Řešení nejčastějších problémů s vlasy

Pokud jste jako ostatní smrtelníci, patrně jste již zažili dny, kdy vaše vlasy nevypadaly zrovna nejlíp. A pokud jste jako většina z nás, těch dnů bylo nepočítaně. Pomineme-li špatný, neposedný nebo dlouho neobnovený sestřih, jsou tu i problémy s vlasy či pokožkou hlavy, které jsou zdravotního rázu. Ačkoliv jejich příčin může být mnoho, některé z problémů, které vlasy trápí, jsou častější a taktéž lépe řešitelné. Pojďme se na ně podívat.

Suchá, loupající se pokožka

Jeden z častějších, viditelnějších a trapnějších problémů s vlasy, kterému lidé čelí, je suchá, šupinatá pokožka hlavy. Bílé vločky odumřelé kůže ve vlasech nebo i na oblečení jsou velmi neestetické. Příčin může být celá řada. Lupy je nejtypičtější z nich. Změny počasí mohou taktéž způsobit vysušení vaší vlasové pokožky. Obzvláště suché klima je tímto známé. Časté a energické mytí vlasů je dalším z možných původců. Pak je tu možnost, že na vině jsou některé látky obsažené v lécích, ještě pravděpodobněji však látky přímo ve vašem šamponu. Šampony se silnými bázemi detergentů mohou vysušovat pokožku hlavy, většinou bývají silně aromatické, takže pokud si chcete od suché kůže pomoci, běžte po čichu a volte ty s mírnější vůní.

Co dělat? Záleží na příčině. V případě, že vaše potíže způsobují používané produkty, používat je přestaňte. Myjete-li si vlasy každý den, zkuste to dělat obden nebo i méně často. Pokud si je přesto musíte mít denně, zkuste to co nejlehčeji a pokud možno, pokožky se snažte nedotýkat. Máte-li v domácnosti teplo a sucho, zkuste tam umístit zvlhčovač vzduchu. Pokud jsou problémem lupy, zkuste šampon proti nim, dermatolog by vám měl dobře poradit. Tajný tip dermatologů je točit šampony proti lupům s různými účinnými látkami, protože každá napadá lupy jiným způsobem. Jak poznáte, zda se jedná o lupy nebo suchou kůži? Podle toho, co vám bude fungovat. Pokud se jedná o chronická kožní onemocnění (např. lupénka), s návštěvou dermatologa neotálejte. Doporučí vám více různých postupů, jedním z nich by mohl být například přírodní arganový olej.

Svědící kůže na hlavě

Déletrvající svědící kůže na hlavě může být příznakem lupů (viz výše), ale v případě, že svědění není doprovázeno těmito typickými projevy, pak je nejpravděpodobnější příčinou alergická nebo dráždivá reakce na jednu nebo více složek ve vaší vlasové péči. Nejjednodušší řešení je to nejprozaičtější: změňte výrobky a uvidíte, zda problémy přestanou. Zdaleka nejčastějšími spouštěči jsou látky parfemační či konzervační. Taktéž barviva a složky jako denaturovaný alkohol a laurylsulfát sodný.

Pupínky podél vlasové linie

Snad nejvíce frustrujícím problémem s vlasy jsou vyrážky podél vlasové linie. Pokud se s tímto problémem potýkáte, je třeba mít jistotu, že pupínky nejsou způsobeny šamponem nebo kondicionérem, který používáte. Pokud se po jejich vysazení problémy nezmenšily, mohou být viníkem i vaše stylingové přípravky – zejména laky na vlasy, gely a vosky nebo pomády. Ujistěte se, že váš účes nevyžaduje, aby se stylingové produkty dostávaly do styku s kůží. Takové přípravky, které jsou neustále v kontaktu s vaší pokožkou jsou zaručeným způsobem jak si ucpat póry a vyvolat akné. Dobrým nápadem je před spaním si mýt nebo oplachovat vlasy.


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor