Lipbalmy a další prostředky boje s vysušenými rty

Suché rty. Pro většinu z nás skoro synonymum zimy. Tahle svízel bude i letos s nastávající zimou trápit mnoho lidí. A hlavně dámy - komplikuje totiž nanášení rtěnky nebo lesku a barva má tendenci se usazovat na suchých místech. Pusa potom vypadá jako po válce. Suché rty jsou navíc náchylnější k infekcím.

Sezónní problémy s vysušenými rty značně odvisí od počasí, takže by stačilo zůstat po celé problematické období doma a pusa bude v bezpečí... Anebo na to nějak vyzrát. Udržovat svoje rty zdravé a správně vyživované je otázka dlouhodobé péče, ale jsou zde určité tipy co dělat a nedělat, abyste minimalizovali jejich vysoušení:

1. Držet jazyk za zuby. Tedy ne snažit se o bobříka mlčení, ale snažit se udržet jazyk na té správné straně zubů a neolizovat rty. Olizování suchých rtů je intuitivní reakce, ale proti intuici jde fakt, že sliny vlastně problém vysušených rtů pouze zhoršují. Chlad a sucho potom dokonají dílo zkázy.

2. Ani exfoliační přípravky nejsou úplně to pravé ořechové. Sloupávání rozpraskané kůže totiž není ani šetrná ani trvale udržitelná varianta boje se suchými rty. Produkty, které odstraňují svrchní vrstvu kůže (tedy právě tu vrstvu, která podléhá vysoušení a praskání) mohou být užity kdykoliv během dne a po umytí houbičkou jsou výsledky okamžité. Nicméně jejich používání by mělo být doprovázeno aplikací hydratačního balzámu, aby se předešlo dalšímu vysychání pokožky. O balzámech ještě bude řeč.

3. Pít. Hydratace je pro rty klíčová. Stejně jako pro zdraví pleti na obličeji, i pro zdraví rtů platí potřeba vyhnout se dehydrataci (například konzumací nebo aplikací alkoholu). Je vhodné zakomponovat do vašeho běžného pitného režimu i nějaké ty sklenice čisté vody.

4. Vitamíny. Na rtech se to, jaké vitamíny přijímáme či spíš nepřijímáme ve stravě projeví stejně jako třeba na nehtech. Popraskaná pusa může značit nedostatek vitaminu B. Proti oparům zase zvyšte příjem vitaminu E, C, B12 a zinku.

5. Správný Lipbalm je vůbec nejlepším řešením problému se suchými rty. Hydratuje a vyživuje pusu a tím řeší problém v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Produkty s vazelínou mají tu výhodu, že udrží vlhkost uvnitř, avšak podobného účinku lze dosáhnout i skrze přírodní složky jako sójový olej nebo včelí vosk. Obzvláště účinné jsou při aplikaci přes noc, kdy nedochází k stírání a látky mají možnost dostat se hluboko do kůže. Hydratační balzámy poskytují zpravidla okamžitou úlevu, ale některé mohou obsahovat syntetické složky, které mohou stav zhoršovat. Jedná se především o laciné balzámy z drogerií. Určité přidané chemické chutě a vůně či obsah alkoholu suchou pokožku spíše podráždí. Takovým výrobkům je proto vhodnější se vyvarovat a důvěřovat balzámům s přírodním složením. Ty vás nezradí ani v extrémnějším počasí a zima tak na vaší puse nezanechá své stopy.

V naší nabídce naleznete různé druhy balzámů na rty a balzám s obsahem Amynokyseliny Lysin zkracující dobu hojení oparů.


    Hanka Hanka
    Hanka Hanka

    Autor