Zdravější stravování - inspirace z kuchyní celého světa – část I.

Často hledáme způsoby, jak se stravovat zdravě a přitom nepřibírat. Tradiční kuchyně po celém světě nám přitom nabízejí několik osvědčených a univerzálních poučení, které přitom není tak těžké začít aplikovat. Nemusíte začít důsledně konzumovat pouze středomořskou, indickou nebo severskou kuchyni – jednoduše si vyberte to nejlepší ze všech, vyberte si to, co bude fungovat vám. Přinášíme vám prvních pět tipů a inspirací ke zdravějšímu stravování z tradičních kuchyní celého světa:

1. Polévka je grunt

Japonský (konkrétně okinawský) zvyk začínat každý oběd polévkou nám středoevropanům není tak vzdálený (nicméně v dalších částech světa není polévka samozřejmou součástí oběda). Okinawa má jedno světové unikum: dlouhověkost. Odborníci se domnívají, že za tím alespoň zčásti stojí stravovací návyky populace – miska polévky miso konzumovaná před každým jídlem. Ta člověka zasytí, takže má pak menší tendence k přejídání při hlavním chodu. A protože je fermentovaná, pomáhá i trávení.

2. Francie: oběd hlavním jídlem dne

Tradiční francouzské pokrmy nejsou zrovna synonymem pro zdraví. Ale je to spíš způsob, jakým se Francouzi stravují, než co konkrétně jedí. Je zde totiž zvykem jíst menší porce třikrát denně – a žádné drobné svačinky. Tradičně je největším jídlem dne oběd. A větší oběd je základem hubnutí. Protože pokud lidé jedí později, jedí víc. A mají tendenci jíst spíše jídlo, ze kterého naberou váhu.

3. Středomoří: olivový olej je ten správný tuk

Od Řecka po státy Severní Afriky, olivový olej je pilířem středomořské kuchyně, díky své místní dostupnosti. Má obrovské kulinářské přednosti – obsahuje mononasycené tuky, které snižují cholesterol. Polévat olivovým olejem listovou zeleninu znamená ještě zvýšit absorpci vitamínu A, E a K, které pomáhají odbourávat tuky.

4. Island: tučné ryby

I přesto, že jsou na Islandu dlouhé noci a zimy, má ostrov jednu z nejnižších hodnot deprese v populaci. Jedním z důvodů je strava plná ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Tato kauzalita byla potvrzena výzkumy i u jiných národů, například Finů. Japonští teenageři dopadli podobně: ti kteří jedli více ryb, měli menší tendence k depresím. Někteří doktoři doporučují týdně alespoň dvě porce ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny – mezi takové ryby patří třeba pstruh, losos, makrela i sardinky. Je však možné, že zdravost rybího masa v posledních letech utrpěla kvůli kontaminaci světových oceánů rozkládajícím se plastovým odpadem.

5. Sardinie: k jídlu sklenka červeného

Tento středomořský ostrov se pyšní populací, která se nezřídka dožívá sta let. Je zde zvykem popíjet jednu až dvě sklenky červeného vína denně. Červené víno je bohaté na resveratrol a další antioxidanty prospěšné srdečnímu zdraví. Studie Univerzity v Massachusetts naznačuje, že uměřená konzumace červeného vína reguluje hodnoty krevního cukru u lidí s diabetem 2. typu. To však není pobídka k zvýšené konzumaci alkoholu. Jedna sklenka k jídlu stačí. Totožné zdravotní pozitivum navíc přináší i hroznový džus.  


Hanka Hanka
Hanka Hanka

Autor