Nejčastější zranění při sportu a v posilovně a jak jim předejít – část I.

Sportem ku zdraví. Aby tato rovnice skutečně platila, je potřeba dodržovat určitá pravidla, předcházet chybám a dávat na sebe při cvičení trochu pozor. Protože nebezpečí úrazu jsou při cvičení a sportování tradičně vysoká a natržená šlacha či poraněné koleno vás mohou spolehlivě dostat ze hry na docela dlouhou dobu. A přestože způsobů, jak si můžete ublížit je bezpočet, existuje několik zranění, která jsou mnohem častější než jiná.

V druhém díle tohoto článku si uvedeme jejich výčet, dnes se však podíváme na některé obecné chyby, kterých se spousta lidí při cvičení a sportování dopouští a které ke zraněním nezřídka vedou:

1. Nedostačující příprava. Jedna z klasických chyb je nedodržování pravidla o postupném zvyšování zátěže. Svaly jsou tak bez přípravy vystaveny extrémnímu vypětí a reagují očekávatelně. Metoda pozvolného zvyšování zátěže zrychluje tepovou frekvenci, která svalům dodá dostatek kyslíku. Do stejné kategorie prohřešků patří i absence protažení. Nejlepším strečinkem je strečink dynamický a platí, že je možná ještě důležitější protahovat tělo po cvičení než před ním.

2. Nedostačující regenerace. Tak jako postupné zvyšování zátěže je vhodné i její postupné snižování před koncem cvičení. Naráz přestat trénink s vyšší tepovou frekvencí znamená nahromadění velkého množství krve v dolní části těla. Velmi podstatná je i regenerace v hodinách následujících po cvičení. Příliš časté cvičení (každý den) je u neprofesionálních cvičenců spíše na škodu, protože centrální nervová soustava dostává pořádný náklad a svaly nemají dostatek času na regeneraci, což často ústí v jejich přetrénování. Odpočinek je jedním z klíčových elementů pro nárůst kvalitní svalové hmoty. Lze jej podpořit i vhodnou aplikací regeneračních krémů a masážních olejů, které rekonvalescenci namožených partií urychlí.

3. Nedostačující příjem tekutin a stravy. Voda je základním stavebním kamenem našeho těla. Dodržování pitného režimu je důležité i v běžném životě, natožpak při cvičení. Čistá voda je nejvhodnější tekutinou, naopak iontové nápoje stejně jako energetické tyčinky nejsou u hobby sportovců (kteří necvičí v dlouhých intervalech) nutností. Strava má taktéž nezanedbatelný vliv – pokud zničeným svalům nedodáte potřebné množství bílkovin, nebudou mít zkrátka z čeho růst.

4. Přetěžování či nadměrná intenzita cvičení. Cvičení s příliš velkou zátěží většinou nemá jiný účel než poměřování se s ostatními a často vede ke zranění. Je vhodné znát své limity a účel, za kterým cvičíme. Ani nadměrná intenzita cvičení již není v módě. Podle posledních studií nenese ty nejlepší výsledky, kromě toho, že se negativně podepisuje i na zdraví našeho těla. Zatížení střední intenzitou je pro většinu neprofesionálních cvičenců vhodnější a přináší i trvalejší výsledky.


    Hanka Hanka
    Hanka Hanka

    Autor