Po jakém jídle lačníte a co to vypovídá o vašem těle

Každý máme specifické chutě a každý si pod oblíbeným pamlskem představíme něco trochu jiného. Je však zajímavé zamyslet se nad tím, proč tomu tak je. Lidský trávící systém je domovem deseti až třiceti tisíc druhů bakterií, které svou energii berou z našich polo-natrávených obědů. Za odměnu nám poskytují vitamíny, pomáhají jídlo lépe rozkládat a škodlivé bakterie udržet mimo tělo. Nedávný výzkum zveřejněný v BioEssays ale naznačuje, že nám tihle frajeři velí víc, než jsme si mysleli. Rozličné druhy bakterií totiž bojují o místo a ty dominantnější pak ovlivňují, na co bude mít jejich lidský nositel spíše chuť. Různé bakterie mají různé potřeby: některé spíše tuk, jiné spíše sladké. Bylo prokázáno, že u jedinců lačnících po čokoládě se v moči vyskytují jiné metabolity než u těch, kteří „na sladké nejsou“. Ale ještě než se zabydlíte ve svém obžerství a budete vše svádět na střevní mikroflóru, vězte, že vaše lačnění může vysílat ještě další důležité vzkazy – jmenovitě, co se ve vašem těle děje a čeho má nedostatek. Pojďme se podrobně podívat na tu nejčastější mlsnou, která honí většinu lidí. Většinou se jedná o dobroty, které nejsou zrovna zdravé nebo dietní. V běžné míře jejich konzumace není riziková. Pokud po nich však lačníte s určitou posedlostí, mohlo by se jednat o signál, který vám vaše tělo vysílá a který se nevyplatí podceňovat.

Chléb a těstoviny

Nemáte dost tryptofanu? Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny, které syntetizují serotonin, hormon štěstí (jehož nedostatek má za následek blbou náladu, úzkost či špatné spaní). Karbohydráty jako pečivo či těstoviny ve skutečnosti tryptofan neobsahují, ale zvýšení krevního cukru v důsledku jejich požití vedou k jeho lepšímu využití. Takže zatímco některé sacharidy jsou nutné, serotonin si můžete zvednout i cvičením. Než sáhnout po chlebu, zkuste si raději zaběhat.

Slané

Nedostatek sodíku? Občas nám hladina sodíku klesne pod normální úroveň – zvláště po těžkém cvičení, průjmu nebo pijatyce. Slaný popkorn je lepší volba než slané brambůrky. A když už jsme u čipsů a preclíků – chuť na ně může znamenat, že jste v dlouhodobém stresu, nebo naopak jíte příliš mnoho „měkkého“ jídla (polévky, smoothies aj.)

Maso

Máte masožroutskou obsesi? Možná je za tím nedostatek zinku a železa. Což jsou látky, které ponejvíce chybí čerstvým vegetariánům. Dobrým nemasovým zdrojem zinku jsou čočka, sýr a celozrnný chléb; železo pak najdete ve fazolích a zelené listové zelenině.

Sýr

Nedostatek vápníku nebo vitamínu D – látek, které jsou základními živinami pro stavbu kostí. Sýru se častěji vyhýbají ženy, což má za následek vyšší výskyt osteoporózy po menopauze. Možná je vaše strava také dlouhodobě ochuzená o tuky, které jsou zásadní pro správné kognitivní fungování. Nebojte se jich, mají přece i zdravé varianty.

Sladkůstky

Existuje řada faktorů, které mohou stát za zvýšenou chutí na sladké. Nedostatek komplexních sacharidů? Pokud ve stravě tohoto „paliva pro tělo“ nemáte dost, tělo tenduje k tomu nahrazovat je rychlými cukry.

Jste ve stresu? Při stresu tělo produkuje adrenalin, který jej vyčerpává – a nejsnazší dobití energie je skrze rychlé cukry.

Deprese? Pokud jsou vaše útěky za sladkým časté a doprovázené pocity beznaděje, možná byste měli konzultovat odborníka.

Nechceme strašit, ale pokud máte obsesi na sladké, mohlo by se jednat i o prediabetes, což je dnes samostatná klinická jednotka, která předchází cukrovce 2. typu (ale nemusí). Pokud je vaše lačnění po sladkostech doprovázeno žízní, rozostřeným viděním a frekventovanějším močením, zajděte s tím k doktorovi.

Čokoláda

Nemáte dobrý den? Čokoláda je unikátní ve schopnosti uvolňovat endorfiny, jmenovitě například serotonin. Také byste mohli mít nedostatek hořčíku (problém, jenž trápí až 80% populace), který je třeba pro zdravý imunitní a nervový systém. Zkuste místo čokolády například kešu či jiné oříšky – magnézia mají dost a dalších prospěšných nutrií jakbysmet.

 

 

 


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor