme tu na kole). Na konci cesty vás navíc čeká odměna v podobě dobrého jídla a pití ve výletní restauraci či vinici. Klíčové je opatřit si dobré kolo, které je správně seřízené na vaše tělo, jinak byste se mohli docela natrápit. Naučit se alespoň základní opravu/údržbu kola také není od věci.

  1. Desetikilometrový běh

Maratony logicky nejsou pro každého – ne všichni lidé na ně mají čas, chuť či vůbec tělesnou konstituci (nemluvíme jen o tuku, velké svaly také nejdou s dlouhou aerobní aktivitou dobře dohromady). Naproti tomu desetikilometrový běh je v tréninkových možnostech takřka každého člověka. I vy tak můžete zažít neopakovatelný pocit sáhnutí si do rezerv. Desítky jsou oblíbené u začátečníků a hobby běžců, kteří ideálně začínají na 5km. Natrénujete na ně běháním třikrát týdně (dva třicetiminutové běhy v týdnu a jeden delší o víkendu). A pozor, zní to jako klišé – ale časem se opravdu netrapte, důležité je zúčastnit se.

  1. Výšlap na horu

Ideální pro ty, kdo by si rádi něco dokázali – výšlap na horu kombinuje nároky na psychičku i fyzičku. Vláčíte si vlastní vodu a ruksak a odměnou vám jsou přírodní scenerie, které nejsou běžně k vidění. Na výšlap se dá se připravovat – pravidelné kardio a procházky či cvičení nohou – dřepy, výpady a zátěžové vylézání do schodů – vám přijdou k duhu.

  1. Zvládnutí obtížného cviku

Například pokročilé pozice v józe. Vrána (bakásana) je velmi náročná na sílu, zručnost a rovnováhu. V této poloze nesou ruce, paže a ramena tíhu těla, nohy jsou zvednuté a pozice vypadá jako jestřáb brodící se ve vodě. Pro nácvik je ideální použít kvádr, o který se opře hlava. Abyste zdolali tuto fitness laťku, nemusíte se stát rovnou jogínem. Stojka je také zajímavý cvik ke zvládnutí – vyžaduje silný střed těla. Nejlépe se nacvičuje „chůzí po zdi“. K těmto akrobatickým pokusům už se však hodí pomoc dalšího cvičence, či ještě lépe cvičeného odborníka.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor