Glosář

Achillea millefolium - Řebříčkový olej (Yarrow) - již latinské jméno poukazuje na jeho od antiky Achillovi známé hojivé účinky (používal se k zastavení krvácení při poranění v boji), užíval se také při koupelích pro svoje protizánětlivé účinky. Silice řebříčková obsahuje více azulenu než heřmánková. Ve starověku bylo běžné užívání v koupelích, při hojení zánětlivých ran a také krvácení. 

Alpha tocopherol - Vitamín E – příznivě působí na vitalitu buněk a má výrazný antioxidační účinek. Váže volné radikály, které mohou narušovat funkci buněk . Stabilizuje nejen kožní film, ale zpomaluje degenerativní procesy v hlubších vrstvách pokožky a tím zpomaluje její stárnutí.

Algae - mořské řasy - extrakt z mořských řas je koncentrovaným roztokem oligosacharidů, polygalactosidů, jodo-proteinových komplexů, uronové kyseliny (druh glukosy), organicko - minerálních komplexů, enzymů a minerálů. Pouze řasy, které žijí minimálně 6 stop pod mořským povrchem jsou sbírány jako zdroj kvalitních substancí.

Aloe vera - název aloe pochází z arabského „alloeh“ = tzn. „hořká a zářivá“, což je přiléhavé označení pro hojivý gel z listů. Jeho léčivé účinky byly známy již ve starém Egyptě – již tehdy byla doporučována na záněty, kožní onemocnění a také jako projímadlo (obsahuje také latex). Gel z Aloe nejen urychluje hojení, ale působí také protizánětlivě. Řada studií dokázala jeho smrtící účinky na nejrůznější choroboplodné zárodky, bakterie a kvasinky rodu Candida. Byl potvrzen pozitivní účinek na imunitní systém. Obsahuje glykoproteiny, polysacharidy, vitamíny, minerály a různé enzymy- více než 200 substancí. Kombinace Aloe a extraktu z řas velmi účinně působí na horní vrstvy pokožky, napomáhá udržovat hydratační faktor, tím tyto horní vrstvy činí pevnější a odolnější vůči okolním vlivům - slunce, chemikálie, mycí prostředky apod.

Amorphophallus Konjac - Konjack Mannan (Glukomannan) - Prášek (mouka) získáván z hlíz této rostliny je více jak 2000 let součástí čínské kuchyně. V kosmetice má využití jako přírodní surovina, která je schopna vytvořit velmi příjemný gel se zvlhčujícími hydratačními účinky na pokožku. Pleť je po použití přípravků, obsahujících Konjack velmi hladká a jemná.

Ascorbic Acid - Vitamín C - Plní v pokožce funkci ochrannou (před volnými radikály), ale také regenerační. Do přípravků může být dodán jako součást bylinných extraktů nebo v čisté, ale upravené stabilní formě(Magnesium Ascorbyl Phosphate), protože jinak by se během velmi krátké doby rozložil a jeho přínos pro pleť by byl nulový.

Arnica Montana - Extrakt z arniky – působí na prokrvení pokožky, účinná je jako součást deodorantů.

Boswellia serrata – kadidlovník - stromek s lichozpeřenými listy a bílými květy v hroznech. Roní z přirozených trhlin nebo zářezů do kůry klejopryskyřici, jež tuhne v známé kadidlo. Kadidlo se dováželo z Egypta již před 5000 lety a patřilo k často používaným vonným látkám. Používalo se k vykuřování, ale také k výrobě kosmetických omlazovacích masek. Ovidius je doporučoval jako vynikající kosmetický prostředek. Extrakcí je z něj získána kyselina boswellová, která má výrazné zklidňující až mírně anestetické účinky na podrážděnou, poškozenou pokožku (po poranění, opalování, holení, depilaci).Výrazně snižuje zarudnutí a citlivost .

Borago officinalis - Brutnákový olej - Brutnák lékařský se nyní pěstuje prakticky ve všech evropských zemích i v Severní Americe. Brutnákový olej (Borago officinalis) ze semen je jedním z nejbohatších zdrojů kyseliny gama - linolenové. V kosmetice se uplatňuje pro své zvlhčující a uklidňující účinky na suchou a citlivou kůži. Čistí a harmonizuje unavenou a smíšenou pleť. Působí proti dehydrataci a ztrátě pružnosti, má regenerační a zpevňující účinky na stárnoucí pokožku.

Butyrospermum Parkii - Bambucké máslo (Karité/Shea butter) - Shea butter - bambucké máslo, Karité – máslovník africký, který do Evropy z Afriky přivezl objevitel Mungo Park - odtud název. Strom dorůstá výšky až 20 m a plodit začne až po 40 letech. Z jednoho stromu se získá asi 20 kg plodů - bobulí jako větší švestky a každá obsahuje až 3 semena, z nichž se lisuje máslo – asi 1,5 kg ze stromu.

Kromě velkého podílu nenasycených mastných kyselin, obsahuje kyselinu skořicovou, která je známá svými ochrannými schopnostmi, rostlinné steroly a vitamíny. Máslo má úžasnou schopnost zjemňovat pokožku, důležitou roli sehrává při ochraně pokožky před UV zářením, napomáhá regeneraci buněk a kapilárního mikrooběhu, proto působí hojivě na poškozenou a poraněnou kůži. Je účinné při prevenci strií, pokožka je po něm velmi vláčná. Má protizánětlivé účinky a lze jej užít i při léčení revmatismu. Díky své schopnosti pronikat rychle horní vrstvou pokožky a do hloubky je výborným nosičem účinných látek (vitamínů, výtažků apod.).

Calendula - Extrakt z měsíčku – nejznámější bylina s protizánětlivými a hojivými účinky na pokožku.

Cajeput - strom ze stejné čeledi jako Tea tree, roste v Austrálii. Olej se destiluje z listů a větviček. Působí jako analgetikum, antiseptikum, stimulant krevního oběhu. V kosmetice má užití v přípravcích pro mastnou pleť, má čistící a hojivé účinky, příznivě působí i v deodorantech a vodách po holení. Je podstatně méně dráždivou variantou Tea tree, který vyvolává u mnoha lidí alergické reakce.

Carthamus tinctorius - Světlicový olej - Světlice se pěstuje odpradávna v Severní Africe a na Středním východě, kde je známá jako americký šafrán. Obsahuje žlutý a oranžový pigment a byla nalezena i v hrobkách mumií. Olej obsahuje velké množství vícenenasycených mastných kyselin, které působí blahodárně na pokožku.

Cocos nucifera - Kokosový olej – získává se z bílé dužiny kokosového ořechu – plodu kokosové palmy, která má svůj původ v Indickém oceánu. „Olej“ je bílý a tuhý, ale rozpouští se již při 25°C. Je z větší části nasycený a proto stabilní. Má velmi dobrou přilnavost, a proto se v kosmetice používá často do opalovacích přípravků a přípravků na vlasy. Při masáži dobře klouže a zůstává nějakou dobu na pokožce. Pleť je po jeho použití hladká a jemná.

Chlorophyl – zeleň listová - V medicíně se často používá k zevnímu ošetřování kožních a slizničních poruch (vřídky, drobné popáleniny, drobné ranky).

Chondrus Crispus (Carrageenan) Extract – Oligogeline - rostlinný silikon –Speciální účinná látka získávaná extrakcí z červené řasy Chondrus Chrispus. Získaný extrakt je směsí polysacharidů a minerálních látek gelovité struktury, který dává kosmetickým produktům hladkost, kluznost a lehkost - vlastnosti, které často bývají dodávány přídavkem syntetických silikonových olejů. Velmi důležitý ovšem je nejen tento vjem, ale i pěstící účinek extraktu – pokožku zvlhčuje, ovlivňuje hydrolipidickou rovnováhu kůže. Film na pokožce je dlouhodobý díky vazbám, které se vytvářejí mezi bílkovinami pokožky a Carragenanem. Vylepšuje pružnost pokožky, ale netvoří nepropustný film. Podporuje a stimuluje tvorbu keratinu díky vysokému obsahu hořčíku a zinku, chrání je tedy před nepříznivými vlivy okolí a stresem.

Cinnamomum camphora - Kafr – získává se parovodní destilací z dřeva (až 40 m vysoký strom, původem z Číny a Indočín, s červenými bobulemi). Silice obsahuje především monoterpen kafr a beta-pinen aj. V kosmetice má použití především na mastnou a zánětlivou pleť, působí antisepticky, prokrvuje, chladí a působí na pokožku hojivě.

Commiphora abyssinica - Myrrha - malý opadavý strom - jehož kůra produkuje klejopryskyřici, která na vzduchu tvrdne. Působí antisepticky, adstringentně, stimuluje krevní oběh. Je účinná na akné, vřídky, plísňová onemocnění. Prospívá rovněž ochablé pleti, zvláčňuje a při masážích v měsíčkovém oleji je vhodná jako prevence proti striím.

Curcuma longa – Curcumin - žlutý zázvor, indický šafrán - dává žlutou barvu kari koření. Bylina uznávaná jak ajurvédskou, tak čínskou medicínou. V kosmetických přípravcích si ceníme především jeho protizánětlivých účinků, je velmi silným antioxidantem a působí proti artritidě.

Durvillea antarctica - druh hnědé řasy, žijící na Islandu a v arktických oblastech. Obsahuje specifická barviva, která i při nedostatku světla v hlubinách jsou schopna syntetizovat chlorophyll. Dále je schopna vytvářet speciální „antifreeze“ proteiny bránící zmrznutí vody a jsou v ní přítomny speciální sacharidy, které zvyšují odolnost vůči mrazu.

Eucalyptus globulus - Eukalyptus – blahovičník - silice má všestranné použití. V kosmetice především na nečistou, unavenou a mastnou pleť. Napomáhá tvoření nové tkáně, protože aktivizuje podkožní pojivo. Nejvíce je ale silice užívána do masážních prostředků pro úlevu při revmatických bolestech a nachlazení.

Glycine Soya - Sojový olej - Olej ze sójových bobů je bohatý na lecitiny, posiluje obranyschopnost pokožky a zabraňuje jejímu vysychání. Má své opodstatnění ve výživných i hydratačních prostředcích pro péči o celé tělo.

Glycine Soya Sterol - Fytosteroly – Fytosteroly patří mezi velmi důležité účinné látky rostlinného původu. Většinou jsou součástí rostlin, které zodpovídají za růst. Jsou to látky lipofilní (rozpustné v tucích). Jako součást naší potravy jsou v malém množství ( většinou nedostatečném) obsaženy v pokožce a mohou být dobře určeny analytickými metodami.Podílí se významně na výstavbě přirozené ochranné vrstvy kůže, mají tedy opodstatnění v přípravcích na suchou, zánětlivou, svědivou či jakýmkoliv způsobem narušenou kůži, ale i stárnoucí kůži.

Glycyrrhiza glabra - Extrakt z lékořice ( Licorice ) – Účinnou látkou je především kyselina glycyrizinová, která má především schopnost zadržovat vodu v těle, působí antimikrobiálně a protizánětlivě. Je vhodná do přípravků na citlivou pleť, kde omezuje zarudnutí a svědění.

Grapefruit Seed Extract - Extrakt z grapefruitových jader - extrakt obsahuje vysoké množství monoterpenů, sesquiterpenů, aldehydů a ketonů, které mají antimikrobiální a fungicidní účinky a působí proto jako přírodní konzervační prostředek.

Hammamelis virginiana - Extrakt z vilínu virginského (Witch Hazel) – je tradičním astringentním a antiseptickým prostředkem pro ošetření pleti.

Helianthus annuus - Slunečnicový olej - Olej ze semen slunečnice je po olivovém oleji nejvíce ceněn v potravinářství, ale i v kosmetice je hojně využíván a ceněn. Kvalitní slunečnicový olej velmi prospívá pokožce, protože složením připomíná lidský kožní maz a podobá se lipidům pokožky, vytváří na pokožce ochrannou vrstvu . Je výborným nosičem pro drahé oleje.

Chamomilla recutita - Extrakt z heřmánku – působí příznivě na citlivou a suchou pleť, akné a všechny zánětlivé stavy sliznic a kůže. Zklidňuje dermatitidy, alergie i kopřivku.

Laminaria ochroleuca Extract (Antileukin) - Hnědé řasy si v procesu fotosyntézy tvoří jako zásobní orgán lipidy. Lipidy, které si tvoří hnědá mořská řasa Laminaria ochroleuca, jsou směsí sloučenin. Kromě jiného obsahují lipidy, odvozené od fosfatidylcholinu, které mají vliv na stabilizaci mitochondrii a chloroplastů v buňkách, vystavených stresu, slunečnímu záření či jinému podráždění. Kromě toho jsou bohaté na vitamín A a E a triglyceridy. Při podráždění pleti např. slunečním zářením se v pokožce vytvářejí látky, které mají za následek podráždění, zarudnutí až poškození (prostaglandiny, interleukiny – jejich obsah je již možno měřit) . Tyto účinné látky z řas o specifickém složení, jsou schopny snížit produkci látek, způsobujících zarudnutí na polovinu a tím výrazně omezit podráždění kůže. Studie dokazují, že působí nejen proti zarudnutí, ale protizánětlivě, zabraňují přeměně kožních buněk, chrání DNA v kůži a vyrovnávají hydrolipidickou rovnováhu v kůži.

Lavandula angustifolia - Levandulová silice - Název pochází z latinského lavare - tj. omývat se, protože ji Římané používali jako přísadu do koupele. Silice se získává parovodní destilací květů. V kosmetice je vhodná pro každý typ pleti. Má výrazný vliv na tvorbu nových kožních buněk, normalizuje produkci kožního mazu, je antiseptická a brání tvorbě jizev.

Lysin je jednou z aminokyselin, která je součástí keratinu a napomáhá tedy jeho obnově narušené kůže. Kromě toho stabilizuje pH pokožky na hodnotě jí vlastní a tím zvyšuje její přirozenou ochrannou schopnost.

Macadamia ternifolia - Macadamiový olej - Strom pochází z východního pobřeží Austrálie, kde byl nazýván ořech z buše. Dnes je největším producentem Havajské souostroví. Olej se lisuje za studena z usušených ořechů. Macadamiový olej je jedním z nejkvalitnějších olejů, rychle se vstřebává. Jeho složení se příliš neliší od lidského mazu. Jako jediný z rostlinných olejů má vysoký podíl kyseliny palmitoolejové (zdrojem rybí tuk), která je nezbytná pro zpomalování procesů stárnutí pokožky a buněk, protože její obsah v pokožce s věkem prudce klesá. Má vysokou roztírací schopnost a je velmi stabilní, dává tedy kosmetickým prostředkům vynikající vlastnosti. Má ale i vysokou terapeutickou hodnotu ve styku s pokožkou, podporuje její hydrataci a zajišťuje restrukturalizaci. Velmi příznivě působí na citlivou a podrážděnou pleť.

Meadowfoam Oil - Olej z Limnathes alba - Tato zimní jednoletá bylina je původem ze severní Kalifornie a západního pobřeží USA, částečně i Kanady. Americký název luční pěna poukazuje na záplavu smetanově bílých květů Její semeno obsahuje velmi hodnotný olej. Podobně jako obdobné rostliny vyžaduje však olej rafinaci. Je to velmi stabilní olej s vysokým obsahem tocopherolů. Má zvláčňující a regenerační účinky, dobře se vstřebává.

Menta piperita - Máta peprná - silice se získává parovodní destilací z listů vytrvalé, cca. 80 cm vysoké byliny. Hlavní podíl tvoří monoterpeny menthol, neomenthol, mentylacetát, pinen aj. V kosmetice se v malých koncentracích používá na nečistou a unavenou pleť, je antiseptická, adstringentní. Nejvíce se však používá v masážních prostředcích , výrazně prokrvuje a chladí.

Neem olej - Nimbový olej - Český název Zederach indický. Nimba je od pradávna považována za posvátný strom. Jedná se o indický keř s voňavými keříkovitými květy (nazýván také perský šeřík) a olej se lisuje ze semene. Olej je temný a má nepříjemný, čpavý, trochu sirný, nahořklý zápach. Obsahuje složku azaridachtin, která je velmi účinná proti mikrobům. Má také insekticidní vlastnosti a používá se jako přírodní pesticid. Výborně působí proti kvasinkám , takže se hodí i na mykózy mezi prsty. Používá se při projevech virových a bakteriálních infekcích na kůži. Lokálně se v mnoha případech dá použít přímo.

Oenothera biennis - Pupalkový olej(Evening Primerose) - Pupalka pochází ze Severní Ameriky a je odedávna známá svými léčivými schopnostmi. Teprve zhruba před 40 lety výzkum potvrdil, že je bohatým zdrojem vzácné esenciální kyseliny gama-linolenové (GLA), jež je spolu s dalšími esenciálními mastnými kyselinami považována za nesmírně důležitou pro zdraví všech tělesných orgánů, tedy i kůže. Anglický název Evening primerose – tzn. „večerní petrklíč“ vyjadřuje fakt, že žluté květy se rozvinou v podvečer a během jednoho dne zvadnou a odumřou. Kromě využití jako doplňku výživy jsou obsažené esenciální mastné kyseliny také prekursory některých složek buněčných membrán, a proto příznivě působí na obnovu pružnosti pokožky, k ošetření mnoha kožních onemocnění, např. ekzému a lupénky. Zlepšuje hydrataci pokožky, napomáhá odstranění pigmentových skvrn, příznivě působí na výživu nehtů.

Olea europaea - Olivový olej - Tradiční kulinární a kosmetický olej s osvědčenými účinky. Existuje mnoho stupňů kvality v závislosti na způsobu získávání a oblasti, v níž se pěstuje. Olej je bohatý na mono nenasycené mastné kyseliny, má všeobecně zvláčňující a protizánětlivé účinky a je také užitečnou složkou přípravků na ochranu proti slunečnímu záření, na pokožku podrážděnou bodnutím nebo štípnutím hmyzem či požahanou kopřivou.

Používá se na léčení popálenin, vyrážek, zejména ekzémů a lupénky, na citlivou a rozpraskanou pokožku. Pro masáž se používá v kombinaci s lehkými oleji.

Ozonizovaný olivový olej- je panenský olivový olej nasycený ozonem, jako vysoce účinnou látkou s antimikrobiálními účinky. Tento olej je vysoce stabilní a ovlivňuje regeneraci kůže na buněčné úrovni. Ozon má nejen účinky dezinfekční, ale především je nositelem energie pro buňku. Dochází k rozpadu molekuly ozonu na kyslík a uvolňuje se energie. Buňka je tedy okysličena - první zdroj energie a dostane energie z rozpadu molekuly ozonu. Má-li buňka dostatek energie, mohou v ní probíhat procesy regenerace, výstavby, v případě poranění hojení. Přitom „neztrácí“ síly bojem s mikroorganismy, viry apod., protože ty jsou ozonem zneškodněny (nemusí tedy produkovat bílé krvinky, vyčerpávat imunitní systém). Hojení i regenerace je tedy mnohem rychlejší .

Toxický ozon – ano, ve vysokých koncentracích, v ovzduší z výfukových plynů ale nikoli v mikrodávkách, kdy slouží jako dárce energie a dezinfectant. Většina léků je ve vyšších dávkách jedy a nepozastavujeme se nad tím.

Squalen - rostlinného původu je frakcí olivového oleje s nezmýdelnitelným podílem mastných kyselin a je přirozenou součástí kožního filmu, proto přídavek squalenu v krému účinně napomáhá jeho obnově.

Oryza sativa - Rýžový olej - Rýžový olej se vyrábí z rýžových slupek a z klíčků semen. Má změkčovací, regenerační, hojivé a hydratační vlastnosti díky obsahu antioxidantů. Speciální účinnou látkou je oryzanol, který zmírňuje účinky stresu, zlepšuje krevní oběh a mírní záněty. Hodí se na masáž obličeje a celého těla vzhledem ke zlepšení mikrooběhu. V krémech především zlepšuje hydrataci suché a zralé pokožky.

Persea americana – Avocadové máslo (hruškovec přelahodný) - Máslo je získáváno ztužením avokadového oleje. Olej se získává z olejnaté dužiny (vytlačuje se ze sušených plodů). Strom je původem z Ameriky, kde byl součástí jídelníčku Indiánů a odtud jej Španělé dovezli do Evropy a nyní je hojně rozšířeno. Máslo má výrazné hydratační účinky, zvláčňuje pokožku a poskytuje také přirozenou ochranu před UV zářením.

Pinus sylvestris - Borovicová silice(Pine) - se získává z jehličí parovodní destilací –napomáhá koncentraci, má antiseptické účinky, prokrvuje a ulevuje při revmatických bolestech a nachlazení.

Polyglyceryl-3 – Caprylate - DEO přísada - „inteligentní“ deodorant na rostlinné bázi a s 24 hodinovou účinností. Činností potních a apokrinních žláz dochází k produkci potu, který je směsí mnoha látek a působením bakterií na vzduchu dochází k přeměně některých z nich na látky s nepříjemným zápachem.

Zabránit tomuto lze dvojím způsobem - omezit pocení- to je princip působení antiperspirantů na bázi Aluminiumchlorohydrate - dochází vlastně k ucpání pórů a brání se tak přirozené funkci potních žláz – vyrovnávat teplotu těla a odvádět s potem škodlivé látky. Proto dlouhodobé užívání antiperspirantů není vhodné.

Druhým způsobem je zabránit rozkladu potu a vzniku tělesného pachu- to je princip působení naší účinné látky- působí antimikrobiálně- zabraňuje růstu bakterií, které přeměňují pot na přírodní bázi. (Často užívaná antimikrobiální přísada Triclosan je méně účinná – doloženo studiemi výrobce a navíc silně dráždivá pro pokožku a může poškodit játra.)

Prunus Amygdalus var. Dulcis - Mandlový olej - Dnes se mandle původem ze střední Asie pěstují ve všech zemích kolem Středozemního moře, na pobřeží Černého moře a v Kalifornii. Olej se lisuje ze semen – mandlí – mandle sladké. Olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny a je v kosmetice velmi oblíbený. Nevstřebává se příliš rychle, a tak zanechává na pokožce nějakou dobu kluzkou vrstvičku. Má blahodárné účinky na suchou pokožku a je celkově zklidňující. Součástí nezmýdelnitelného podílu je vitamín E a squalen.

Prunus armeniaca - Meruňkový olej - je vyráběn z meruňkových jader a jeho výroba je poměrně nákladná. Obsahuje více nenasycené mastné kyseliny, kyselinu linolovou. Je rychle vstřebáván pokožkou a dodává tkáním tyto základní látky a velké množství provitamínu A. Používá se zevně jako antirevmatikum, ale především je oblíben pro svou lehkou strukturu na suchou a citlivou pleť, zejména obličeje.

Pyrus Cydonia - Extrakt z kdoule (Quincy) - má velmi silné hydratační účinky, dává kosmetickým přípravkům velmi jemnou konzistenci a vylepšuje pocit na pokožce.

Rosa rubiginosa nebo mosquata - Šípkový olej - Olej ze šípkových jader patří mezi nejdůležitější oleje z hlediska kosmetického a aromaterapeutického využití. Získává se z jader šípků divoké růže, která roste zejména v Andách a jižní části Chile. Olej obsahuje důležité výživné látky, které z něj činí účinný prostředek pro regeneraci tkání a následné zlepšení struktury pokožky, potlačení jizev a kožních skvrn. Je to jediný účinný olej, používaný pro vyhlazování jizev všeho druhu a dokonce i na zatvrdlou jizvovou tkáň. Je výborný i na vážné popáleniny. Působí také velmi účinně proti vráskám, oddaluje stárnutí pokožky, zvlhčuje ji a hydratuje.

Rosmarinus officinalis - Rozmarýnová silice (Rosemary) – silice se získává parovodní destilací listů. Příjemně voní, prokrvuje, zahřívá, stimuluje nervovou soustavu, v masážních přípravcích pomáhá odstranit svalovou únavu.

Ricinus communis - Ricinový olej - Český botanický název - Skočec obecný. Je lisován ze semen tohoto rychle rostoucího polokeře, který pravděpodobně pochází z Afriky nebo Indie. Olej se získává lisováním za studena, je velmi stabilní a nežlukne.V kosmetice je používán především jako přísada do rtěnek, přípravků pro ošetření vlasů a různých mastí. Je velmi hustý a příznivě působí na stabilitu mastí a krémů. Jeho význam spočívá především ve tvorbě ochranného filmu, který zabraňuje vysoušení pokožky a chrání před vnějšími agresivními vlivy.

Salvia officinalis - Extrakt ze šalvěje (Sage) - má dezinfekční, hojivé a adstringentní účinky.

Simmondsia Chinensis - Jojobový olej - Jojoba- stálezelený divoce rostoucí keř, který roste v Sonorské poušti v jihozápadní části USA a v suchých oblastech Mexika. Dnes se pěstuje v mnoha vyprahlých oblastech, od Izraele po Jižní Ameriku. Dokáže vzdorovat extrémně vysokým teplotám v poušti, vydrží až rok bez jakékoliv vláh, ale květy a semena vyžadují malé množství vlhkosti. Až 60% semen tvoří olej. Američtí indiáni jej odedávna používali v péči o vlasy, ale také jako léčivý prostředek, byl součástí mnoha balzámů.
Složení jojobového oleje se podobá složení vorvaního oleje, je velmi příznivý pro pokožku. Chemicky se jedná o vosk, protože neobsahuje triglyceridy. Při nízké teplotě tuhne. Je ideální na rozpraskané ruce a pokožku a také na omrzliny. Ve farmaceutickém průmyslu se používá pro mírnění kožních obtíží – ekzémů, lupů a akné. Používá se jako ochranný olej, ale také jako ideální olej pro mírnění produkce kožního mazu, obsahuje protizánětlivé složky, takže se v kombinaci s jinými rostlinnými a éterickými oleji používá i v produktech pro aknozní pleť. Napomáhá zmírnit zánětlivé kloubní potíže např. při artritidě. Olej je velmi stabilní.

Symphytum officinale - Extrakt z kostivalu (Comphrey) – obsahuje vysoké množství slizových látek, které urychlují hojení zhmožděnin a díky vysokému obsahu allantoinu urychluje regeneraci pokožky.

Thymus vulgaris - Extrakt z tymiánu (Thyme) – má prokrvující a dezinfekční účinky

Triticum sativum - Olej z pšeničných klíčků - Výroba oleje z klíčků se provádí extrakcí za tepla nebo luhováním (macerováním) klíčků v jiném oleji a lisováním takto nasáklých semen. Kvalita oleje souvisí s obsahem vitamínu E, který je velmi vysoký. Olej má sytě oranžovou až žlutou barvu. Olej má vysoký obsah vitamínu E (až 0,2 %) a příznivý poměr nenasycených mastných kyselin, ale významný je i obsah rostlinných sterolů , vitamínu A a komplexu vitamínů B. Olej má zvláčňující a vyživující schopnosti. Je vhodný jako přísada do masážních preparátů a výživných a regeneračních přípravků. Samotný je těžký.

Urtica dioica - Extrakt z kopřivy (Nettle) - obsahuje minerální soli, kyselinu mravenčí a různé fytosteroly. Kromě známého účinku na růst vlasů je užíván v krémech a astringentních přípravcích.

Viola tricolor - Extrakt z macešky (Pansy) - Vodný extrakt z macešky obsahuje malé množství salicylové kyseliny, flavonoidy - zejména rutin a tanin. Směs těchto přírodních látek inhibuje velmi účinně růst některých bakterií a plísní. Tyto bakterie jsou příčinou mnoha kožních potíží (nečisté pleti), tvorby lupů rozkládají kožní pot na nepříjemně páchnoucí látky. Extrakt lze s výhodou použít do přípravků na „atletické“ nohy.

Ubiquinone - Koenzym Q10 – má v organismu velmi důležitou roli, protože je součástí - akcelerátorem energetickcých pochodů v buňce(podmiňuje syntézu ATP – zdroj energie pro buňky) - tedy i v buňce kůže. Tělo si jej syntetizuje samo v játrech a obsah v jednotlivých buňkách těla se výrazně liší podle jejich energetické spotřeby (např. v mozku je asi 10 x vyšší). Kromě toho velmi účinně působí jako lapač volných radikálů. Tak jako jej potřebují všechny buňky těla, potřebuje jej i kůže. Pokud jej dodáme, chráníme kůži nejen před škodlivými vlivy životního prostředí, ale podpoříme i přirozené regenerační procesy v kůži, zlepší se pevnost a odolnost kůže, je schopna v plném rozsahu plnit svoji ochrannou funkci.
Jedná se o oranžový olej, pokud přípravek deklaruje přítomnost enzymu a je čistě bílý, určitě neobsahuje Q10 v množství, které by ovlivnilo funkci kůže.

Vitamín A (retinol) - Má vliv na stavbu a růst epitelových tkání (tedy i pokožky) a zvyšuje odolnost kůže a sliznic proti infekci. Často je aplikován ve formě provitamínů – karotenoidů, které jsou součástí většiny zbarvených plodů a lidské tělo je schopno si z nich vitamín A samo syntetizovat, resp. rozštěpit je na něj.

Vitis vinifera - Olej z hroznových jader - Hroznová jadérka obsahují 5 - 20 % lipidů (dle odrůdy). Olej se lisuje ze semen pod velkým tlakem a při vysoké teplotě. Rafinovaný olej je bezbarvý až nažloutlý. Má poměrně vysoký obsah kyseliny linolové a jeho předností je především lehkost. Je ideální náhradou minerálního oleje, zadržuje vlhkost v pokožce a zpomaluje procesy stárnutí.

Zingiber officinale - Extrakt zázvoru (Ginger) – příznivě ovlivňuje prokrvení pokožky a prohřívá .

Zvlhčující komplex – Sodium Lactate, Sodium PCA, Glycine, Fruktose, Urea, Niacinamide, Inositol, Sodium Benzoate, Lactic Acid - Schopnost horní vrstvy pokožky absorbovat vlhkost je závislá na obsahu lactate/pyroglutaminate. Jestliže tedy v kosmetickém přídavku dodáme pleti sodnou sůl kyseliny mléčné, zlepšíme tím schopnost kůže udržovat vlhkost. Přírodní látky jsou totiž z kůže vyplavovány častým mytím a působením vnějších vlivů. Tato směs normalizuje tzv. NMF – přirozený zvlhčující faktor, který je měřitelnou veličinou (Natural Moisturizing Factor). Kromě toho obsahuje aminokyseliny, které ovlivňují produkci kolagenu – močovinu a niacinamide.