Nejčastější zranění při sportu a v posilovně a jak jim předejít – část II.

Nebezpečí úrazu jsou při cvičení a sportování tradičně vysoká a natržená šlacha či poraněné koleno vás mohou spolehlivě dostat ze hry na docela dlouhou dobu. A přestože způsobů, jak si můžete ublížit je bezpočet, existuje několik zranění, která jsou mnohem častější než jiná. V minulém díle tohoto článku jsme si vyjmenovali obecné chyby, kterých se spousta lidí při cvičení a sportování dopouští a které ke zraněním často vedou.

Dnes se podíváme na nejčastější typy zranění při sportu a posilování.

Výron kotníku

Je způsoben špatným došlápnutím, při kterém dochází k natažení (někdy i k natržení či přetížení) kloubních vazů. K výronu kotníku nemusí dojít jen venku a při neukázněném běhání. Stává se překvapivě často i na běžících pásech. Pokud při sportu skáčete a rychle měníte pohyb, je výron kotníku (u kterého může v horším případě dojít i ke krevnímu výronu) riziko, se kterým je třeba počítat. Výron kotníku se léčí ledováním, znehybněním nohy a jejím umístněním do vyvýšené polohy. Podstatným způsobem prevence tohoto poranění je výběr vhodné obuvi, která by měla být kvalitní a přiměřená povrchu, na kterém sportujete.

Poranění kolene

Část těla, na které si sportování nejčastěji vybírá svou daň. Ať už jde o menisky, chrupavky či zkřížené vazy. Nebo patelofemorální syndrom, který je v populaci stále častější a je způsoben vychýlením v místě, kde se potkává kolenní čéška a stehenní kost. Starost o koleno a jeho nemoci je téma natolik rozsáhlé, že by si zasloužilo samostatný článek. Klíč spočívá ve správném protahování, nic nepokazíte ani prací na rozvoji svalstva v okolí kolene. A stejně jako u výronů kotníku zde platí, že důležitá je správná obuv.

Svalová poranění a natažení

Vyčerpané nebo nerozcvičené (nedostatečně rozehřáté) svaly mají tendenci se natáhnout – jde o narušení struktury svalových vláken způsobující dobře známou bolest. Snad ještě více než u všech zmíněných zranění platí, že klíčem prevence je dostatečné rozcvičení a postupné zvyšování zátěže. Pokud se vám již „poštěstilo“ sval natáhnout, je na místě aplikace chladivého krému či ledu.

Zranění ramene

Hned po koleni jedno z nejčastěji trpících míst na těle (cca 20% všech sportovních úrazů). Citlivost ramene je dána několika faktory – jednak jej zapojujeme takřka při každém cviku v horní polovině těla, za druhé se na rameno upíná asi 17 svalů. Bolest při sahání za sebe nebo do strany může indikovat natržení nebo přetržení rotátorové manžety. Dalším z celé plejády poranění ramene je artróza, která postihuje dva extrémy – ty, kteří ramena přetěžují sportem nebo prací a ty, kteří je naopak vůbec nepoužívají. Klíčem ochrany ramene je zatěžovat jej přiměřeně, cvičit se správnou technikou, vycvičit svaly v ramenní oblasti a především je vždy adekvátně protáhnout.

Záněty svalů a šlach

Tímto nepříjemným zraněním nejčastěji tělo odpovídá na nadměrné zatěžování svalu. Zánět často bývá autoimunitní a vyskytuje se takřka kdekoliv na těle, nicméně sportovce nejčastěji trápí záněty achillovky, tenisový či golfový loket, zánět bicepsu či okostice. Zánět Achillovy šlachy narušuje její strukturu a v případě, že není včas řešen (ledování, podávání protizánětlivé medikace, omezením pohybu), může při dalším zatěžování vést k utržení šlachy. Tenisový (bolest na vnější straně) či golfový (bolest na vnitřní straně) loket vzniká přetížením svalstva předloktí, ale nejen toho – dochází k nim i tehdy, pokud nejsou správně funkčně zapojeny vyšší segmenty (ramena či hruď) a svou roli mohou sehrát i genetická onemocnění.

Únavové zlomeniny

Fraktury tenké jako vlas jsou většinou důsledkem opakovaného či dlouhodobého přetížení. Nejčastěji se objevují v kostech nohou – poznáte je podle bolesti v dané oblasti (ta může být doprovázena i otoky), která má při cvičení/sportování tendenci se zhoršovat. Pokud nedostane únavová zlomenina prostor k vyléčení (měsíc až rok!), může přejít do chronické fáze.

U všech výše uvedených zranění platí, že nejlepší prevencí jsou protahování, správné techniky, nepřetěžování a obecně doporučení zmíněná v prvním díle článku. Regeneraci zatěžovaných či zraněných oblastí můžete podpořit přírodními masážními oleji nebo krémy na bylinném základě.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor