Jednoduché triky jak vypadat a cítit se mladší - část I.

Kdykoli potkáte někoho neznámého, podvědomě bude ve vaší tváři hledat známky věku (nepohoršujte se, děláte to také). Kolik má člověk let odhadujeme podle řady faktorů. Ale i pokud ještě nejste ve věku, kdy si na spaní vyndáváte zuby, je možné, že si nevolky přidáváte roky. Neúprosné ručičky biologických hodin se přitom dají alespoň minimálně posunout.

Jednoduché návyky mohou zapříčinit, že budete vypadat i cítit se mladší. Jak na to?

Vrásky: Pokud vaše čelo nekompromisně mapuje roky, které jste strávili na slunci, ještě není pozdě dupnout na brzdy. Pokud se vydáte ven na sluníčko, aplikujte ochranný opalovák– pokud možno pokrývající jak spektrum UVA (stárnutí pokožky) tak UVB (rakovina kůže). Vyberte si co nejméně chemický produkt kvůli dobré absorpci a pokud možno neobsahující žádný minerální olej a jiné ropné zlořády – pleťové póry se vám nesmí ucpat. Na vrásky mají vliv i takové věci, jako je strava s vysokým obsahem cukru, takže jíst zdravě se vám vyplatí i mimo dietu.

Používání fénu, žehličky či kulmy často vede k roztřepení a nemladistvému vzhledu vlasů. Odpočiňte vlasům od tepelného stylingu, pokud to půjde – třeba stanovením dní, ve kterých si dáte pauzu od tepelné úpravy vlasů. Například tehdy, kdy nemusíte z domu, nebo máte možnost nechat vlasy uschnout na vzduchu.

Zažloutlé zuby. Káva, čaj, červené víno, kola i třeba sójová omáčka, to všechno jsou notorické špiniče zubů. Bílý chrup bývá asociován s mládím, takže je na místě zvážit, jestli nechcete svůj úsměv trochu prozářit. Kromě specializovaných přípravků (jejichž použití byste měli konzultovat se svým zubařem) je to však i zelenina a ovoce – například celer, mrkev, brokolice či jablka – které vaše zuby dokážou zbavit nečistot.

Ústní hygiena. Pokud jste dosud ústní vodu zavrhovali jako zbytečnost, zkuste celou věc přehodnotit. Výplachy ústní dutiny zabíjejí bakterie, vyplavují částečky usazené mezi zuby a čistí dásně. Zkuste se poohlédnout po ústní vodě bez obsahu alkoholu a chemických dobarvovadel.

Starejte se o své ruce. Nejen vaše tvář může prozradit skutečný věk, i ruce jsou vaší vizitkou. Udržujte pokožku rukou hydratovanou a nehty úhledně zastřižené a upravené, vaše ruce tak budou působit svěže a mladistvě. Pokud si nehty malujete, volte bohatou červeň či fialovou – decentně odvádí pozornost od nedokonalostí na kůži.

Dodávat kůži potřebnou péči není pracné ani drahé. Nemusíte se shánět po drahých značkách kosmetiky, aby váš vzhled doznal změny k lepšímu. Pečlivá a pravidelná rutina s pomocí přírodních látek udělá dost. Umýt, vyčistit a hydratovat je skvělý základ, který kdekomu umožní omládnout. Hydratujte nejen pleťovým tonikem. Pití dostatečného množství vody je zásadní pro udržování svěží a mladistvé pokožky (osm sklenic denně je průměrná doporučovaná dávka v závislosti na dalších faktorech). Dehydrovaná kůže totiž stárne mnohem rychleji.

Dostatek spánku. Je pravděpodobné, že jste alespoň někdy v životě zažili období nespavosti. Pokud nemůžete oka zamhouřit, zkuste si před spaním vytvořit malý rituál – připravovat se na spánek alespoň půl hodiny před samotným ulehnutím. Odložte všechnu elektroniku (její modré světlo mozek probouzí), můžete si přivonět k levanduli, která má uklidňující účinky. Klíčem je zde i určité naprogramování těla, které si navykne, co kombinace těchto rituálů znamená, a automaticky přejde do ospalého módu. Zároveň si zajistěte kvalitní a nerušený spánek. Dosažení jeho hluboké fáze je pro vzhled kůže důležité, neboť se při ní uvolňují hormony estrogen a progesteron, které podporují samoopravovací mechanismy pokožky.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor