Péče o ruce pro kutily a zahrádkáře

Podzim. Příroda se vybarvuje ve své pozdní kráse a rozeznívá v nás melancholii. Kulminuje veškerá práce, na zahrádkách, na stavbách, v dílnách. Je to přirozený stav, věky podmíněný a prověřený. Dát se do práce na něčem vlastními silami znamená mnohem víc než ušetřit za řemeslníka – znamená to získat dnes tak nejistý pocit samostatnosti a užitečnosti. Zahradničení je více než jen způsob, jak si vypěstovat jídlo. Zabořit ruce do hlíny znamená propojit se se zemí. Současným módním trendem je, tváří v tvář digitalizaci, vracet se k zahrádkám a kutilství. Pracně znovuvynalézáme to, co naším předkům připadalo přirozené – ať už jde o vztah k přírodě nebo užitečné znalosti. A nacházíme tak překvapivě cestu i sami k sobě, či snad ke svému lepšímu já. Je totiž vědecky prokázáno, že zašpinit se při práci je ta nejlepší očista psychiky. Toto požehnání je nicméně vykoupeno únavou svalů a kůže. Protože pokud jsou oči zrcadlem duše, ruce jsou zase odrazem vašeho pracovního nasazení. Zahradničení, práce se dřevem nebo stavebním materiálem, jakékoliv kutilství v kombinaci s proměnlivými teplotami a opakovaným mytím si na vašich rukou (a často i nohou) vybere svou daň. Avšak neklesejte na duchu – nic není ztraceno a tyto negativní vlivy lze zastavit a zvrátit. Jak?

1. Investujte do rukavic

Pokud jste si je ještě nepořídili – nebo pořídili ale nenosíte je – určitě to udělejte. Možná vám to nepřipadá jako převratná zpráva, ale spousta pracantů, zahradníků a zahradnic na rukavice kašle a pak toho (hlavně ty zahradnice) trpce litují. Mozoly, ranky a suchá kůže. Navíc může v hlíně číhat například i toxoplasma z kočičí moči.

2. Na mýdle záleží

Po několikahodinové práci většinou máte končetiny řádně špinavé, a lidé pak často tendují k tomu používat opravdu „těžkotonážní“ mýdla a mycí prostředky. Ty ale vaši kůži ještě výrazněji připraví o potřebnou vlhkost. Proto hledejte mýdla s přírodními ingrediencemi. Zvládnou svou práci stejně dobře jako chemická a ještě vaši kůži vyživí.

3. Věnujte rukám péči, jakou byste věnovali obličeji

Ruce jsou naší vizitkou. Potřebujeme je k vykonání takřka každé činnosti – proto je třeba věnovat jim odpovídající péči. Kůže na rukou může těžit z kosmetických procedur stejně tak jako kůže na obličeji, obzvláště v podzimním období. Dny se zkracují a teploty klesají. A pokožka přichází o vlhkost. Podzim je ideální doba na přezbrojení – vaše péče o pokožku potřebuje pro válku s nepříznivými teplotami těžší kalibry – jmenovitě účinný krém na ruce. Tím, že v této fázi zapojíte novou kůru, můžete napravit drobná poškození kůže z bezstarostného letního období a zároveň pokožku dobře připravit na chladné počasí. Jak ale v záplavě reklamního balastu zjistit, co skutečně funguje? Účinný produkt rozhodně bude muset umět pokožku zároveň zklidnit, vyživit i uzdravit. Krém Farmer’s Hand Saver (Farmářův ochránce rukou) je založený na tradiční indiánské výrobní receptuře. Původně byl navržen pro horolezce pro regeneraci kůže i úlevu od mozolů, ran a namožených šlach a proti vysoušení kůže magnéziem. Zahrádkářům, lesařům a kutilům poslouží stejně tak dobře. Je vhodné jej aplikovat nejlépe po práci, před prací se hodí pro zaručení skutečně kvalitní hydratace i před nasazením rukavic. Krém se dobře se vstřebává a působí do hloubky. Ideální je používat jej i k masáži – má antirevmatické účinky a vhodným vmasírováním ještě zvyšujete účinnost obsažených látek. Kůže je jemnější a vláčnější, méně poškozená a méně náchylná k poškození. Základ tvoří bambucké máslo. Jeho protizánětlivé, zvlhčující a pěstící účinky jsou posíleny kombinací rostlinných olejů (mandlový olej, olej z hroznových jader) a navíc i esenciálním olejem z rozmarýnu. Jeho protizánětlivé působení pak posiluje i výtažek z břízy (bohatý na kyselinu salicylovou). Regenerační a antioxidační účinky pak zaručují přírodní vitamíny E a C. Vůně je kořeněná, bytelná a poctivá – díky obsahu rozmarýnu, arniky a kafru, které kromě jiného zajišťují i regeneraci namožených vazů. Krém lze samozřejmě se stejným efektem použít i na nohy či jakékoliv jiné místo na těle.

 

 

 


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor