Naboso! – část II.

Nohy jsou našimi pilíři a chůze po nich jedna z nejdůležitějších aktivit člověka, který se odjakživa po nohách pohyboval prakticky neustále. Až v moderní éře, s výskytem sedavého životního stylu, nohy a chodidla nechal zlenivět, což sebou přineslo řadu nepříjemných důsledků. Jedním z nejmarkantnějších jsou ploché nohy, které jsou stále častěji se vyskytujícím onemocněním. Ploché nohy jsou takové, na kterých je porušena příčná nebo podélná nožní klenba (často obojí). Mohou mít negativní dopady, které by vás ani nenapadly – jmenovitě křeče v lýtkách, bolesti kolen, zad, ale i hlavy či krční páteře. Plochost nohou je ovlivněna dědičnými faktory, ale vzniká i v důsledku špatného vývoje, chronického přetěžování vazů a svalů (často i v důsledku nadváhy), špatného nošení bot u dětí či nedostatečnou stimulací chodidla (problém bot). Avšak jak bylo zmíněno na začátku, lví podíl nesou civilizační faktory: boty, které zamezují kontaktu nohy s podložkou a nedostatek chůze obecně. V první části článku jsme se dozvěděli, proč má smysl chodit a cvičit naboso a zlepšovat tak zdraví svých nohou. Nyní si ukážeme několik cvičení, kterými lze konkrétně problém plochých nohou úspěšně vylepšovat.

Samotné cvičení na ploché nohy

Pokud nemáte terminální fázi těžké plochosti nohou, můžete s tímto problémem mnohé udělat. A to cvičením přímo proti tomuto neduhu. Protahovací cvičení vás naučí každý kvalitní terapeut, ale univerzální a nejlepší cviky se dozvíte i níže. Klíčová je tady důslednost a konzistence – opravdu si můžete po nějaké době pomoci od všech bolestí spojených se slabou klenbou a plochýma nohama, ale musíte se cvičení věnovat alespoň deset minut denně. Klidně u čištění zubů nebo ranní kávy, pokud chcete být efektní a efektivní. Radí se učit se cvičení v rovném sedu se vzpřímenými zády a koleny v úhlu 90 stupňů. Jakmile získáte grif, můžete začít provádět ve stoje, což vám dá možnost „nepozorovaně“ cvičit kdykoli během dne, ve frontě v obchodě atp. Zde jsou nejužitečnější cviky:

a) Přitahování ručníku.

  Rozprostřete ručník na zemi a chodidlo umístěte částečně na ručník. Prsty chyťte ručník a přetažením bez zvedání chodidla posuňte pod nohu. Po každém úchytu krátce podržte nohu v kontrakci předtím, než ručník upustíte.

  b) Vyrovnávání ručníku.

   Postavte se na rozprostřený ručník v rovném stoji s nohama na šířku ramen. Jako byste chtěli ručník roztáhnout ze středu ven, avšak nohy nezvedáte. Trik je v tom, že sice se poloha nohou nemění, boční svaly jsou napnuty a klenba se lehce zvedne.

   c) Výpony.

    Špičkami nohou si stoupněte na mírně vyvýšenou podložku (např. schod), paty musí být ve vzduchu. Opřením nebo chycením se něčeho rukou si zajistíte případnou stabilitu, bude-li třeba. Během cviku se paty pohybují nahoru a dolů (ale ne příliš nízko), ohýbání probíhá jen v kotníku, všechny ostatní části těla zůstávají pasivní. Soustřeďte se na to, aby byly nohy stále natažené v kolenou. Tento cvik navíc dobře posiluje lýtkové svaly.

    d) Dalšími šikovnými a zábavnými cviky mohou být:

     kreslení nohama, zdvihání předmětů uchopováním prsty, válení míčku chodidly a všechny způsoby natahování, roztahování a ohýbání prstů na nohou.

     Pokud se rozhodnete pro své nohy skutečně začít něco dělat, rozhodně zvažte i odpovídající hygienu – solné koupele, odstraňování ztvrdlé a zrohovatělé kůže, která vytváří deformity. Ideální a velmi nápomocná je masáž nohy pomocí přírodního oleje nebo specializovaného gelu či krému na nohy.


     Hanka Hanka
     Hanka Hanka

     Autor